Serbijas Republika

03.07.2021. 11:26
  • Ceļojumu brīdinājums

❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 straujo izplatību Serbijas varas iestādes īsteno dažādus drošības pasākumus vīrusa ierobežošanai.

Visiem ieceļotājiem jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR tests, veikts ne agrāk kā 48 stundas pirms ceļojuma. Testu nevar veikt ieceļošanas brīdī vai pēc ieceļošanas.

Serbijas pilsoņi un personas ar uzturēšanās atļaujām var izvēlēties uzrādīt testu, vai pavadīt 10 dienas pašizolācijā. Personām, kas dodas pašizolācijā, jāreģistrējas vietnē http://www.e-zdravlje.gov.rs .

Izņēmumi minētajai kārtībai:

  • Serbijas pilsoņi vai ārvalstnieki ar uzturēšanās atļaujām Serbijā, kas saņēmuši pilnu vakcināciju (2 vakcīnas) pret Covid-19 vai AstraZeneca gadījumā pirmo vakcīnu, un var to apliecināt ar vakcinācijas sertifikātu. Vakcinēti ceļotāji no Apvienotās Karalistes pagaidām no negatīva Covid-19 testa prasības nav atbrīvoti.
  • Ieceļotāji no Albānijas. Bosnijas un Hercegovinas, Bulgārijas, Ungārijas, Melnkalnes un Ziemeļmaķedonijas;
  • Personas, kas šķērso Serbiju tranzītā (līdz 12 stundām);
  • Starptautisko pārvadājumu apkalpe;
  • Lidmašīnu apkalpes locekļi;
  • Bērni, jaunāki par 12 gadiem, kuru vecāki/ pilnvarotās personas izpildījuši ieceļošanas prasības;
  • Diplomātisko pārstāvniecību un starptautisko organizāciju darbinieki.  

Sabiedriskās vietās joprojām jāievēro distancēšanās. Sejas aizsargmaskas lietošana sabiedriskās vietās ir obligāta gan slēgtās telpās, gan ārā, ja nav iespējams nodrošināt distanci. Restorāni, kafejnīcas un iepirkšanās centri strādā ierobežotu darba laiku. Katrā pilsētā ierobežojumi var atšķirties un strauji mainīties, atkarībā no saslimšanas rādītājiem. Par noteikumu neievērošanu var tikt piemērots naudas sods vai apcietinājums.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Kopējā drošības situācija Serbijā ir stabila. Vietām valstī saglabājušās kājnieku mīnas un nesprāguši lādiņi, īpaši valsts dienvidos esošajos Preševas (Presevo), Bujanovacas (Bujanovac) un Kuršumlijas (Kuršumlija) apgabalos.

Ņemot vērā globālā terorisma draudus pasaulē, Ārlietu ministrija iesaka ievērot piesardzību, atrodoties vietās, kur pulcējas liels cilvēku skaits, kā arī ievērojamu tūrisma apskates objektu tuvumā.

Vietējie likumi un paražas

Ja Serbijā par apmešanās vietu ir izvēlēta privāta dzīvesvieta, par uzturēšanās vietu 24 stundu laikā no ieceļošanas brīža ir jāpaziņo vietējā policijas iecirknī. Ja par apmešanās vietu ir izvēlēta viesnīca, reģistrāciju nodrošina viesnīca. Par minētās prasības neievērošanu Serbijas varas iestādes var piemērot naudas sodu vai apcietinājumu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem ieceļošanai Serbijā nav nepieciešama vīza, ja uzturēšanās ilgums valstī nepārsniedz 90 dienas. Latvijas pilsoņa pase un personas apliecība ir izmantojama kā ceļošanas dokuments Serbijā. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai valstī ir nepieciešama vīza.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ņemt vērā, ka Serbijas varas iestādes var liegt ieceļot valstī no Kosovas, ja vien ceļojums nav sācies Serbijā.

Lai saņemtu plašāku informāciju par ieceļošanas noteikumiem Serbijā, aicinām sazināties ar Latvijā akreditēto Serbijas vēstniecību Zviedrijā. Detalizēta informācija ir arī pieejama Serbijas Ārlietu ministrijas mājaslapā.

Veselība

Valstī novērojama paaugstināta saslimstība ar masalām un Rietumnīlas vīrusu.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā Serbijā nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.