Krievijas Federācija

19.07.2021. 17:44

❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību Krievijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

No 2020.gada 15.jūlija ir noteikta jauna sanitārās karantīnas kontroles kārtība, šķērsojot Krievijas Federācijas valsts robežu. Ārvalstu pilsoņiem un bezvalstniekiem, ieceļojot Krievijā, amatpersonām, kuras veic sanitāro karantīnas kontroli, jāuzrāda dokuments (krievu vai angļu valodā), kas apliecina Covid-19 izmeklējuma negatīvu rezultātu. Izmeklējumam jābūt veiktam ne vēlāk kā trīs kalendārās dienas pirms ierašanās Krievijā. Gadījumā, ja ceļotājs nevar uzrādīt dokumentu, kas apliecina Covid-19 negatīvu rezultātu, triju kalendāro dienu laikā ir jāveic laboratoriska izmeklēšana Krievijā - izmeklējumi tiek veikti saskaņā ar Krievijas tiesību aktiem.

Joprojām, apmeklējot publiskas vietas un veikalus, kā arī izmantojot sabiedrisko transportu, ir prasība lietot mutes un deguna aizsargmaskas un cimdus.

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības rādītājus, saskaņā ar Maskavas mēra 2021. gada 21. janvāra rīkojumu Maskavas iedzīvotājiem, kuri vecāki par 65 gadiem, kā arī personām, kurām ir hroniskas saslimšanas, rekomendē ievērot mājas režīmu.

Vairāk informācijas un rekomendācijas par Covid-19 Krievijā ir pieejamas Krievijas valdības tīmekļa vietnē. Informācija par QR koda, kas apliecina Krievijā reģistrētas COVID-19 vakcīnas esamību vai pārslimošanu ar COVID-19 pēdējo 6 mēnešu laikā vai negatīva COVID-19 testa, kas veikts pēdējo 72 stundu laikā, esamību, saņemšanu pieejama šeit.  

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Drošības situācija

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus būt piesardzīgiem un neceļot uz Čečeniju, Ingušiju, Dagestānu, Ziemeļosetiju, Karačaju-Čerkesiju, Kabardu-Balkāriju, arī Elbrusa rajoniem, kā arī Stavropoles apgabala austrumu un dienvidu rajoniem, īpaši uz tiem, kuri robežojas ar Čečeniju un Dagestānu. Šajos reģionos joprojām saglabājas nestabila drošības situācija, un ir paaugstināti terorisma un cilvēku nolaupīšanas draudi.

Ārlietu ministrija aicina neapmeklēt arī Rostovas apgabala rajonus, kuri robežojas ar Ukrainu, sevišķu uzmanību pievēršot pierobežai ar Luhanskas un Doņeckas apgabaliem Ukrainā. Tāpat Ārlietu ministrija aicina būt piesardzīgiem, apmeklējot Krievijas pierobežu ar Harkivas apgabalu Ukrainā.

Ņemot vērā pašreizējo starptautisko situāciju, Krievijā pastāv augsts terorisma draudu risks. Līdz šim visbiežāk terorakti ir notikuši Maskavā un Ziemeļkaukāza reģionā, tomēr tie var tikt sarīkoti arī citās Krievijas pilsētās. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus būt piesardzīgiem.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

2020. gada 28. martā Krievijas valdība izdeva rīkojumu, ka no 2020. gada 30. marta plkst. 00.00 uz nenoteiktu laiku tiek būtiski ierobežota personu un transportlīdzekļu kustība pār Krievijas sauszemes robežu, lai ierobežota korona vīrusa Covid-19 izplatību.

No 2021. gada 3. aprīļa ir daļēji atjaunota aviosatiksme un starptautiskā autobusu satiksme starp Rīgu - Maskavu un Rīgu - Sanktpēterburgu. Informācija ir pieejama lidsabiedrību un starptautisko autopārvadātāju mājaslapās. Vēršam uzmanību, ka joprojām ceļošana ir pieļaujama tikai neatliekamos gadījumos un spēkā saglabājas vairāki ierobežojumi. Saskaņā ar Krievijas Federācijas galvenā sanitārā ārsta 2021. gada 16. aprīļa lēmumu Nr.13 ar aviotransportu Krievijā ieceļojošajiem ārzemniekiem izlases kārtībā var tikt veikta kontroles testēšana uz Covid-19.

2020. gada 29. maijā izdotais Krievijas Federācijas valdības rīkojums Nr. 1145-p nosaka, ka trešo valstu pilsoņi, tai skaitā Latvijas pilsoņi, kuri pastāvīgi dzīvo Krievijā, var vienu reizi šķērsot Krievijas robežu, lai atgrieztos savā pilsonības valstī.

Saskaņā ar Krievijas Valsts robežsardzes un Krievijas Ārlietu ministrijas sniegto skaidrojumu ārzemnieki, t.sk, Latvijas valstspiederīgie, kuri īslaicīgi uzturas Krievijā, var izceļot no valsts, šķērsojot Krievijas - Latvijas robežu. Aicinām pirms došanās ceļā sazināties ar Latvijas (tālr. +37167075616) un Krievijas (tālr. +74956267740) robežsardzi par aktuālajiem ierobežojumiem, lai robežas šķērsošanas brīdī nerastos šķēršļi tālākam ceļam.

Saskaņā ar Krievijas Federācijas valdības 2020. gada 16. marta rīkojuma Nr. 635-p 5. punktu, lai nodrošinātu valsts drošību, sabiedrības veselības aizsardzību un neizplatītu jauno koronavīrusa (Covid-19) infekciju, uz laiku apturēta vīzu noformēšana un izsniegšana.

Personu kategorijas, kuras pēc 2020. gada 30.marta var ieceļot vai izceļot no Krievijas, pieejamas Krievijas robežsardzes tīmekļa vietnē. 

Saskaņā ar Krievijas Federācijas prezidenta 15.jūnija dekrētu, ārzemniekiem, kuriem Krievijas vīzas un uzturēšanās atļaujas derīguma termiņš beidzās pēc 2020.gada 15.marta un kuriem no 2021.gada 16.jūnija nav likumīga pamata atrasties (dzīvot) Krievijas Federācijā, ir tiesības līdz 2021.gada 30.septembrim vērsties Krievijas Federācijas Iekšlietu ministrijas teritoriālajās iestādēs ar brīvas formas iesniegumu, par to tiesiskā stāvokļa noregulēšanu, vai izceļot no Krievijas Federācijas. Jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar Krievijas migrācijas jautājumu pārvaldi.

Sakarā ar rekonstrukcijas darbu veikšanu no 2020. gada oktobra līdz 2022. gada decembrim, ir ierobežota transportlīdzekļu caurlaidība Terehovas robežkontroles punktā (Krievijas pusē robežkontroles punkts “Burački”) uz Latvijas - Krievijas robežas. Diennaktī robežu varēs šķērsot 100 kravas transportlīdzekļu vienības, 100 vieglo transportlīdzekļu vienības, 4 autobusi. Rekonstrukcijas darbu veikšanas periodā darbosies dzīvnieku un citu preču, kuras pakļautas veterinārajai un/vai fitosanitārās karantīnas kontrolei, pārvietošanas liegums, kā arī darbosies liegums fiziskām personām Krievijas valsts robežu šķērsot ar kājām. Aicinām gan ceļotājus, gan kravu pārvadātājus ņemt vērā iepriekš minēto, plānojot ierašanās laiku ceļojuma galamērķī un kravas nogādāšanas termiņus. Krievijas Transporta ministrija operatīvākai robežas šķērsošanai iesaka kravu pārvadātājiem izvēlēties citus Pleskavas apgabalā esošos robežkontroles punktus, kuros diennakts režīmā ir nodrošināta kravas transportlīdzekļu kustība – “Ubilinka”, “Kuničina Gora” un “Šumilkino”. Informācija par transportlīdzekļu rindu līdz valsts robežai pieejama Valsts robežsardzes tīmekļa vietnē.

Latvijas pilsoņiem, ieceļojot Krievijā, nepieciešama vīza. Plašāka informācija par ieceļošanas vīzu un tranzītvīzu saņemšanas kārtību pieejama Krievijas vēstniecības Latvijā tīmekļa vietnē.

Latvijas nepilsoņiem vīza nav nepieciešama, ja uzturēšanās Krievijā nepārsniedz 90 dienas 180 dienu periodā.

Pasei jābūt derīgai vēl 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām un tajā ir jābūt divām brīvām lapas pusēm.

Ja ceļotājs saņem jaunu pasi, bet vecajā pasē ir derīga Krievijas vīza, pirms brauciena tuvākajā Krievijas pārstāvniecībā vīza jāpārceļ jaunajā pasē.

Ieceļojot Krievijā, ir jāaizpilda migrācijas karte un robežkontroles laikā jāuzrāda amatpersonai, kura kartē izdara atzīmi par ieceļošanu valstī. Migrācijas karte ir jāglabā visu ceļojuma laiku. Ja Krievijā plānots uzturēties ilgāk par 7 darba dienām, nepieciešams reģistrēties teritoriālajā Krievijas Iekšlietu ministrijas Migrācijas jautājumu pārvaldes nodaļā. Personām, kuras ceļojuma laikā uzturēsies viesnīcās, reģistrāciju veiks viesnīcas administrācija. Gadījumā, ja plānots uzturēties pie radiem, draugiem vai paziņām, reģistrācija jāveic uzņemošajai pusei. Maksa par reģistrāciju netiek iekasēta. Izceļojot no Krievijas, karte ir jānodod robežkontroles punkta amatpersonai. Migrācijas kartes sabojāšanas vai nozaudēšanas gadījumā ārzemniekam 3 dienu laikā  jāvēršas teritoriālajā policijas nodaļā, kur, uzrādot pamatojuma dokumentus ieceļošanai Krievijā, bez maksas tiks izsniegts migrācijas kartes dublikāts.

Ceļošanas dokumenta nozaudēšanas gadījumā saskaņā ar Nolīguma starp Eiropas Kopienu un Krievijas Federāciju par vīzu atvieglinātu izsniegšanu Eiropas Savienības un Krievijas Federācijas pilsoņiem 8. pantu Eiropas Savienības dalībvalstu, arī  Latvijas pilsoņi, var izceļot no Krievijas bez vīzas. Latvijas nepilsoņiem Krievijas Iekšlietu ministrijas Migrācijas jautājumu pārvaldē vai kādā no tās teritoriālajām nodaļām nepieciešams noformēt izbraukšanas vīzu.

Sauszemes un dzelzceļa robežšķērsošanas punkti starp Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku nav starptautiskas nozīmes robežkontroles punkti un ir paredzēti tikai Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu robežšķērsošanas nodrošināšanai. Ārvalstniekiem, arī Latvijas valstspiederīgajiem, tiešai nokļūšanai no Krievijas uz Baltkrieviju un otrādi, ir jāizmanto tikai aviosatiksme.

Personām, kas pārvieto preces pāri Krievijas robežai, jāņem vērā, ka no 24.11.2018. tiek paredzēta kriminālatbildība par dārgmetālu un pērļu izstrādājumu nedeklarēšanu. No 01.01.2019. ir ieviestas izmaiņas attiecībā uz preču, kas tiek ievestas personīgai lietošanai, deklarēšanas normām, kā arī ir aktualizēta pasažieru muitas deklarācijas veidlapa. Vairāk informācijas var atrast Krievijas Federācijas Muitas dienesta tīmekļa vietnē.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem,  kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Krievijāģenerālkonsulātu Sanktpēterburgākonsulātu Pleskavā vai vēstniecības Krievijā Konsulārās nodaļas kanceleju Kaļiņingradā, vai arī Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11  vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.  , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.