Latvijas Republikas un Horvātijas Republikas divpusējās attiecības

16.07.2019. 17:08

Latvijas un Horvātijas attiecības ir ļoti labas un draudzīgas. Valstīm ir aktīvs politiskais dialogs. Izveidojusies laba sadarbība starp parlamentiem. Abām valstīm ir plaša divpusējā līgumtiesiskā bāze.

Par vienu no prioritātēm uzskatāma tirdznieciski ekonomisko sakaru veicināšana, kam vēl ir ievērojams potenciāls. Nozīmīgu lomu abu valstu attiecībās ieņem sadarbība kultūrā.

Horvātija ir pilntiesīga NATO dalībvalsts kopš 2009. gada 1. aprīļa un ES dalībvalsts kopš 2013. gada 1. jūlija. 

 

 DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēma lēmumu par Horvātijas Republikas neatkarības atzīšanu 1991. gada 9. oktobrī. Horvātija atzina Latvijas neatkarību 1991. gada 14. decembrī. Latvijas Republikas un Horvātijas Republikas diplomātiskās attiecības tika nodibinātas 1992. gada 14. februārī.

Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Horvātijā kopš 2017. gada 7. jūnija ir Vilmārs Heniņš ar rezidenci Budapeštā.

Horvātijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā kopš 2019. gada 5. marta ir Siniša Grgič (H.E. Dr. Siniša Grgić) ar rezidenci Stokholmā.

2005. gada 22. jūlijā Latvijas ministru prezidenta Aigara Kalvīša oficiālās vizītes Horvātijā laikā tika atklāts pirmais Latvijas goda konsulāts Horvātijā, Zagrebā, goda konsula Davora Šarina (Davor Šarin) vadībā.

 

 PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

2015. gada 15. janvārī Latvijas Saeima nodibināja Latvijas – Horvātijas parlamentu sadarbības grupu. Grupas priekšsēdētāja ir Inese Lībiņa-Egnere (Vienotība), grupas priekšsēdētājas vietnieks ir Gundars Daudze (ZZS). 13. Seimā sadarbības grupa pagaidām nav izveidota.

Horvātijas parlamenta (Sabor) 8.sasaukumā 2016. gadā maijā izveidota Horvātijas un Latvijas parlamentārās sadarbības grupa, kuru vada Željko Glasnovičs (Željko Glasnović) (Horvātijas Demokrātiskā savienība). 

 

SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Plašāk skatīt Latvijas Bankas un Centrālās statistikas pārvaldes mājas lapās:


 

 

 SADARBĪBA KULTŪRAS JOMĀ

Latvijas un Horvātijas divpusējās attiecības raksturo aktīva sadarbība kultūras jomā. Ir notikušas vairākas Latvijas kultūras ministru vizītes Horvātijā, operas un baleta viesizrādes.

Literatūra

Starptautiskajai Rakstnieku un tulkotāju mājai (SRTM) ar Eiropas īso stāstu festivālu ir noslēgta vienošanās par to, ka festivāla uzvarētājs kā balvu saņem ceļazīmi uz Ventspils rezidenci. Tādēļ katru gadu SRTM ierodas autori no Horvātijas, kopš 2015. gada rezidencēs uzturējušies: Petar Coric, Zoran Pilic, Josip Novakovich , Una Vizek (), Zeljka Cernok, Una Vizek. Ivan Zrinusic. 2019.gadā plāno atbraukt Ivana Bahun un Tomica  Scavina.

Latvijas Rakstnieku savienībai ir izveidojusies sadarbība ar Eiropas Īsā stāsta festivālu (Festival of European Short Story), kurā 2018.gadā piedalījās Inga Žolude.

Teātris

Latvijas Jaunā teātra institūtam (LJTI) ir sadarbība ES programmas “Radošā Eiropa” atbalstīto starpvalstu sadarbības projektu ietvaros: no 2017. līdz 2021.gadam sadarbības projekts “Magic Carpets”, kur darbojas arī radošā aģentūra LAB852 (Zagreba).

Mūzika

Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis Horvātijas Nacionālā teātra Splitā baletā ar panākumiem iestudējis Ādolfa Adāna baletu „Korsārs”. Jauniestudējums pirmizrādi piedzīvoja 2018.gada 12. maijā, un tas ir pirmais „Korsāra” iestudējums Horvātijā.

2019.gada 6.aprīlī plānots „Kremerata Baltica” koncerts Zagrebā.

Kultūrizglītība

Latvijas Kultūras akadēmijai sadarbība ar Horvātiju notiek Erasmus+ programmas ietvaros. Ir noslēgti 2 līgumi ar šādām augstskolām: Josipa Juraja Štrosmeijera universitāte Osijekā (Sveučilište J.J. Strossmayera) un Zagrebas universitātes Teātra akadēmija (Academy of Dramatic Art, University of Zagreb).

Bibliotēkas

Latvijas Nacionālo bibliotēku 2018.gadā apmeklēja Horvātijas ministru prezidenta vietniece, Ārlietu un Eiropas lietu ministre Marija Peičinoviča-Buriča un Horvātijas prezidente Kolinda Grabara-Kitaroviča un pasniedza grāmatu dāvinājumu Latvijas tautai un Valsts simtgadei.

Kultūras mantojums

Sadarbība notiek pastarpināti dažādu starptautisku sadarbības platformu ietvaros, piemēram, Eiropas Kultūras mantojuma dienas, Eiropas Kultūras mantojuma zīmes nacionālo koordinatoru sadarbības tīkls, Eiropas Kultūras mantojuma gada nacionālo koordinatoru (tagad Eiropas Kultūras mantojuma forums) grupa, kā arī kultūras mantojuma sadarbības grupa „ES un kultūras mantojums”.

 


NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES UN TIKŠANĀS

2019. gada 27.-29. marts Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vizīte Horvātijā

2018. gada 25.maijā

Horvātijas premjerministra vietnieces/ ārlietu un Eiropas lietu ministres Marijas Pejčinovičas-Buričas  (Marija Pejčinović Burić)  oficiālā vizītē Rīgā.

2018. gada 13.-14. septembris Horvātijas prezidentes Kolindas Grabaras Kitarovičas (Kolinda Grabar-Kitarović) dalība Araijološas grupas sanāksmē Latvijā.
2017. gada 18. februāris Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa tikšanās ar Horvātijas prezidenti Kolindu Grabaru Kitaroviču Minhenes drošības samita laikā
2015. gada 9. – 11. jūlijs Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča dalība Horvātijas forumā Dubrovnikos
2013. gada 3. -4.  oktobris Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča dalība Horvātijas forumā Dubrovnikos
2013.gada 6.-7.septembris Horvātijas ministru prezidenta Zorana Milanoviča oficiāla vizīte Rīgā, Rīgas konferences ietvaros.
2013.gada 30.jūnijs Ministru prezidenta Valda Dombrovska un ES direkcijas vadītāja Arta Bērtuļa dalība svinībās Zagrebā par godu Horvātijas uzņemšanai ES.
2012.gada 14.-15.septembris Horvātijas ārlietu ministres Vesnas Pusičas dalība Rīgas Konferencē
2012.gada 7.jūlijs Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča dalība Horvātijas samitā
2012. gada 2. – 3. aprīlis Horvātijas prezidenta Ivo Josipoviča (Ivo Josipović) valsts vizīte Latvijā
2011.gada 08.-09.jūlijs Ārlietu ministra Ģirta Valda Kristovska dalība Horvātijas samitā Dubrovnikā, tikšanās ar Horvātijas ārlietu ministru Gordanu Jandrokoviču

2010. gada 24. - 26. marts

Latvijas parlamenta priekšsēdētāja Gundara Daudzes oficiālā vizīte Horvātijā

2009. gada 25. marts

Horvātijas ārlietu ministra Gordana Jandrokoviča oficiālā vizīte Latvijā

2009. gada 24. marts

Horvātijas ārlietu ministra Gordana Jandrokoviča (Gordan Jandroković) dalība Baltijas – Adrijas – Atlantijas ārlietu ministru sanāksmē Rīgā.

2008. gada

21. – 23. septembris

Horvātijas parlamenta priekšsēdētāja Lukas Bebiča (Luka Bebić) oficiālā vizīte Latvijā

2008. gada 3. – 6. septembris

Valsts prezidenta Valda Zatlera valsts vizīte Horvātijā

2008. gada

19. – 20. februāris

Ārlietu ministra Māra Riekstiņa oficiālā vizīte Horvātijā

2007. gada 6. – 7. jūlijs

Ministru prezidenta Aigara Kalvīša dalība Horvātijas samitā Dubrovnikā

2006. gada 9. – 12. aprīlis

Saeimas priekšsēdētājas Ingrīdas Ūdres oficiālā vizīte Horvātijā

2005. gada 5. – 6. decembris

Horvātijas premjerministra Ivo Sanadera oficiālā vizīte Latvijā

2005. gada 20. – 25. jūlijs

Ministru prezidenta Aigara Kalvīša oficiālā vizīte Horvātijā

2004. gada 26. – 28. jūlijs

Valsts prezidentes Vairas Vīķes – Freibergas darba vizīte Horvātijā

2003. gada 4. – 6. aprīlis

Horvātijas prezidenta Stjepana Mesiča (Stjepan Mesić) oficiālā vizīte Latvijā

2002. gada 4. – 5. aprīlis

Horvātijas ārlietu ministra Tonino Piculas (Tonino Picula) oficiālā vizīte Latvijā

2001. gada 21. – 24. jūnijs

Saeimas priekšsēdētāja Jāņa Straumes vizīte Horvātijā

2001. gada 27. februāris – 1. marts

Horvātijas parlamenta priekšsēdētāja Zlatko Tomčiča (Zlatko Tomčić) vizīte Latvijā

2001. gada 22. – 24. februāris

Latvijas ārlietu ministra Induļa Bērziņa oficiālā vizīte Horvātijā

1991. gada 14. decembris

Horvātijas ārlietu ministra Zvonimira Šeparoviča (Zvonimir Šeparović) oficiālā vizīte Latvijā

 

 

INFORMĀCIJAS AVOTI

Divpusējie līgumi:

Datubāze ar informāciju par divpusējiem līgumiem: Horvātijas Republika

Saites:

Horvātijas Republikas Ārlietu ministrija

Horvātijas Republikas valdība

Horvātijas Republikas parlaments

ES – Horvātijas attiecības (EK mājas lapa)

http://www.mvep.hr/en/

http://www.vlada.hr

http://www. sabor.hr

http://ec.europa.eu/enlargement/candidate-countries/croatia/index_en.htm