Izmaiņas ASV teritorijas šķērsošanā tranzītā

02.12.2014. 19:09

Izmaiņas ASV teritorijas šķērsošanā tranzītā

Sākot ar 2003. gada 2. augusta plkst. 11:00, ārvalstu pilsoņiem, veicot lidojumus caur ASV, lai dotos uz citu galamērķa valsti, būs nepieciešamas vīzas.

Pamatojoties uz Amerikas Savienoto Valstu vēstniecības Rīgā sniegto informāciju, Ārlietu ministrija vērš Latvijas iedzīvotāju uzmanību uz to, ka ASV Dzimtenes Aizsardzības departaments un ASV Valsts departaments 2003.gada 2.augustā, plkst. 11:00 apturēja divas programmas, kas atļāva noteiktiem starptautisko lidojumu pasažieriem bez vīzas ceļot tranzītā caur Amerikas Savienotajām Valstīm. Ir apturētas Bezvīzu Tranzīta programma /Transit Without Visa/ un "Starptautiskā uz starptautisko" tranzīta /International-to-International/ programma. Šis lēmums neattiecas uz ASV pilsoņiem un to valstu pilsoņiem, kuriem vīza iebraukšanai ASV nav nepieciešama.

Dzimtenes Aizsardzības departaments visām aviosabiedrībām ir devis norādījumus turpmāk neatļaut pasažieriem izmantot šīs tranzītprogrammas. Departamenta aģentūras veic arī citus papildpasākumus, lai palielinātu drošību lidostās un lidmašīnās, kas pārvadā pasažierus šo programmu ietvaros.

Jauna izlūkošanas informācija liecina, ka teroristu grupas plānojušas izmantot šīs tranzītprogrammas, lai iekļūtu ASV teritorijā vai gaisa telpā, izvairoties no konsulārās sijāšanas procesa. Šodien izziņotie pasākumi ir domāti, lai paaugstinātu drošību pret teroristu draudiem un aizsargātu ASV pilsoņus un ārvalstniekus, kas ielido un izlido no ASV.

Abas bezvīzu tranzīta programmas, kas iepriekš darbojās ASV, atļāva ārvalstu pilsoņiem bez vīzas veikt lidojumus caur ASV, lai dotos uz citu galamērķi.

Jaunie noteikumi pieļauj trīs izņēmuma situācijas:

1) Bezvīzu tranzīta programmas pasažieri, kas šo noteikumu spēkā stāšanās brīdī jau būs uzsākuši ceļojumu, varēs to turpināt pēc speciālas pārbaudes un riska novērtējuma.

2) Šo programmu pasažieri, kas savas avio biļetes iegādājušies līdz 2003.gada 24.jūlijam un kuriem ir plānots izlidot no ASV līdz 5.augusta plkst.12:00, varēs veikt ceļojumu, neformējot ASV vīzu. Pasažieriem, kuru tranzītlidojumi plānoti pēc noteiktā laika, nepieciešams vai nu saņemt ASV vīzu vai arī mainīt ceļojuma maršrutu, lai izvairītos no pieturas punkta ASV.

3) Personas, kas jau bezvīzu tranzīta programmu ietvaros ir devušās caur ASV uz kādu citu galamērķi un plāno arī atpakaļceļā veikt lidojumu caur ASV, līdz 9.augusta plkst. 11:00 to varēs darīt bez ASV vīzas. Pēc noteiktā laika šīm personām būs nepieciešams vai nu saņemt ASV vīzu, vai arī mainīt ceļojuma maršrutu, lai izvairītos no pieturas punkta ASV.