Latvijas Republikas un Kazahstānas Republikas divpusējās attiecības

10.12.2019. 11:14

Kazahstāna ir nozīmīgs Latvijas svarīgākajiem sadarbības partneris Centrālāzijas reģionā. Līdztekus divpusējo attiecību attīstībai Latvija, kā ES dalībvalsts, atbalsta ciešākas ES attiecības ar Centrālāzijas reģiona valstīm, tai skaitā ES Stratēģijas Centrālāzijā realizāciju.

Latvijas un Kazahstānas attiecības tradicionāli ir bijušas labas.  2017. gadā Kazahstānā notika starptautiskā izstāde “Astana Expo”, un Latvijas dalība tajā deva iespēju aktivizēt arī abu valstu divpusējo sadarbību.  Abu valstu aktīvā politiskā sadarbība ir radījusi priekšnosacījumus sekmīgas ekonomiskās sadarbības attīstībai.

 


DIPLOMĀTISKO ATTIECĪBU VĒSTURE

Kazahstāna atzina Latvijas neatkarību 1991. gada 23. decembrī.

Latvija atzina Kazahstānas neatkarību 1992. gada 8. janvārī.

Diplomātiskās attiecības tika nodibinātas 1992. gada 10. decembrī.

Kopš 2015. gada septembra Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Kazahstānā ir Juris Pogrebņaks.

2019. gadā tika pieņemts lēmums par Kazahstānas Republikas vēstniecības Latvijā atvēršanu. Kazahstānas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā kopš 2019.gada 10.decembra ir Timurs Primbetovs.  

2010. gada 20. augustā par Latvijas Goda konsulu Kazahstānā, Almatas pilsētā un Almatas reģionā tika nozīmēts Kaspars Kukelis.

2013. gada 29. janvārī par Latvijas Goda konsulu Kazahstānas rietumu daļā ar konsulāro apgabalu Aktobe reģions; Mangistau reģions; Atirau reģions un Rietumu Kazahstānas reģions tika nozīmēts A.Isteļujevs.

 


NOZĪMĪGĀKĀS VIZĪTES UN TIKŠANĀS

2019.gada 6.aprīlis

Latvijas ārlietu ministra E.Rinkēviča tikšanās ar Kazahstānas ārlietu ministru Beibutu Atamkulovu Jordānijā, Pasaules Ekonomikas foruma ietvaros

2018. gada 1. jūnijs

Latvijas un Kazahstānas Ārlietu ministriju politiskās konsultācijas

2017. gada 28.-29. septembris

Kazahstānas premjerministra pirmā vietnieka A.Mamina vizīte Latvijā

2017. gada 7.-10. septembris Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra K.Gerharda vizīte Kazahstānā, dalība informācijas un komunikāciju tehnoloģiju dienās Astana Expo ietvaros

2017. gada 9.-10. jūlijs

Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa darba vizīte Kazahstānā, dalība nacionālajā dienā Astana Expo

2017. gada 28. februāris Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča divpusējā tikšanās ar Kazahstānas ārlietu ministru Kairatu Abdrakhmanovu Ženēvā, ANO Cilvēktiesību padomes debates ietvaros
2017. gada 10.janvāris Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča divpusējā tikšanās ar Kazahstānas ārlietu ministru Kairatu Abdrakhmanovu Ņujorkā, ANO Drošības padomes debates ietvaros.
2016.gada 13.-15.septembris Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministra K.Gerharda vizīte Kazahstānā
2016.gada 24.-25.maijs Satiksmes ministra U.Auguļa vizīte Kazahstānā.

2016. gada 31.marts

Latvijas un Kazahstānas Ārlietu ministriju politiskās konsultācijas Rīgā.  Latvijas pusi vadīja ĀM Politiskais direktors Eduards Stiprais, bet Kazahstānas – ārlietu ministra vietnieks Romāns Vasiļenko.

2015. gada 26. septembris

ANO Ģenerālās Asamblejas sesijas laikā   Ņujorkā notika Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča divpusējā tikšanās   ar Kazahstānas ārlietu ministru Erlanu Idrisovu.

2014. gada 27.-28. oktobris

Astanā notika LV-KAZ ĀM politiskās konsultācijas. Latvijas pusi vadīja   ĀM Politiskais direktors Eduards Stiprais, bet Kazahstānas – ārlietu ministra   vietnieks Aleksejs Volkovs.

2014. gada 29. janvāris

Kazahstānas ārlietu ministra Erlana   Idrisova oficiālā vizīte Latvijā.

2013. gada 2.-4. jūnijs

Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa   oficiālā vizīte Kazahstānā.

2012. gada 10.-14. aprīlis

LV-KAZ ĀM politiskās konsultācijas   Astanā. Latvijas pusi vadīja ĀM valsts sekretārs Andris Teikmanis, bet   Kazahstānas – ārlietu ministra vietnieks Aleksejs Volkovs.

2011. gada 16. septembris

Rīgā notika LV – KAZ ĀM politiskās   konsultācijas.

2011. gada 20.-21. maijs

Latvijas finanšu ministra Andra Vilka   dalība Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) pilnvarnieku gada   sanāksmē, Astanā.

2010. gada 3. decembris

Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers   piedalījās EDSO galotņu konferencē Kazahstānā, Astanā.

2008. gada 2.-5. oktobris

Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera   valsts vizīte Kazahstānā.

2006. gada novembris

Īpašu uzdevumu ministres elektroniskās   pārvaldes lietās Inas Gudeles vizīte Kazahstānā.

2006. gada jūlijs

Kazahstānas prezidenta Nursultana   Nazarbajeva valsts vizīte Latvijā.

2006. gada 9.-12. janvāris

Latvijas Ministru prezidents Aigars   Kalvītis piedalījās Kazahstānas prezidenta Nursultana Nazarbajeva   inaugurācijas ceremonijā.

2004. gada 7.-9. oktobris

Latvijas Valsts prezidentes Vairas   Vīķes-Freibergas vizīte Kazahstānā.

2004. gada marts

Kazahstānas vicepremjera un lauksaimniecības   ministra Ahmetžana Jesimova vizīte.


PERSPEKTĪVĀKIE SADARBĪBAS VIRZIENI

Ekonomiskās sadarbības veicināšana

Latvija ir ieinteresēta ekonomiskās sadarbības ar Kazahstānu veicināšanā un tālākā padziļināšanā. Kopš 2015.gada Kazahstānā darbojas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecība.

Latvija saredz iespējas izvērst plašāku sadarbību ar Kazahstānu transporta un tranzīta jomā, tā kā Eiropas - Āzijas tirdzniecības plūsmu attīstīšana nav iespējama bez Centrālāzijas valstu, tostarp Kazahstānas dalības. Latvija var piedāvāt sakārtotu ostu infrastruktūru, tādējādi Latvija ir ieinteresēta ne vien kvalitatīvā kravu apkalpošanā no un uz Kazahstānu, bet arī investoru no Kazahstānas piesaistīšanā kravu apkalpošanā un ostu darbībā. 2017.gada rudenī maršrutā Ķīna (Urumči) – Kazahstāna – Krievija – Latvija un tālāk pa jūras ceļu uz Roterdamu notika Kazahstānas organizēta konteinervilciena brauciens. Vēl divi testa vilcieni no Ķīnas caur Kazahstānu tika organizēti 2018.gadā. 2018.gadā tika atklāts airBaltic tiešais reiss Rīga – Almati – Rīga ar regularitāti trīs reizes nedēļā vasaras sezonā.

Par perspektīvām uzskatāmas arī tādas ekonomiskās sadarbības jomas kā  vides aizsardzība un tīrās tehnoloģijas, informācijas tehnoloģijas, lauksaimniecība, tūrisms.

Starpvaldību komisijas darbs

2004. gada 8. oktobrī Astanā tika parakstīta Latvijas Republikas valdības un Kazahstānas Republikas valdības vienošanās par ekonomisko, zinātnisko un tehnisko sadarbību (spēkā no 2006. gada 17. marta). Ar šīs vienošanās realizāciju saistīto jautājumu izskatīšanai tika nodibināta Starpvaldību komisija, kuras 1. sēde notika Rīgā 2006. gada 24. maijā. Līdz šim pēdējā (septītā) Starpvaldību komisijas sēde notika 2018.gada 31.maijā Rīgā.

Lai veicinātu Latvijas un Kazahstānas lietišķo aprindu pārstāvju ekonomiskās sadarbības attīstību, kā arī sniegtu nepieciešamo atbalstu Latvijas – Kazahstānas SVK darbam, ir izveidota Latvijas – Kazahstānas Lietišķās sadarbības padome. Līgumu par minētās padomes izveidi 2010.gada 8.septembrī noslēdza Latvijas Darba devēju konfederācija un Kazahstānas Republikas darba devēju organizācija.

Izglītības joma

Latvijas augstskolas ir ieinteresētas piesaistīt ārvalstu studentus, piedāvājot studijas vairākos virzienos, tai skaitā transporta, banku un finanšu jomās, tehnisko zinību jomā, medicīnas, aviācijas u.c. nozarēs. Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija piešķir arī stipendijas ārvalstu studentiem. Starp vairākām Latvijas un Kazahstānas augstskolām jau ir noslēgti sadarbības līgumi, notiek arī studentu, pasniedzēju apmaiņa.  2018./2019. mācību gadā Latvijas augstskolās studēja 214 studenti no Kazahstānas.

 


SADARBĪBA EKONOMIKĀ

2018.gadā kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Kazahstānu bija 110.27 miljoni EUR (t.sk., preču - 49.27 milj.EUR, pakalpojumu – 61 milj.EUR).

Galvenās Latvijas eksporta preces uz Kazahstānu – pārtikas rūpniecības produkti, ķīmiskās rūpniecības produkti, lauksaimniecības tehnika un traktori. Galvenās importa preces no Kazahstānas – augu valsts produkti, minerālie produkti, pārtikas rūpniecības produkti.

 


INFORMĀCIJAS AVOTI

Noderīgas saites:

Kazahstānas prezidenta mājas lapa - http://www.akorda.kz/en

Kazahstānas Ārlietu ministrijas mājas lapa - http://mfa.kz/index.php/en/

Kazahstānas valdības mājas lapa - http://www.government.kz/

Eiropas Savienības pārstāvniecība Kazahstānā: https://eeas.europa.eu/delegations/kazakhstan_en