LR pastāvīgā pārstāvja Apvienoto Nāciju organizācijā Ginta Jegermaņa uzruna Drošības padomē 2003.gada 26.martā.

24.03.2004. 15:15

Latvijas Republikas pastāvīgā pārstāvja Apvienoto Nāciju organizācijā
Ginta Jegermaņa uzruna Drošības padomē
2003.gada 26.martā.

Godātais Prezidenta kungs,

Latvija ir pievienojusies Eiropas Savienības paziņojumam, tomēr uzskatām par nepieciešamu paust savu viedokli šajā izšķirošajā jautājumā. Situācija ir būtiski mainījusies, kopš pēdējo reizi paudām savu nostāju ANO Drošības padomes atklātajās debatēs.

Divpadsmit gadu garumā starptautiskās sabiedrības ieilgušie pūliņi atbruņot Huseina režīmu mierīgā ceļā ir cietuši neveiksmi un diplomātiskie līdzekļi ir izsmelti. Latvija nožēlo, ka Sadamam Huseinam tomēr ir izdevies sašķelt starptautisko sabiedrību, tādējādi padarot turpmāko diplomātiskos centienu realizāciju par neiespējamu. Tikai un vienīgi Irākas režīms ir atbildīgs par tā darbības sekām.

Augsti godātais Prezidenta kungs,

20. martā Latvijas Republikas Saeima ir pieņēmusi lēmumu "Par atbalstu ANO Drošības padomes rezolūcijas Nr. 1441 izpildei" tādejādi apstiprinot savu atbalstu un gatavību pievienoties starptautiskajai koalīcijai, lai atbruņotu Irāku.

Latvija uzsver nepieciešamību darīt visu iespējamo, lai militārā operācija neskartu civiliedzīvotājus.

Latvija sniegs humāno palīdzību Irākas tautai, ņems dalību valsts atjaunošanā un palīdzēs novērst totalitārisma sekas.

Mēs atbalstam ANO ģenerālsekretāra priekšlikumu izmantot programmu "Nafta pret pārtiku", kas jāpielāgo pašreizējiem apstākļiem, lai atbildētu uz augošajām Irākas tautas humanitārajām vajadzībām. Starptautiskai sabiedrībai kopumā un ANO Drošības padomei ir nepieciešams pieņemt vienotus lēmumus, lai novērstu humanitāru katastrofu Irāku.

Latvija atbalstīs ANO iesaisti Irākas atjaunošanas procesā, veicinot demokrātijas pamatu veidošanu tā, lai Irāka dzīvotu mierā ar saviem kaimiņiem un tās masu iznīcināšanas ieroči neradītu draudus. Mēs esam pārliecināti, kas ANO aktīva iesaiste Irākas krīzē nodrošinās tās autoritāti starptautiskajā sabiedrībā.

Pateicos, godātais Prezidenta kungs!