Latvijas Republikas un Libānas Republikas divpusējās attiecības

24.04.2020. 13:21

Latvijas un Libānas sadarbība attīstās pakāpeniski. Politiskais dialogs, sadarbība ar Latvijas goda ģenerālkonsulātu Libānā un Libānas goda konsulātu Latvijā, cilvēku kontaktu veidošanās un tirdzniecības saišu stiprināšana sniedz iespējas attīstīt un pilnveidot Latvijas un Libānas attiecības.

Par Eiropas Savienības sankciju piemērošanu pret Libānu


 

DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

1991. gada 30. decembrī Libānas Republika atzina Latvijas Republikas neatkarību, un 1998. gada 16. janvārī tika nodibinātas diplomātiskās attiecības.

2000. gadā Libāna nozīmēja pirmo vēstnieku Latvijā ar rezidenci Varšavā, Polijā, – Ahmadu Ibrāhīmu (Ahmad Ibrahim), kurš pildīja amata pienākumus līdz 2003. gadam.  No 2004. līdz 2007. gadam Libānas vēstnieks Latvijā bija Masūds Malūfs (Massoud Maalouf), bet no 2007. – 2009. gadam vēstnieks bija Hikmats Auads (Hikmat Aouad).  

No 2014. līdz 2017. gadam Libānas vēstniecību Varšavā vadīja pagaidu pilnvarotais lietvedis Šarbels Makarons (Charbel Macaron). Kopš 2020. gada 10. marta Libānas  vēstniece Latvijā ar rezidenci Varšavā, Polijā, ir Reina Šarbela (Reina Charbel).

Kopš 2019. gada 18. jūnija Libānas goda konsuls Latvijā ir Hosams Abu Meri.

Kopš 2000. gada 7. marta Latvijas intereses Libānā pārstāv Latvijas goda konsuls Žerārs Renno (Gerard A. Renno). 2006. gada 3. oktobrī Ž. Renno tika iecelts Latvijas goda ģenerālkonsula amatā. 2016. gada 11. februārī goda ģenerālkonsulam par ieguldījumu Latvijas un Libānas sadarbības veicināšanā tika piešķirta Latvijas pilsonība.

Ieceļošanas vīzas Latvijā izsniedz Ungārijas vēstniecība Beirutā, Libānā.


 

PARLAMENTĀRĀ SADARBĪBA

2019. gada 30. maijā 13. Saeimā tika izveidota deputātu grupa sadarbībai ar Libānas parlamentu. Grupas vadītāja – Inese Ikstena (AP!), vadītāja vietnieks – Romāns Naudiņš (NA).

Libānas parlamentā deputātu grupa sadarbībai ar Saeimu darbojas kopš 2018. gada 8. augusta. Tās vadītājs – Nehme Tūme (Nehmé Tohme).


 

SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Informāciju par starptautisko tirdzniecību (preču un pakalpojumu apmaiņu) un tūristu plūsmu nodrošina Centrālā statistikas pārvalde un Latvijas Banka.

Centrālā statistikas pārvalde ir tiešās pārvaldes iestāde, kas darbojas Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas pārraudzībā un ir galvenā valsts statistikas darbu veicēja un koordinatore valstī.

Latvijas Banka ir Latvijas Republikas centrālā banka. Latvijas Banka cita starpā izstrādā, apkopo, analizē un izplata statistisko informāciju, tai skaitā finanšu, banknošu, maksājumu un maksājumu sistēmu, finanšu stabilitātes, maksājumu bilances un starptautisko investīciju bilances statistiku.

-        Preču tirdzniecība (eksports; imports) starp Latviju un Libānu

-        Pakalpojumu tirdzniecība (eksports; imports) starp Latviju un Libānu

-        Tiešās investīcijas

-        Tūrisms


 

SADARBĪBA KULTŪRĀ

Līdz šim aktīvākā Latvijas un Libānas sadarbība ir notikusi kultūras jomā, organizējot mākslas izstādes, atbalstot bērnu dalību Beirūtas Starptautiskajā zīmējumu konkursā, iekļaujot Latvijā notiekošo starptautisko pasākumu un festivālu programmās arī Libānas mākslinieku darbus, filmas un teātra izrādes.

No 2004. gada līdz 2006. gadam Rīgā darbojās nevalstiska organizācija Arābu Kultūras centrs, kura bija ir uzņēmusies Latvijas – Libānas Kultūras biedrības funkcijas. Laikā no 2016. gada 24. februāra līdz 28. oktobrim Arābu kultūras centrs ar Rīgas Domes līdzfinansējumu realizēja projektu „Sadarbības tilts” iecietības veicināšanai  un diskriminācijas novēršanai, sekmējot saliedētas sabiedrības veidošanos, kurā ir augsts tās locekļu līdzdalības un sadarbības līmenis un tiek cienītas demokrātiskas vērtības.

Savukārt 2015. gada novembrī notika Latvijas TV3 ziņu komandas vizīte uz Sīrijas bēgļu nometni Libānā, lai atspoguļotu Sīrijas bēgļu situāciju Libānā. Dokumentālā filma “Nelūgtie viesi: Sīrijas bēgļi Libānā” TV3 demonstrēta 2015. gada 24. novembrī. Savukārt 2016. gada janvārī notikusi arī Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Briselē I. Strazdiņas vizīte Libānā. 2016. gada 15. un 16. martā publicēti raksti “Latvijas Avīzē”, kā arī 16. martā tapusi speciālā reportāža Latvijas Radio par Sīrijas bēgļu dzīvi un likteni Libānā.

 


 

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES UN TIKŠANĀS

2016. gada 13. – 16. jūlijs

Saeimas deputātu grupas sadarbībai ar Libānas parlamentu vadītāja Hosama Abu Meri vizīte Libānā

2015. gada 24.-26. jūnijs

Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča oficiālā vizīte Libānā 

2012. gada 4.-5. septembris

Ārlietu ministrijas valsts sekretāra Andra Teikmaņa dalība Latvijas un Libānas ārlietu ministriju politiskajās konsultācijās Beirutā


 

INFORMĀCIJAS AVOTI

Libānas vēstniecība Polijā: http://en.lebanon.pl

Latvijas goda ģenerālkonsulāts Libānā: http://www.latvia.gov.lb

Informācija par valsti: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-14647308