Venecuēlas Bolivāra Republika

11.07.2021. 16:23
  • Ceļojumu brīdinājums

❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Venecuēlas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Ir atjaunots ļoti ierobežots skaits lidojumu komercreisu. Ja ieceļojat, izceļojat no valsts, vai ceļojat tranzītā, pirms ceļojuma sazinieties ar savu tūrisma aģentūru vai aviokompāniju, lai pārliecinātos, vai reiss tiek nodrošināts.

Ieceļotājiem jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, veikts ne agrāk kā 48 stundas pirms lidojuma. Visiem iebraucējiem tiek veikts atkārtots Covid-19 tests, izdevumus 60 USD apmērā sedzot no personīgajiem līdzekļiem (pieņemti tiek tikai norēķini skaidrā naudā). Pozitīva rezultāta gadījumā karantīna valsts nozīmētā iestādē ir obligāta.

Sejas aizsargmasku lietošana ir obligāta visur, pat pārvietojoties personīgajā automašīnā.

Atsevišķas viesnīcas var lūgt uzrādīt negatīvu Covid-19 testu pirms apmešanās viesnīcā.

Atkarībā no Covid-19 slimnieku skaita pieauguma, atsevišķās pašvaldībās personu kustība var būt ierobežota, vai teritorija ieceļošanai pilnībā slēgta.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā šeit.

Drošības situācija

Ņemot vērā valstī ilgstoši notikušās demonstrācijas un citas politiskās akcijas, ir ievērojams pārtikas un medikamentu trūkums, Ārlietu ministrija stingri aicina neapmeklēt Venecuēlu.

Lielākajā daļā valsts teritorijas vērojams ilgstošs elektroenerģijas padeves pārtraukums, kas ietekmē Karakasas starptautiskās lidostas darbību, medicīnas pakalpojumu sniegšanas iespējamību, mobilo sakaru un interneta darbību.

Daļa sauszemes un jūras robežas ir slēgta. Ārlietu ministrija stingri iesaka neapmeklēt Venecuēlas - Kolumbijas un Venecuēlas - Brazīlijas pierobežas rajonus, kā arī nepiedalīties demonstrācijās un pārliecināties par personīgo drošību.

Iesakām izvērtēt iespēju izceļot no valsts, jo drošības situācija jebkurā brīdī var strauji pasliktināties. Gadījumā, ja tiek pieņemts lēmums palikt Venecuēlā, stingri aicinām sekot līdzi notikumiem valstī un rūpēties par personīgo drošību.

Smago noziegumu skaits Venecuēlā ir viens no lielākajiem pasaulē. Ir novēroti ārvalstu tūristu apzagšanas un nolaupīšanas gadījumi, kā arī uzbrukumi ar letālām sekām. Karakasā un citās lielajās pilsētās bieži notiek bruņotas laupīšanas arī tūristu bieži apmeklētās vietās (bankās, iepirkumu centros, sabiedriskajā transportā un mācību iestādēs). Aicinām ceļotājus vienmēr un visur ievērot piesardzību, īpaši - ieejot un izejot no viesnīcām, bankām, garāžām, izkāpjot no automašīnām un neizmantot sabiedrisko transportu. Ja iespējams, aicinām pārvietoties grupās, nenēsāt uzkrītošas rotaslietas un neņemt līdzi lielas naudas summas, neizrādīt naudu, kredītkartes, mobilos tālruņus un portatīvās elektroniskās ierīces. Aicinām izvairīties no nakts pastaigām un pārvietošanās ar autotransportu nakts stundās. Lai izvairītos no laupīšanām, transportlīdzekļa durvīm vienmēr jābūt slēgtām.

Ekonomiskās, politiskās  un humanitārās krīzes rezultātā turpinās masveida pilsoņu  migrācija no Venecuēlas uz reģiona valstīm. Vērojams akūts ūdens, medikamentu, higiēnas preču, pārtikas produktu, degvielas trūkums un ir bieži elektrības padeves traucējumi. Kredītkaršu transakcijas ir apgrūtinātās vai vispār nenotiek. Nav droši banku automāti vai tajos nav skaidras naudas.

Valsts nestabilā finanšu situācija ir ietekmējusi starptautisko aviokompāniju darbību Venecuēlā - ir samazināts reisu skaits un paaugstinātas aviobiļešu cenas. Daudzi avioreisi tiek atcelti vai atlikti.

Stingri aicinām ceļotājus nedoties uz un no lidostas nakts laikā iespējamo laupīšanu dēļ.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus neapmeklēt pierobežu ar Kolumbiju 80 km platā joslā Sulias (Zulia), Tačīras (Tachira) un Apures (Apure) štatos, kur darbojas narkotisko vielu tirgotāji un pastāv cilvēku nolaupīšanas draudi.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Ceļojumu un medicīniskā apdrošināšana ceļotājiem uz Venecuēlu ir obligāta. Pasei jābūt derīgai vēl 6 mēnešus pēc plānotā ceļojuma beigām.

Latvijas pilsoņiem nav nepieciešama vīza ieceļošanai Venecuēlā uz laiku līdz 90 dienām, pirms ceļojuma noformējot tūristu karti DEX-2. Ieceļojot Venecuēlā ar tūristu karti DEX-2, persona valstī nedrīkst veikt peļņu nesošus darījumus, ceļojuma mērķim jābūt tūrismam.

Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Venecuēlā ir nepieciešama vīza, kas noformējama Latvijā akreditētajā Venecuēlas vēstniecībā Norvēģijā.

Veselība

Sakarā ar ekonomisko krīzi Venecuēlā tiek ziņots par medicīnisko krājumu trūkumu, līdz ar to ceļotāji ir aicināti ņemt līdzi nepieciešamos medikamentus. 

Denges, Čikungunjas drudža, difterijas un malārijas saslimšanas gadījumi novēroti visā valstī. Krāna ūdens nav drošs dzeršanai, tāpēc aicinām izmantot vārītu ūdeni vai ūdeni pudelēs.

Venecuēlā līdzīgi kā citās Dienvidamerikas un Karību jūras baseina valstīs ir novērota Zika vīrusa izplatība. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas ceļotājiem par profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas goda ģenerālkonsulātu Karakasā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Lūdzam ņemt vērā, ka palīdzības sniegšanas iespējas nestabilās drošības situācijas dēļ ārpus galvaspilsētas Karakasas var būt ierobežotas.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.