Latvijas Republikas un Jaunzēlandes divpusējās attiecības

15.10.2020. 15:50

Latvijai ir draudzīgas attiecības ar Jaunzēlandi. Ņemot vērā lielo ģeogrāfisko attālumu un valstu prioritātes, divpusējā sadarbība līdz šim nav bijusi aktīva, tomēr gan Latvija, gan Jaunzēlande apzinās mazo valstu faktoru pasaules politikā.

Būtiska sadarbība ar Jaunzēlandi ir bijusi Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) ietvaros, īpaši pirms Latvijas iestāšanās PTO 1999. gadā.


DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

Jaunzēlande atzina Latvijas neatkarību 1991. gada 28. augustā. Diplomātiskās attiecības starp abām valstīm tika nodibinātas 1991. gada 19. decembrī.

No 1992. gada janvāra līdz 2000. gada oktobrim Jaunzēlandes vēstnieki rezidēja Maskavā. No 2000. gada oktobra līdz 2005. gadam Latvijā akreditētie Jaunzēlandes vēstnieki rezidēja Hāgā (Nīderlandē), pēc tam Varšavā (Polijā) un Berlīnē (Vācijā).

Kopš 2017. gada 10. oktobra Jaunzēlandes vēstniece Latvijā ir Mērija Patrīcija Tērstone (Mary Patricia Thurston) ar rezidenci Varšavā.

Kopš 2017. gada 21. novembra Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Jaunzēlandē ir Dace Treija-Masī ar rezidenci Tokijā.

Latvijai Jaunzēlandē ir divi goda konsuli – Džons Milfords (John Milford) Velingtonā un Dermots Ross (Dermot Ross) Oklendā. 

Šobrīd Jaunzēlandē dzīvo apmēram 200 latviešu, visvairāk Kraistčerčā un Oklendā. Latviešu centros un organizācijās noris ļoti aktīva dzīve dažādās kultūras jomās. Latviešu Apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ) apvieno 74 organizācijas un draudzes. LAAJ priekšsēdis ir Jānis Grauds.


NOZĪMĪGĀKĀS TIKŠANĀS UN VIZĪTES

Jaunzēlandes amatpersonu vizītes Latvijā

2017. gada 9.-11. oktobris

Jaunzēlandes vēstnieces Latvijā Mērijas Patrīcijas Tērstones (Mary Patricia Thurston)  akreditācijas vizīte

2016. gada 15.- 16. marts

Jaunzēlandes vēstniecības vadītāja vietnieces Džanas Beilijas (Jan Bailey) vizīte Rīgā

2015. gada 19.-20. marts

Jaunzēlandes Ārlietu ministrijas tirdzniecības politikas direktora Martina Hārvija(Martin Harvey) un Imigrācijas departamenta pārstāvja Meta Hoskina (Matt Hoskin) vizīte Rīgā

2014. gada 10. oktobris

Jaunzēlandes Ārlietu ministrijas Eiropas direkcijas vadītāja Īana Aleksandra Hila (Ian Alexander Hill) darba vizīte Latvijā

2014. gada 6. oktobris

Jaunzēlandes vēstnieka Pītera Rodnija Herisa (Peter Rodney Harris) akreditācijas vizīte Latvijā

2014. gada 5. jūnijs

Jaunzēlandes misijas Latvijā vadītāja vietnieces Janas Beilijas (Jan Bailey) vizīte Latvijā

2011. gada 10. maijs

Jaunzēlandes ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Pītera Raidera (Peter Rider) akreditācijas vizīte Latvijā

2008. gada 9. – 10. septembris

Jaunzēlandes vēstnieces Penelopes Džeinas Ridingsas (Penelope Jane Ridings) akreditācijas vizīte Latvijā

2008. gada 7. – 8. aprīlis

Jaunzēlandes vēstnieka Filipa Grifitsa (Philip Griffiths) atvadu vizīte Latvijā

2008. gada 18. janvāris

Jaunzēlandes vēstnieka Filipa Grifitsa (Philip Griffiths) darba vizīte Latvijā

2008. gada 12. decembris

Latvijas un Jaunzēlandes politiskās konsultācijas Rīgā. Konsultācijas vadīja 2. Divpusējo attiecību departamenta direktore Signe Jansone un Jaunzēlandes Ārlietu ministrijas Eiropas lietu departamenta direktors Džordžs Troups (George Troup)

2006. gada 18. – 20. novembris

Jaunzēlandes vēstnieka Filipa Grifitsa (Philip Griffiths) darba vizīte Latvijā

2004. gada. 14. septembris

Jaunzēlandes ārlietu un tirdzniecības ministra Fila Gofa vizīte Latvijā

2004. gada 21.- 23. aprīlis

Jaunzēlandes parlamenta Pārstāvju palātas spīkera Džonatana Hanta (Jonathan Hunt) un Jaunzēlandes parlamenta pārstāvju vizīte Latvijā

Latvijas amatpersonu vizītes Jaunzēlandē

2020. gada februāris

Latvijas vēstnieces Daces Treijas-Masī darba vizīte Jaunzēlandē

2018. gada 16.-20. oktobris

Latvijas vēstnieces Daces Treijas-Masī darba vizīte Jaunzēlandē

2017. gada 21. novembris

Latvijas vēstnieces Daces Treijas-Masī akreditācijas vizīte Jaunzēlandē

2015. gada 10.- 14. decembris

Latvijas vēstnieka Andra Teikmaņa vizīte Jaunzēlandē

2015. gada 16.- 17. jūnijs

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča vizīte Jaunzēlandē

2015. gada 25.-27. marts

Latvijas vēstnieka Andra Teikmaņa darba vizīte Jaunzēlandē

2013. gada 12. decembris

Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Andra Teikmaņa akreditācijas vizīte Jaunzēlandē, kuras ietvaros ar Jaunzēlandes ģenerālgubernatoru Džeriju Mateparae (Jerry Mateparae) tika pārrunātas iespējas aktivizēt gan politisko, gan ekonomisko dialogu starp abām valstīm

2012. gada 1.-3. novembris

Latvijas un Jaunzēlandes politiskās konsultācijas Jaunzēlandes Ārlietu un tirdzniecības ministrijā. Latvijas delegāciju vada Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis

2008. gada 9. - 13. aprīlis

Vēstnieka Induļa Bērziņa darba vizīte Jaunzēlandē, kuras ietvaros vēstnieks tikās ar Jaunzēlandes Ārlietu un tirdzniecības departamenta pārstāvjiem, kā arī ar ES pārstāvniecības Jaunzēlandē vadītāju un diplomātiskā korpusa vecāko

2007. gada 18. – 25. maijs

Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Induļa Bērziņa akreditācijas vizīte Jaunzēlandē

2006. gada 28. augusts – 3. septembris

Pirmās Latvijas Ārlietu ministrijas politiskās konsultācijas Austrālijā un Jaunzēlandē. Konsultācijas vadīja Valsts sekretārs Normans Penke

 


PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

2011. gada 10. maijā Saeimas priekšsēdētājas biedrs Andrejs Klementjevs, tiekoties ar Jaunzēlandes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Pīteru Raideru (Peter Rider), pārrunāja ciešākas parlamentārās sadarbības iespējas.

2007. gada 11. – 14. augustā norisinājās Saeimas priekšsēdētāja Induļa Emša un Austrālijas un Jaunzēlandes deputātu sadarbības grupas pārstāvju vizīte Jaunzēlandē.

2007. gada 18. janvārī 9. Saeimā tika izveidota Latvijas - Austrālijas un Jaunzēlandes parlamentu sadarbības grupa, par kuras priekšsēdētāju tika iecelta Ērika Zommere (Tautas partija - TP), par vietnieku - Vents Armands Krauklis (TP).

2004. gada 21.-23. aprīlī Latvijā oficiālā vizītē uzturējās Jaunzēlandes parlamenta Pārstāvju palātas spīkers Džonatans Hants (Jonathan Hunt) un parlamentārieši Deivids Pārkers (David Parker), Pols Hatčisons (Paul Hutchison), Sjū Bredforde (Sue Bradford) un Murejs Smits (Murray Smith).


SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Jaunzēlande ir Latvijas 73. nozīmīgākais eksporta un 66. nozīmīgākais importa preču tirdzniecības partneris.  2019. gadā preču tirdzniecības bilance bija pozitīva: ~4,6 milj. EUR.

Preču un pakalpojumu tirdzniecība ar Jaunzēlandi

2019. gadā kopējais preču eksports veidoja ~7,2 milj. EUR, kas ir par 23% vairāk nekā 2018. gadā. Savukārt preču imports no Jaunzēlandes veidoja ~2,6 milj. EUR, kas ir par 17% vairāk, salīdzinot ar 2018. gadu.

Galvenās Latvijas eksporta preču grupas: koksne un tās izstrādājumi (31%), mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas (29%), pārtikas rūpniecības produkti (19%).

Galvenās importa preču grupas no Jaunzēlandes: tekstilmateriāli un tekstilizstrādājumi (84%), mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas (5%), koksne un tās izstrādājumi (4%).

Pakalpojumi: pakalpojumu eksports 2019. gadā palika nemainīgs, sastādot 1 milj. EUR. Arī pakalpojumu imports saglabājies 1 milj. EUR apmērā.

Investīcijas                                                                                        

2019. gada beigās Jaunzēlandes tiešās investīcijas Latvijā veidoja 1 milj. EUR. 2019. gada beigās ieguldījumi Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos no Jaunzēlandes veidoja ~18,3 milj. EUR. Investīcijas tika veiktas 8 uzņēmumos.


SADARBĪBA KULTŪRAS UN IZGLĪTĪBAS JOMĀ

2016. gada 14. maijā Pita salā, tālākajā apdzīvotajā vietā no Latvijas, tika uzstādīta zīme ar norādēm par virzienu un attālumu līdz Latvijai. Projektu īstenoja 3 jaunieši no Latvijas ar VAS “Latvijas Valsts meži” un Ārlietu ministrijas atbalstu.

2010. gada 9. jūnijā Latviešu izcelsmes fotogrāfam Andrim Apsem Jaunzēlandē piešķirts Atzinības ordenis par izcilu ieguldījumu fotomākslā.

No 2010. gada 14. – 30. aprīlim Latvijas Ārzemju mākslas muzeja Velvju zālē bija skatāmi labi pazīstamā Jaunzēlandes ainavu fotogrāfa Krega Pottona (Craig Potton) darbi.

2008. gada 22. augustā Ventspils integrācijas centrā "Atvērtās durvis" viesojās Jaunzēlandes rokgrupa „RedRain". Grupas mērķis bija tuvāk iepazīt integrācijas centra rokgrupu "The ResQ", kā arī noskaidrot nākotnes iespējas pasaules tūres laikā koncertēt Ventspilī.

No 2007. gada 14. – 22. septembrim Jaunzēlandes dokumentālo filmu festivālā piedalījās režisores Ināras Kolmanes filma "Mans vīrs Andrejs Saharovs".


DARBA BRĪVDIENU SHĒMA (WORKING HOLIDAY SCHEME)

Kopš 2009. gada 4. marta ir spēkā Latvijas Republikas valdības un Jaunzēlandes valdības līgums par Darba brīvdienu shēmu (Working Holiday Scheme).

Līguma mērķis ir sekmēt jauniešu mobilitāti un apmaiņu, sadarbību un partnerību starp Latviju un Jaunzēlandi, kā arī attīstīt iespējas abu valstu jauniešiem mācīties, strādāt vai iegūt praktisko pieredzi un pilnveidot citas valsts valodas un kultūras zināšanas. Līgums paredz vienkāršot administratīvās procedūras, lai jaunie pilsoņi varētu uzturēties otrā valstī. Tas dod valstīm iespēju izdot jauniešiem dokumentu, kas atļauj uzturēties tās teritorijā. Latvijā šis dokuments ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) izdots lēmums, bet Jaunzēlandē - īslaicīga vīza.

Sīkāka informācija ceļotājiem no Latvijas: http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/latviawhs.htm.


NODERĪGA INFORMĀCIJA

Informācija ceļotājiem: https://www.mfa.gov.lv/konsulara-informacija/jaunumi/64502-jaunzelande

Jaunzēlandes parlaments: https://www.parliament.nz/en

Jaunzēlandes valdība: https://www.govt.nz/

Jaunzēlandes Ārlietu ministrija: http://mfat.govt.nz/

Jaunzēlandes vēstniecība Latvijā (atrodas Varšavā): https://www.mfat.govt.nz/en/countries-and-regions/europe/poland/new-zealand-embassy/

Latvijas vēstniecība Jaunzēlandē (atrodas Tokijā): http://www.am.gov.lv/japan

Latviešu apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē: http://www.laaj.org.au/

Tautiešiem ārzemēs: http://www.am.gov.lv/lv/tautiesiem-arzemes/

Tūrisma informācija: https://www.newzealand.com/int/