Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste

22.07.2021. 11:32
  • Ceļojumu brīdinājums

❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Apvienotās Karalistes (AK) valdība ir vērsusi uzmanību uz nepieciešamību ievērot valdības vadlīnijas, lai ierobežotu Covid-19 vīrusa izplatību, ievērojot profilaktiskos pasākumus un pašizolāciju nepieciešamības gadījumā.

!NB Noteikumi reģionos var atšķirties. Ar ieviestajiem veselības drošības pasākumiem SkotijāVelsā un Ziemeļīrijā aicinām iepazīties valdību mājaslapās.

No 2021.gada 17.maija Anglija ir ieviesusi jaunus ceļošanas nosacījumus, tā saukto luksoforu sistēmu”, saskaņā ar kuriem visas valstis un to ieceļošanas nosacījumi tiek iedalīti trīs kategorijās: sarkanajā, dzeltenajā un zaļajā. Šī sistēma aizstāj līdzšinējo aizliegumu doties nebūtiskos ceļojumos. Šobrīd Latvija ir iekļauta dzeltenajā sarakstā. Saraksti tiek pārskatīti ik pa trīs nedēļām. Informācija par jauno ieceļošanas kārtību un valstu sadalījums atrodams AK valdības mājas lapā: https://www.gov.uk/guidance/red-amber-and-green-list-rules-for-entering-england

Sistēmas ieviešanai tiek īstenota strikta robežkontrole, tādēļ jārēķinās ar ilgākām  un sarežģītākām robežkontroles procedūrām lidostās. Ceļotāji tiek aicināti precīzi izpildīt visas prasības ieceļošanai valstī, lai atvieglotu AK robežsardzes darbu un nekavētu robežkontroles procedūras.

·         Ir atļauti atpūtas braucieni uz zaļā saraksta valstīm un, atgriežoties AK, pašizolācija nav jāveic Uz dzeltenā saraksta valstīm doties atpūtas ceļojumos nav ieteicams.

·         Ieceļojot AK no dzeltenā saraksta valstīm, jāveic 10 dienu pašizolācija; jāveic Covid-19 tests (ne agrāk kā 72 h pirms ieceļošanas); jārezervē un jāapmaksā divi Covid-19 testi, kas jāveic 2. un 8.dienā pēc ierašanās AK; jāaizpilda passenger locator form. Šie nosacījumi ir jāievēro arī personām, kuras ir vakcinējušās pret Covid-19 vīrusu, izņemot Apvienotās Karalistes rezidentus, kuriem vakcinācija veikta Apvienotajā Karalistē.

·         Apvienotās Karalistes pastāvīgajiem iedzīvotājiem (rezidentiem), kuri ir saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu Apvienotajā Karalistē (kopš otrās vakcīnas saņemšanas ir pagājušas vismaz 14 dienas) un varēs uzrādīt Nacionālā veselības dienesta (NHS) sertifikātu, sākot no 19.jūlija pēc ieceļošanas Anglijā no dzeltenā saraksta valstīm, kā arī bērniem līdz 18 gadu vecumam vairs nebūs jāievēro 10 dienu pašizolācija. Vienlaikus joprojām saglabāsies prasība veikt PCR testu gan pirms ieceļošanas, gan 2.dienā pēc ieceļošanas Anglijā.

·         Ieceļošana no sarkanā saraksta valstīm AK atļauta tikai AK un Īrijas pilsoņiem un personām, kurām piešķirta uzturēšanās atļauja. Ieceļojot AK pašizolācija jāveic valsts norādītā viesnīcā.

Attiecībā uz personām, kas ieceļo no dzeltenā saraksta valstīm, Anglijā turpinās darboties “Test to Release” shēmas nosacījumi, saskaņā ar kuriem persona drīkst pārtraukt karantīnu agrāk, ja pēc piecām pilnām AK pavadītām dienām tā veic privātu Covid-19 testu un tā rezultāts ir negatīvs.

Akreditētās privātās COVID testēšanas iestādes, kurās var veikt ceļošanai nepieciešamos COVID testus, ir uzskaitītas sekojošā AK valdības mājaslapā https://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/coronavirus-vaccination/vaccination-status-for-travelling-abroad/

Vakcinācija nedot priekšrocības uzturoties AK, bet AK valdība izsniedz gan digitālos, gan arī papīra vakcinācijas statusa apliecinājumus tiem, kas plāno ceļot uz ārzemēm https://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/coronavirus-vaccination/vaccination-status-for-travelling-abroad/

Par pašizolācijas nosacījumu pārkāpšanu Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā paredzēts naudas sods.

Ar informāciju par pašizolēšanās prasībām un noteiktajiem izņēmumiem attiecībā uz pašizolācijas ievērošanu konkrētu profesiju pārstāvjiem var iepazīties AK valdības mājaslapā. Pašizolācijas nosacījumi tiek regulāri pārskatīti.

Šobrīd ir obligāta sejas maskas lietošana veikalos un pārvietojoties ar sabiedrisko transportu. Informācija par AK valdības sagatavotajiem papildus ieteikumiem, kā arī informācija par vietējiem ierobežojumiem pieejama šeit.

Ceļotāji, kuri ar auto, prāmi vai lidmašīnu pārvietojas starp AK un tām valstīm, kur šī satiksme atļauta, var to darīt.

No 31.maija Francija ir ieviesusi striktākus ieceļošanas noteikumus ieceļojot no Lielbritānijas - atļauta ieceļošana tikai būtisku iemeslu dēļ. Papildus informācija pieejama sekojošā mājaslapā https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Certificate-of-international-travel

Aktuālā AK informācija par Covid-19 izplatību ir pieejama AK Ārlietu dienesta mājaslapā un AK Nacionālā Veselības dienesta mājaslapā.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

AK valdības noteiktais terorisma draudu līmenis ir augsts. Saistībā ar notikušajiem terora aktiem, Ārlietu ministrija aicina būt sevišķi piesardzīgiem, apmeklējot publiskus pasākumus, izmantojot sabiedrisko transportu un atrodoties vietās, kur pulcējas daudz cilvēku. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos saistībā ar terorisma draudiem.

Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem sekojošā vietnē: https://www.gov.uk/terrorism-national-emergency

Tā kā AK policijai ir tiesības pārbaudīt jebkuras personas identitāti, Ārlietu ministrija lūdz vienmēr līdzi ņemt personu apliecinošus dokumentus vai to kopijas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

AK ir izstājusies no ES vienotā tirgus un muitas savienības, kas nozīmē, ka vairs nav iespējama brīva personu pārvietošanās starp ES un AK, kā tas bija līdz 2020. gada 31. decembrim. Sākot ar 2021. gada 1. janvāri, ieceļot Apvienotajā Karalistē, lai strādātu, studētu vai uzturētos ilgtermiņā, varēs TIKAI ar vīzu. Īstermiņa ceļojumi uz Apvienoto Karalisti, tāpat kā līdz šim, notiek bezvīzu režīmā.

AK valdība ir pieņēmusi lēmumu, sākot no 2021. gada 1. oktobra, ES pilsoņiem par vienīgo ieceļošanas dokumentu noteikt pasi. ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu, ieceļojot AK.

Tie ES pilsoņi, kuri ir dzīvojuši AK pirms 2020. gada 31. decembra un reģistrējušies pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, ID karti varēs izmantot kā ceļošanas dokumentu AK vismaz līdz 2025. gada 31. decembrim.

Papildus AK valdība aicina arī pastāvīgo un pagaidu statusu ieguvušos ES pilsoņus noformēt pases, lai varētu ērti un ātri šķērsot robežkontroles punktus, izmantojot automatizēto robežšķērsošanas kontroles sistēmu e-gates.

Latvijas pilsoņi AK var ieceļot un uzturēties bez vīzas uz laiku līdz 6 mēnešiem. Latvijas pilsoņi, kuru mērķis ir uzturēties ilgāk par 6 mēnešiem AK un Latvijas nepilsoņi vīzas var noformēt AK Vīzu centrā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 20, LV-1050 (pirmd., otrd. 9.00-14.30). Apvienotās Karalistes valdības mājaslapā GOV.UK ir atrodama detalizēta informācija par vīzām un ieceļošanas nosacījumiem AK, kā arī ir pieejams tiešsaites rīks, lai pārbaudītu, kas nepieciešams, pirms ieceļošanas un ieceļojot AK.

Konsultāciju par ieceļošanu var saņemt AK Vīzu un Migrācijas dienestā (UK Visas and Immigration), zvanot uz 0044 203 481 1736 no pirmdienas līdz piektdienai 24h diennaktī, maksa par zvanu £1.37 minūtē + standarta pieslēguma samaksa (standart network charge).

Ar Imigrācijas dienestu var sazināties arī e-pastā, par pakalpojumu paredzēta samaksa £5.48. Informācija par saziņu atrodama: https://www.gov.uk/contact-ukvi-inside-outside-uk.

Īsa informācija latviešu valodā, kas jāņem vērā ceļotājiem, atrodama šeit.

ES pilsoņiem, kuri turpmāk vēlēsies uzturēties  Apvienotajā Karalistē pastāvīgi (piemēram, strādāt vai studēt), pieteikumus uzturēšanās atļauju saņemšanai būs jāpiesaka jaunā, punktos balstītā imigrācijas sistēmā. ES pilsoņi pietiekumus varēs iesniegt elektroniski. Informācija par jauno imigrācijas sistēmu atrodama šeit.

Informācija personām, kuras vēlas studēt AK, pieejama šeit: https://www.gov.uk/guidance/studying-in-the-uk-guidance-for-eu-students

Veselība

Latvijā izsniegta EVAK ir derīga īstermiņa braucieniem uz AK.

Plašāka informācija ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Ja plānojat apmeklēt Apvienoto Karalisti sākot no 2021. gada 1. janvāra, aicinām iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, jo EVAK nesniedz ārzemēs veiktās pacientu iemaksas un līdzmaksājumus, neatlīdzina transportēšanas izdevumus smagas slimības vai nāves gadījumā.

Īstermiņa ceļojumiem uz ES valstīm AK izsniedz jaunas Globālās veselības apdrošināšanas kartes jeb Global Health Insurance Card (GHIC). Jaunās kartes aizvieto pašreizējās AK izsniegtās veselības apdrošināšanas kartes AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, dodoties īstermiņa ceļojumā vai braucienā uz ES valstīm, tajā skaitā, Latviju. Iepriekš izsniegtās Eiropas Veselības apdrošināšanas kartes jeb European Health Insurance Card (EHIC), kas izsniegtas AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, kuri ir dzīvojuši AK līdz pārejas perioda beigām un reģistrējušies pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam, ir derīgas līdz to termiņa beigām.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Lielbritānijas dienestu (policija, neatliekamā medicīniskā palīdzība, ugunsdzēsēji) vienotais ārkārtas tālrunis – 999.

Ja nepieciešama konsulārā palīdzība, aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Apvienotajā Karalistē vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.