Kostarikas Republika

24.06.2021. 21:39
  • Ceļojumu brīdinājums

❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Kostarikas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

  • Ieceļošanai Kostarikā ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kurš ir veikts pēdējo 72 stundu laikā vai 14 dienu pašizolācija

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar korona vīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Drošības situācija

Kostarikā, ir augsts noziedzības līmenis. Sevišķi ārvalstu tūristi ir pakļauti augstam noziedzības riskam. Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties ļaužu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās bez uzraudzības (automašīnās, pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml.).

Neatstājiet dzērienus bez uzraudzības, ir bieži sazāļošanas gadījumi, kā rezultātā notiek seksuāla rakstura uzbrukumi, zādzības u.c.

Izvairieties izmantot neoficiālus taksometrus - “taksometru pirātus”. Ziņots par vardarbīgiem incidentiem, kuros iesaistīti ārvalstu tūristi. Oficiālie taksometri ir sarkani (vai oranži lidostā) ar trīsstūrveida uzlīmi un plastmasas kasti uz jumta ar taksometru kompānijas nosaukumu un numuru. Pārliecinieties, vai vadītāja ID ir skaidri redzams informācijas panelī un vai vadītājs izmanto skaitītāju.

Izvairieties no vāji apgaismotiem vai attāliem apgabaliem. Ir notikušas bandu laupīšanas, bruņotas laupīšanas, arī apdzīvotos reģionos. Pēdējo gadu laikā bez vēsts pazuduši vairāki ārvalstu pilsoņi.

2019. gadā Kostarikā reģistrēti vairāki nāves gadījumi un nopietni saslimšanas gadījumi, ko izraisīja metilspirtu saturoši alkoholiskie dzērieni. Iesakām atturēties no alkoholisko dzērienu lietošanas. Amerikas Veselības organizācija (PAHO) skaidro: “Metanols var izraisīt galvassāpes, reiboņus, sliktu dūšu un vemšanu. Lielas devas var izraisīt redzes zudumu., aknu bojājumus, cirozi vai nāvi no elpošanas vai sirds mazspējas”. Ja Jums, vai kādam ar kuru ceļojat parādās pazīmes, kas liecina par alkohola izraisītu saindēšanos ar metanolu, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību.

Vietējie likumi un paražas

Kostarikas varas iestādes pret narkotiku glabāšanu un narkotiku tirdzniecību izturas ļoti nopietni. Minimālais sods ir 8 gadu cietumsods.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Kostarikā var ieceļot bez vīzas ar uzturēšanos līdz 90 dienām.

Veselība

Kostarikā ir apstiprināti saslimšanas gadījumi ar Čikungunjas vīrusu Detalizēta informācija par vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnēs.

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas tīmekļa vietnē: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.  Konsulāro palīdzību iespējams arī saņemt Latvijas goda konsulātā Sanhosē (San José): Adrese: 200m Norte y 150m Oeste del Hotel Best Western Irazú La Uruca, San José, Costa Rica; tālrunis: +506 2296 4275, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., goda konsuls - Huans Karloss Eskivels Favareto (Juan Carlos Esquivel-Favareto) vai arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.