Humanitārā palīdzība

02.12.2014. 19:09

Humanitārā palīdzība

Attiecībā uz humanitārās palīdzības nepieciešamību, ASV Valsts departaments ir informējis, ka tiek veidots humanitārās palīdzības vajadzību saraksts, kurš varētu būt pieejams ieinteresētajām pusēm līdz š.g.10.aprīlim.

USAID, sākot no aprīļa vidus, nogādās pārtikas palīdzību Irākai un tās rīcībā ir nepieciešamā pārtikas palīdzība, kas paredzēta aptuveni 2,5 mēnešiem. Pārtikas palīdzība jau ir izsūtīta no ASV, Lielbritānijas un Austrālijas, kas pa jūras ceļu tiek transportēta uz Irāku. Pēc šī perioda USAID cer, ka sāks darboties kopš š.g. 28.marta atjaunotā ANO programma "nafta apmaiņā pret pārtiku" (Oil for Food) un tālākā pārtikas palīdzība tiks sniegta šīs programmas ietvaros.

Par Oil for Food programmu. ASV ir novirzījusi 2.5 miljardus dolāru programmas "nafta apmaiņā pret pārtiku" īstenošanai. Ir paziņota kārtība, kādā notiks programmas darbība Drošības padomes mandātā paredzēto 45 dienu ietvaros. Prioritāte tiks dota jau noslēgtajiem un apstiprinātajiem līgumiem, kas paredz humanitārās krīzes risināšanai nepieciešamo preču piegādi.

Tomēr Latvijas kompānijām ir iespēja iesniegt savus pieteikumus jaunu līgumu noslēgšanai. Jauni līgumi tiek pieņemti parastajā kārtībā, kas paredz to, ka, pirms apstiprināšanas ANO tie ir jānoslēdz ar Irākas valdību vai attiecīgo ANO institūciju, kas nodarbojas ar preču izplatīšanu trīs Irākas ziemeļu provincēs. Tā kā ar Irākas valdību līgumus noslēgt nav iespējams, ANO pieļauj līgumu slēgšanu teritorijām, kas ietilpst kurdu autonomijā - Erbilas, Dahukas un Sulaimanijas provinces. ANO organizāciju darbu sadalījums šajās provincēs ir pieejams www.un.org/depts/oip. Pirms līgumu iesniegšanas Ņujorkā apstiprināšanai, tie ir jānoslēdz ar attiecīgo organizāciju. Piemēram, pārdodot pārtiku, jākontaktējas ar Pasaules pārtikas programmu, kas iepirkumus izdara no galvenā biroja Romā. Interesenti konkrētu informāciju var iegūt un līgumu sagatavot pa e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Līdzīgi darbojas arī pārējās organizācijas, kas strādā Irākas ziemeļos.

Kontraktu pieteikumu un vispārējā procesa apraksts atrodams programmas mājas lapā www.un.org/depts/oip.

Kas jādara, ja kāds Latvijas uzņēmums vēlas pārdot preces Irākas ziemeļu reģioniem:

  1. jānoslēdz kontrakts ar attiecīgo ANO aģentūru, piemēram, Pasaules pārtikas programmu Romā;
  2. jāaizpilda nepieciešamās anketas (skat. www.un.org/depts/oip);
  3. jānosūta anketas LR pārstāvniecībai ANO Ņujorkā (333 East 50th Street,New York, NY 10022, USA, tel +1 212 838 88 77; fax +1 212 838 89 20; e-pasta adrese: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.) pārstāvniecība tās iesniegtu Oil for Food programmai.

Apstiprināšanas procesu veic Sankciju komiteja, kas ilgst ne mazāk kā 30 darba dienas.