Bulgārija

06.07.2021. 11:10
  • Ceļojumu brīdinājums

❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Bulgārijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

No 1. jūlija līdz 31. jūlijam Bulgārijā ir spēkā jauni ieceļošanas noteikumi, valstīm tiekot sadalītām sarkanajā, oranžajā un zaļajā sarakstā. Zaļajā sarakstā uzskaitītas valstis, kurās pēdējo 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits bijis mazāks par 75 uz 100 000 iedzīvotājiem un iknedēļas pozitīvo testa rezultātu īpatsvars ir lielāks vai vienāds ar 4 %; vai ja 14 dienu kumulatīvais gadījumu skaits ir 75-200 uz 100 000 iedzīvotājiem un iknedēļas pozitīvo testa rezultātu īpatsvars ir mazāks par 4 %. Oranžajā sarakstā – gadījumu skaits no 75 līdz 200 uz 100 000 iedzīvotāju un iknedēļas pozitīvo testa rezultātu īpatsvars ir lielāks vai vienāds ar 4 %; vai ja gadījumu skaits ir 200-500 uz 100 000 iedzīvotājiem un iknedēļas pozitīvo testa rezultātu īpatsvars ir mazāks par 4 %. Sarkanajā sarakstā – gadījumu skaits ir lielāks vai vienāds ar 500 uz 100 000 iedzīvotājiem. Valstu saraksts atrodams Bulgārijas Ārlietu ministrijas mājas lapā. Latvija šobrīd ir iekļauta oranžajā sarakstā. Saraksts tiek atjaunots reizi nedēļā – pirmdienās, vai arī biežāk.

Ieceļojot no valsts, kas atrodas zaļajā vai oranžajā sarakstā, persona ir atbrīvota no 10 dienu karantīnas, ja tiek izpildīts kāds no nosacījumiem:

    • tiek uzrādīts ES Digitālais COVID sertifikāts (vai līdzīgs dokuments, kas satur tos pašus datus, ko digitālais sertifikāts), kas parāda, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19 un vismaz 14 dienas ir pagājušas kopš vakcīnas pēdējās devas saņemšanas;
    • persona uzrāda negatīvu testa rezultātu (negatīvs Covid-19 PCR tests, kas veikts ne vēlāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas, vai negatīvs antigēna testa rezultāts, kas veikts ne vēlāk kā 48 stundas pirms ieceļošanas);
    • tiek uzrādīts medicīnisks dokuments, kas apliecina faktu, ka persona ir izslimojusi Covid-19 pēdējo 11 līdz 180 dienu laikā.

Ja persona nevar uzrādīt vienu no uzskaitītajiem dokumentiem, ir jādodas 10 dienu pašizolācijā, ko var pārtraukt, ja 24 stundu laikā pēc ierašanās valstī tiek veikts PCR vai antigēnu tests un tā rezultāts ir negatīvs. Ne mazāk kā 5 % ieceļojošo no oranžās zonas valstīm izlases kārtībā tiks testēti izmantojot antigēnu testu.

Ieceļot no sarkanās zonas valstīm nav atļauts, izņemot, ja personai ir pamatojošs iemesls. Informācija par izņēmuma kategorijām pieejama Bulgārijas Ārlietu ministrijas mājas lapā.

  • Dokumentā par negatīvu Covid-19 testu ir jābūt norādītam personas vārdam un uzvārdam saskaņā ar datiem personu apliecinošā dokumentā, informācijai par laboratoriju, kas veica testu (nosaukums, kontaktinformācija), datumam, kad tests tika veikts, informācijai latīņu burtiem par izmantoto metodi (PCR vai rapid antigen) un negatīvo rezultātu (Negative). No prasības uzrādīt negatīvu testa rezultātu ir atbrīvoti bērni līdz 12 gadu vecumam.
  • Dokumentā, kas apliecina pilna vakcinācijas pret Covid-19 kursa pabeigšanu ir jābūt norādītam personas vārdam un uzvārdam saskaņā ar datiem personu apliecinošā dokumentā, dzimšanas datums, datums, kas tika saņemta pēdējā Covid-19 vakcīnas deva, devas sērijas numurs, devu skaits, ko nepieciešams saņemt, vakcīnas nosaukums, ražotāja nosaukums, valsts, kurā tā tika saņemta un kompetentās iestādes, kas to izdod, nosaukums.
  • Medicīniskajā dokumentā, kas apliecina, ka persona pēdējo 11 līdz 180 dienu laikā ir izslimojusi ar Covid-19, jānorāda personas vārds un uzvārds saskaņā ar datiem personu apliecinošā dokumentā, dzimšanas datums, Covid-19 testa pirmā pozitīvā rezultāta datums, ziņas par medicīnas iestādi, kas veica testu.

No prasības uzrādīt negatīvu Covid-19 testu vai dokumentu par vakcinācijas pret Covid-19 kursa pabeigšanu, vai apliecinājumu par Covid-19 izslimošanu atbrīvoti: starptautiskie preču un pasažieru pārvadātāji, kuģu un lidmašīnu apkalpe, personas, kas šķērso Bulgāriju tranzītā (tranzīts atļauts tikai iepriekš minētajām personu kategorijām, kas drīkst ieceļot Bulgārijā, turklāt tranzīts atļauts tikai gadījumos, ja tiek garantēta tūlītēja izceļošana no Bulgārijas teritorijas).

Bulgārijā iespējams ieceļot tikai caur šādiem robežpunktiem: Burgas Airport BCP; Varna Airport BCP; Plovdiv Airport BCP; Sofia Airport BCP (Terminal 1 and Terminal 2); Port of Burgas BCP; Port of Varna BCP; Vidin BCP; Vrashka Chuka BCP; Durankulak BCP; Gueshevo BCP; Zlatarevo BCP; Ilinden BCP; Kalotina BCP; Kapitan Andreevo BCP; Captain Petko Voivoda BCP; Kulata BCP; Lesovo BCP; Makaza BCP; Malko Tarnovo BCP; Oltomantsi BCP, Oryahovo BCP; Ruse BCP, Stanke Lisichkovo BCP un Somovit-Nikopol BCP.

Atrodoties publiskās iekštelpās ir obligāti jāvalkā sejas un deguna aizsargmaska.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties ļaužu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās bez uzraudzības (automašīnās, pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml.).

Ārlietu ministrija aicina ņemt vērā, ka Bulgārija atrodas seismiski aktīvā reģionā.

Vasaras un rudens periodos valstī ir regulāri brīdinājumi par iespējamiem plašiem savvaļas ugunsgrēkiem, kas ātri izplatās, savukārt, pēc spēcīgām lietavām daudzi Bulgārijas apgabali ir pakļauti plūdiem.

Aicinām sekot aktuālajai laika apstākļu prognozei Bulgārijas Valsts meteoroloģijas un hidroloģijas institūta mājaslapā.

Latvijas valstspiederīgos, kuri apmeklē Bulgāriju vai uzturas šajā reģionā, aicinām ievērot piesardzību un sekot vietējo varasiestāžu ieteikumiem un norādījumiem.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Bulgārijā var ieceļot bez vīzas, uzturoties valstī uz laiku līdz 90 dienām pusgadā.

Latvijas pilsoņi var ieceļot Bulgārijā arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Bulgārijā darbojas maksas autoceļu sistēma. E-vinjetes var iegādāties tiešsaistē: https://www.bgtoll.bg/en/.  Par Bulgārijas autoceļu tīkla lietošanu bez derīgas vinjetes tiks piemērots sods.

Veselība 

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Polijā, kas pārstāv Latvijas intereses Bulgārijā, vai ar goda konsulu Sofijā, vai arī ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.