Latvijas Republikas un Urugvajas Austrumu Republikas divpusējās attiecības

08.05.2020. 14:34

Latvijas Republikas un Urugvajas Austrumu Republikas (spāņu valodā República Oriental del Uruguay) attiecības ir draudzīgas un konstruktīvas, tomēr to padziļināšanos ir kavējis lielais ģeogrāfiskais attālums. Aktīvākā sadarbība notiek starptautisko organizāciju ietvaros.

Iestājoties Eiropas Savienībā, Latvija pievienojās Eiropas Savienības sadarbības dialogam ar Urugvaju, kas notiek Eiropas Savienības un Mercosur dialoga ietvaros.

Kopš 2003.gada starp Latviju un Urugvaju pastāv bezvīzu režīms, kas ir svarīgs priekšnoteikums draudzīgo attiecību aktivizēšanai dažādās sfērās.

 


DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

Diplomātiskās attiecības nodibinātas 1992.g. 6. jūlijā. Urugvaja nekad nav atzinusi Latvijas inkorporāciju PSRS.

Pirmais nerezidējošais Urugvajas vēstnieks Latvijā akreditēts 1993. gadā. No 2009. gada 26. maija līdz 2011. gada 31. janvārim Latvijā bija akreditēts Urugvajas vēstnieks Manuel Gonzalo Vieira Merola ar rezidences vietu Stokholmā.

Urugvajas vēstnieks Latvijā Pablo Saders (Pablo Sader) ar rezidences vietu Helsinkos Latvijā bija akreditēts no 2014.gada 15. jūlija līdz 2019.gada 4.jūlijām. No 2020.gada 7.janvāra Urugvajas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks ir Pablo Alberto Porro Lansjeri (Pablo Alberto Porro Lancieri).

2011. gada martā Urugvajā tika izveidots Latvijas goda konsulāts, kuru vada goda konsuls Miguel Loinaz. Goda konsulāts atrodas Montevideo pilsētā ar jurisdikciju visā Urugvajā. Savukārt Urugvajas Goda konsuls Latvijā kopš 1999. gada februāra ir Jānis Ķirsis.

 

 

NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES UN TIKŠANĀS

2013.gada 11.-12.decembris

Ārlietu ministrijas īpašo uzdevumu vēstnieks Rolands Lappuķe uzturējās vizītē Urugvajā, Montevideo. R. Lappuķes tikšanās laikā ar Urugvajas Ārlietu ministrijas ģenerālsekretāru Gonzalo Koncki (Gonzalo Koncke) tika parakstīts abu valstu Ārlietu ministriju Saprašanās memorands par abu pušu interesējošo jautājumu politisko konsultāciju kārtību.

Vizītes ietvaros Punta Carretas pašvaldībā Montevideo pilsētā ar Latvijas goda konsula Urugvajā Migela Loinaza (Miguel Loinaz) atbalstu tika svinīgi atklāts Latvijas vārdā nosaukts skvērs, ceremonijā piedaloties Urugvajas amatpersonām, diplomātiskajam korpusam un Goda konsulātu pārstāvjiem.

R.Lappuķes vizītes laikā tika nodibināta Latvijas - Urugvajas - Argentīnas tirdzniecības kamera, kuras uzdevums ir tirdzniecisko attiecību attīstīšanai starp minētajām valstīm.

Vizītes ietvaros R. Lappuķes tikās arī ar Urugvajas viceprezidentu Danilo Astori (Danilo Astori), Pārstāvju palātas prezidentu Germanu Kardosu (German Cardoso), senatoru, Nacionālās partijas prezidentu Luisu Alberto Eberu (Luis Alberto Heber), Ekonomikas un finanšu ministru Fernando Lorenzo (Fernando Lorenzo), Eiropas Savienības Pārstāvniecības Urugvajā vadītāju - vēstnieku Huanu Fernandezu Trigo (Juan Fernandez Trigo) un Montevideo mēru Annu Oliveru (Ana Olivera).

2008. gada 14. maijā

V Eiropas Savienības – Latīņamerikas un Karību valstu un valdību vadītāju samita laikā Limā, Peru Ārlietu ministrijas VSV Edgaram Skujam bija divpusēja tikšanās ar Urugvajas ārlietu ministra vietnieku Pedro Umberto Vasu Ramalu (Pedro Humberto Vaz Ramala).

LĪGUMI

Saprašanās memorands par politiskajām konsultācijām starp Latvijas un Urugvajas ārlietu ministrijām (parakstīts 2013. gada 12.decembrī).

 


 

SADARBĪBA EKONOMIKĀ

Urugvaja ir Latvijas 133. nozīmīgākais eksporta un 109. nozīmīgākais importa preču tirdzniecības partneris.  2019. gadā preču tirdzniecības bilance bija pozitīva – 0,37 milj. EUR.

Preču un pakalpojumu tirdzniecība ar Urugvaju

2019. gadā kopējais preču eksports veidoja 0,4 milj. EUR, kas ir par 26% mazāk nekā 2018. gadā. Savukārt preču imports no Urugvajas veidoja ~0,05 milj. EUR, kas ir par 27% mazāk, salīdzinot ar 2018. gadu.

Galvenās Latvijas eksporta preču grupas:  minerālie produkti (68%), mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas (21%), augu valsts produkti (4%), pārtikas rūpniecības produkti (4%).

Galvenās importa preču grupas no Urugvajas: dzīvnieki un lopkopības produkcija (65%), mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas (20%), akmens, ģipša, cementa, stikla, keramikas izstrādājumi (12%).


SADARBĪBA KULTŪRAS JOMĀ

Animācijas filma "Lote no izgudrotāju ciema" ieguvusi divas balvas starptautiskā bērnu un jauniešu festivālā "Divercine 2007" Urugvajā. Festivāls, kura laikā Brazīlijas, Argentīnas un Spānijas pārstāvju vadīta bērnu žūrija izraugās gada labākās, speciāli bērnu un jauniešu auditorijām veidotās filmas un TV programmas no visas pasaules, Urugvajas galvaspilsētā Montevideo notiek kopš 1992. gada.

No 2008. gada 28. marta līdz 4. maijam piecās Latvijas pilsētās - Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Daugavpilī un Liepājā notika 6 Latīņamerikas valstu Goda konsulu (Čīles, Brazīlijas, Kolumbijas, Meksikas, Urugvajas un Ekvadoras) rīkota fotoizstāde ar nosaukumu "Cita Amerika", kas bija līdz šim lielākā izstāde Latvijā par Latīņameriku.

 


ĪSA INFORMĀCIJA PAR URUGVAJAS AUSTRUMU REPUBLIKU

Platība

176 220km²

Iedzīvotāju skaits

3 471 249 (2020. gads)

Galvaspilsēta

Montevideo

Valsts valoda

spāņu

Reliģija

Romas katoļu (47.1%),

Valsts iekārta

Prezidentāla Republika, neatkarīga kopš 1825. gada.

Nacionālā svētku diena

25.augusts, Neatkarības diena

Naudas vienība

Urugvajas peso


 


INFORMĀCIJAS AVOTI

Eiropas Savienības – Urugvajas attiecības: http://eeas.europa.eu/uruguay/index_en.htm

Latvijas Goda konsuls Urugvajas Austrumu Republikā:
Migels Loinazs
Montevideo: goda konsulāts
Soriano 1124, Montevideo, Uruguay, Código Postal 11100
Telefons: 598 29012079
Fax: 598 29030095
Mail: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Urugvajas Austrumu Republikas Ārlietu ministrija: http://www.mrree.gub.uy/

Urugvajas Austrumu Republikas vēstniecība Somijā: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Informācija ceļotājiem:

Latvijas pilsoņi, dodoties uz Urugvaju, var uzturēties līdz 90 dienām pusgadā bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms.