Amerikas Savienotās Valstis

01.07.2021. 23:18
  • Ceļojumu brīdinājums

Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

2021. gada 25. janvārī ASV prezidents Džo Baidens ir atjaunojis kopš 2020. gada 13. marta spēkā esošo liegumu ieceļot valstī personām, kuras pēdējo 14 dienu laikā bijušas Šengenas līguma dalībvalstīs, tajā skaitā Latvijā. Tāpat ieceļošanas liegums ir atjaunots personām, kuras pēdējo 14 dienu laikā ir bijušas Apvienotajā Karalistē, Īrijā un Brazīlijā. Atjaunotais liegums stājās spēkā 2021. gada 26. janvārī. Informāciju attiecībā uz ieceļošanas lieguma izņēmumiem lūdzam skatīt rīkojumā: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/presidential-actions/2021/01/25/proclamation-on-the-suspension-of-entry-as-immigrants-and-non-immigrants-of-certain-additional-persons-who-pose-a-risk-of-transmitting-coronavirus-disease/. No 2021. gada 30. janvāra minētais ieceļošanas liegums tiek attiecināts arī uz Dienvidāfriku, savukārt no 30.aprīļa – arī uz personām, kuras pēdējo 14 dienu laikā bijušas Indijā.

2021. gada 27. janvārī Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Tēvzemes drošības departaments visā ASV teritorijā izsludināja paaugstinātu nacionālā terorisma draudu situāciju. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādēm, ievērot piesardzību un izvairīties no masu pasākumu apmeklēšanas.

Personām, kurām ir atļauta ieceļošana ASV, ir jāievēro šādi nosacījumi:

  • No 2021. gada 26. janvāra visiem ceļotājiem sākot no 2 gadu vecuma ir ieviesta obligāta prasība ieceļošanai ASV uzrādīt negatīvu Covid-19 (NAAT vai antigēnu) testa rezultātu. Testam ir jābūt veiktam ne agrāk kā 3 dienas pirms plānotā lidojuma. Apliecinājums par negatīvu testa rezultātu vai atveseļošanos no Covid-19 apliecinoši dokumenti jāuzrāda aviokompānijas pārstāvim pirms iekāpšanas lidmašīnā. Tuvāka informācija ir pieejama ASV Slimību kontroles un novēršanas centra mājaslapā: https://www.cdc.gov/quarantine/fr-proof-negative-test.html;
  • ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs iesaka visiem 3-5 dienas pēc ieceļošanas ASV veikt atkārtotu Covid-19 testu, kā arī 7 dienas atrasties pašizolācijā. Ja tests netiek veikts, tiek ieteikts atrasties pašizolācijā 10 dienas. Tuvāka informācija ir pieejama ASV Slimību kontroles un novēršanas centra mājaslapā: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/testing-air-travel.html;
  • atsevišķas ASV pavalstis ir noteikušas 14 dienu karantīnu vai prasību uzrādīt negatīvu Covid-19 testu ieceļošanai no citām ASV pavalstīm ar augstiem Covid-19 saslimšanas rādītājiem. Tuvāka informācija ir pieejama attiecīgo pavalstu valdību mājaslapās: https://www.cdc.gov/publichealthgateway/healthdirectories/healthdepartments.html;
  • vairākas ASV pavalstis ir noteikušas obligātu sejas un deguna aizsargmasku lietošanu publiskās vietās. Tuvāka informācija ir pieejama attiecīgo pavalstu valdību mājaslapās: https://www.usa.gov/states-and-territories.

2020. gada 4. jūlijā ASV Valsts departaments paziņoja par pakāpenisku vīzu pieteikumu pieņemšanas atsākšanu ASV diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās. Informācija par vīzu pieteikumu pieņemšanas atsākšanu ASV vēstniecībā Latvijā ir pieejama vēstniecības mājaslapā: https://lv.usembassy.gov/lv/visas-lv/. Minētais paziņojums neietekmē ASV bezvīzu programmas darbību. Detalizēta informācija par paziņojumu ir pieejama ASV Valsts departamenta mājaslapā: https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/suspension-of-routine-visa-services.html?fbclid=IwAR3Bmtq5UQMs6GxnYe-UQ3GjOxdFOt09aGhYvCiKHTot17T53i-IJOIsFds un https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/phased-resumption-routine-visa-services.html .

ASV un Kanāda, kā arī ASV un Meksika ir ierobežojušas savstarpēju kustību pāri robežām, taču tā ir atļauta personām, kurām jāšķērso robeža darba, kā arī citu steidzamu vai svarīgu iemeslu dēļ.

Informācija par aktuālo situāciju ASV saistībā ar koronavīrusa izplatību un ieceļošanas ierobežojumiem ir pieejama ASV Slimību kontroles un novēršanas centra mājaslapā: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html .

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā ir pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Pieaugot terorisma draudiem pasaulē, Ārlietu ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus ceļojumu laikā ievērot maksimālu piesardzību, īpaši izvairīties no tādu objektu apmeklējuma, kuros vienlaikus uzturas liels skaits cilvēku. Aicinām sekot līdzi mediju ziņām un saglabāt modrību.

ASV valdības ieviestie papildu drošības pasākumi lidojumiem uz ASV, tostarp dodoties ceļā no lidostas Rīga, ietver gan personu rokas bagāžas elektronisko ierīču papildu pārbaudes, gan aviopasažieru pastiprinātu kontroli. Papildu informāciju lūdzam skatīt sadaļā Aviācijas drošība.

Aicinām, ceļojot valsts teritorijā, neatstāt dokumentus, banku kartes un vērtīgas mantas automašīnas salonā vai viesnīcu numuros. Tāpat aicinām sekot līdzi, lai viesnīcās netiktu kopēts drošais trīsciparu kods kredītkartes aizmugurē.

Aicinām būt uzmanīgiem, ceļojot pa ASV pavalstīm, kas robežojas ar Meksiku - Arizonu, Kaliforniju, Ņūmeksiku un Teksasu. Šajās pavalstīs visbiežāk notiek noziegumi, kuros iesaistīti ārzemnieki. Personiskās drošības nolūkos neiesakām šķērsot ASV un Meksikas robežu ar automašīnu.

Dabas katastrofas

Viesuļvētru sezona var skart ASV piekrastes reģionus no maija līdz novembrim. Informācija par viesuļvētru attīstību ir pieejama ASV Nacionālā Viesuļvētru centra mājaslapā: https://www.nhc.noaa.gov. Aicinām ceļotājus rūpīgi sekot līdzi vietējos plašsaziņas līdzekļos izplatītajiem brīdinājumiem par gaidāmajiem laika apstākļiem, kā arī ievērot atbildīgo dienestu sniegtās rekomendācijas, tostarp norādījumus par iespējamo evakuāciju. Ceļotājiem jāņem vērā, ka viesuļvētru sezonā plānotie avioreisi var tikt atcelti vai kavēties.

Ziemas laikā sniega vētras var izraisīt lidojumu kavēšanos vai atcelšanu visā ASV teritorijā. Aicinām pirms ceļojuma sazināties ar attiecīgo aviokompāniju. Lai noskaidrotu laika apstākļus ASV lidostās, Ārlietu ministrija aicina apmeklēt ASV Federālās aviācijas administrācijas mājaslapu: https://www.fly.faa.gov/flyfaa/usmap.jsp .

Vairākās vietās ASV, kur ilgstoši valda sausums, it īpaši Kalifornijas pavalstī, var izcelties mežu ugunsgrēki, kas vēja ietekmē var izplatīties ļoti strauji. Informācija par aktuālo situāciju reģionā ir pieejama Kalifornijas Mežkopības un ugunsdrošības departamenta mājaslapā: https://fire.ca.gov/ un ASV Nacionālā starpresoru ugunsdrošības centra mājaslapā: https://www.nifc.gov/.

Vairākās ASV teritorijās (piemēram, Aļaskā, Havaju salās, Kalifornijā, Nevadā, Oklahomā, Oregonā, Puertoriko, Vašingtonas pavalstī, ASV Virdžīnu salās u.c.) ir novērojamas zemestrīces.

Jebkurā laikā atkarībā no laika apstākļiem ASV teritorijā var veidoties tornado. Havaju salu lielākajā salā (Havajas salā) turpinās vulkāna aktivitāte.

Ja atrodaties dabas katastrofu skartajās teritorijās, aicinām sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem, tai skaitā attiecībā uz evakuāciju.

Informācija par to, kā sagatavoties ārkārtas dabas katastrofu situācijām, kā rīkoties to laikā un pēc tām, ir pieejama ASV Federālās Ārkārtas situāciju vadības aģentūras mājaslapā: https://www.ready.gov/.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi var ceļot uz ASV bez vīzas tūrisma un biznesa nolūkos, pirms ceļojuma reģistrējoties un saņemot apstiprinājumu no Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmas (Electronic System for Travel Authorization jeb ESTA). Pilsoņa pasei ieceļošanas brīdī ir jābūt derīgai vismaz 90 dienas.

No 2018. gada 12.decembra personas, kuras ir pieteikušās ESTA, bet kurām ESTA vietā personīgi jāpiesakās vīzai ASV vēstniecībā, par to tiek informētas.

ASV bezvīzu programmas ietvaros ir iespējams ceļot tikai ar biometriskajām Latvijas pilsoņa pasēm, kas izdotas pēc 2007. gada 20. novembra un kuru mikroshēmā saglabāti personas rādītājpirkstu nospiedumi.

Personām, kas ASV ieceļo bezvīzu programmas ietvaros, ir rūpīgi jāseko līdzi uzturēšanās termiņam, kas pavadīts ASV, un stingri jāievēro imigrācijas noteikumi. Šī programma nosaka uzturēšanās iespējas ASV uz laiku līdz 90 dienām. Par ASV imigrācijas noteikumu pārkāpumiem tiek piemērots cietumsods no 2 līdz 6 mēnešiem, kam seko deportācija uz Latviju.

Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai ASV ir nepieciešama vīza. Nepilsoņa pasei ieceļošanas brīdī ir jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus.

Plašāka informācija par ceļošanu ASV bezvīzu programmas ietvaros, kā arī vīzu noformēšanu pieejama ASV vēstniecības Latvijā mājaslapā.

Veselība

Vairākās ASV teritorijās (Floridas pavalstī, Teksasas pavalsts Kamerona un Hidalgo apgabalos, Puertoriko un ASV Virdžīnu salās) ir apstiprināts Zika vīruss. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Informācija saistībā ar Zika vīrusa izplatību ASV un veicamajiem piesardzības pasākumiem ir pieejama ASV Slimību kontroles un novēršanas centra mājaslapā. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību ASV vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.