Ceļojumu brīdinājumi par valstīm un teritorijām

01.06.2020. 08:11

Ņemot vērā mainīgo drošības situāciju pasaulē, kā arī dabas katastrofas pasaulē, Ārlietu ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus rūpīgi izvēlēties ceļojuma galamērķi un sagatavoties ceļojumam, kā arī ievērot piesardzību, uzturoties ārvalstīs.

Terorisma draudu līmenis daudzviet pasaulē, tostarp dažādās Eiropas valstīs, var būt mainīgs, svārstoties no zema līdz ļoti augstam, īpaši lielākajās pilsētās. Tādēļ, apmeklējot tūristu iecienītus objektus, Ārlietu ministrija iesaka izvēlēties laiku, kad tajos uzturas mazāk cilvēku, kā arī būt piesardzīgiem, izmantojot sabiedrisko transportu. Uzbrukuma gadījumā svarīgi sekot vietējo varas iestāžu norādēm.

Ārlietu ministrija stingri iesaka jebkurai personai, kura dodas ceļojumā uz ārvalstīm, iegādāties dzīvības un veselības apdrošināšanas polisi, kas paredz arī personas repatriāciju slimības vai nāves gadījumā, kā arī aicina reģistrēties Konsulārajā reģistrā.

Ministrija aicina savlaicīgi noformēt galamērķa valsts vai tranzītvalsts ieceļošanas vīzu vai ieceļošanas atļauju, ja tāda nepieciešama. Daudzās valstīs papildus vīzai / ieceļošanas atļaujai ir noteikti papildu ieceļošanas noteikumi, piemēram, noteiktas vakcīnas esamību apliecinošu dokumentu uzrādīšana ieceļojot; tādi var būt noteikti arī valstīm, kurām ar Latviju ir noteikts bezvīzu režīms. Ieceļošanas papildu nosacījumus lūdzam precizēt attiecīgajā ārvalsts diplomātiskajā un konsulārajā pārstāvniecībā, izvēlētajā aviokompānijā vai tūrisma kompānijā. Ministrija aicina ceļotājus noskaidrot arī citu būtisku informāciju, jo sevišķi, iespējamos draudus veselībai, personīgās drošības aspektus.

Lai izvairītos no starpgadījumiem ceļojumu laikā un nepakļautu sevi riskam, Ārlietu ministrija iesaka iepazīties ar informāciju par valstīm vai atsevišķām to teritorijām (izvēlieties valstis interaktīvajā kartē zemāk vai valstu sarakstā. Ārlietu ministrija stingri iesaka izzināt vietējās paražas un ievērot vietējos likumus, kā arī rūpēties par savu dokumentu un personīgo mantu drošību. Zādzību risks ir sevišķi augsts vietās, kuras apmeklē liels cilvēku skaits.

Detalizēta informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ Ārlietu ministrija aicina vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā. Ārlietu ministrijas mājaslapā publicētajiem ceļojumu brīdinājumiem ir rekomendējošs raksturs un tie neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.