Rumānija

21.07.2021. 16:16
  • Ceļojumu brīdinājums

❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Rumānijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

No 2021.gada 11.jūnija uz 30 dienām valstī pagarināts ārkārtas stāvoklis.  

Ieceļošanas noteikumi Rumānijā noteikti valstis dalot sarkanajā, dzeltenajā un zaļajā sarakstā. Sarkanajā sarakstā uzskaitītas valstis, kurās pēdējo 14 dienu kumulatīvais Covid‑19 inficēšanās gadījumu skaits ir vairāk nekā 3 uz 1000 iedzīvotājiem (jeb 300 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem). Dzeltenajā sarakstā – gadījumu skaits robežās no 1,5 līdz 3, savukārt zaļajā sarakstā – zem 1,5. Latvija no 17.jūnija atrodas zaļajā sarakstā.

Ieceļojot no sarkanā saraksta valsts, tikai uzrādot Covid-19 vakcinācijas sertifikātu vai dokumentu, kas apliecina, ka persona ir pārslimojusi Covid-19, nav jāievēro 14 dienu pašizolācijā.

Ceļotājiem, kuri uzrāda Covid-19 testu, jādodas 14 dienu pašizolācijā. Pašizolācijas 8. dienā iespējams veikt Covid-19 testu un negatīva testa gadījumā, pašiozolāciju var pārtraukt 10. dienā. No testa prasības ir atbrīvoti bērni līdz 3 gadu vecumam. Bērniem no 3 līdz 16 gadiem nav jāievēro pašizolācija, ja viņi uzrāda Covid-19 sertifikātu ar negatīvu testu.

Ieceļojot no dzeltenā saraksta valsts, 14 dienu pašizolācija nav jāievēro, ja var uzrādīt vakcinācijas sertifikātu (10 dienas pēc pēdējās devas) vai dokumentu, kas apliecina, ka persona ir pārslimojusi Covid-19 ( derīgs 180 dienas), vai pēdējo 72 h laikā veiktu Covid-19 PCR testa negatīvu rezultātu.

Ieceļojot no zaļā saraksta valsts nav nepieciešama pašizolācija un nav nepieciešams uzrādīt negatīvu Covid‑19 testa rezultātu. Sarkano, dzelteno un zaļo valstu saraksti tiek publicēti Rumānijas Nacionālā veselības aizsardzības institūta mājaslapā: http://www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19.

Pašizolācijas prasība neattiecas uz personām, kuras pilnībā pabeigušas Covid-19 vakcinācijas kursu vismaz 10 dienas pirms ieceļošanas Rumānijā. Tāpat arī no pašizolācijas prasības ir atbrīvotas personas, kas vismaz 14 līdz 90 dienas pirms ierašanās Rumānijā ir izslimojušas Covid-19 un to var apliecināt ar ārsta izsniegtu izziņu. Iebraucējiem no valstīm, kas atrodas sarkanajā vai dzeltenajā sarakstā, pirms robežas šķērsošanas ir jāaizpilda anketa, norādot apmešanās vietas adresi Rumānijā un kontaktinformāciju.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar korona vīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā šeit.

Drošības situācija

Pastāv risks, ka lielajās pilsētās, īpaši Bukarestē, varētu tikt veiktas sīkas zādzības. Kabatzagļu un rokassomu zagļi parasti uzturas publiskās vietās, jo īpaši viesnīcās, sabiedriskajā transportā (īpaši uz lidostu), galvenajās dzelzceļa stacijās un lidostas termināļos.

Galvenokārt noziedznieki darbojas grupās. Visizplatītākā metode ir novēršot upura uzmanību, kamēr cilvēku grupa - bieži vien bērni, mēģina noņemt no rokām pulksteņus un rotaslietas, kā arī izzagt no rokassomām vai kabatām vērtīgas mantas.

Viesnīcas numuros bez uzraudzības neatstājiet vērtīgas lietas, tai skaitā pases un identifikācijas kartes, šim mērķim izmantojiet viesnīcā pieejamos seifus. Pārvietojoties Rumānijā iesakām izmantot pases kopiju, savukārt oriģinālu noglabāt drošā vietā.

Esiet piesardzīgi veicot maksājumus ar maksājumu kartēm, aicinām izmantot skaidru naudu, jo ir bijuši gadījumi, kad maksājumu kartes tiek “kopētas”, ja tās tiek izmantotas apmaksai dažādos bāros un restorānos.

Vietējie likumi un paražas

Veikt valūtas apmaiņu uz ielām ir nelikumīgi. Valūtas maiņu iesakām veikt tikai atzītos valūtas apmaiņu punktos, bankās un viesnīcās.

Rumānijas varas iestādes pret visiem ar narkotikām un seksuāla rakstura noziegumiem izturas ļoti nopietni. Par šo noteikumu neievērošanu var draudēt cietumsods.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Rumānijā var ieceļot bez vīzas ar uzturēšanos līdz 90 dienām. Latvijas pilsoņi var ieceļot Rumānijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Veselība

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā Rumānijā nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt Latvijas goda konsulātā Bukarestē:

Goda konsuls - Joans Donka (Ioan Donca). Adrese: Central Park Complex, 6B, Dinu Vintila Street, Administration Building, 1st floor, postal code 021120, Bucharest. Tālrunis: +40 21 212 91 52, Fakss: +40 21 212 91 52, E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.