ASV valsts sekretāra un Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ārlietu ministru kopīgs paziņojums

13.08.2020. 11:19

Šodien mēs atzīmējam Samnera Velsa deklarācijas 80. gadskārtu. Šī deklarācija bija pamatā Amerikas Savienoto Valstu īstenotajai neatzīšanas politikai, atbilstoši kurai tā nekad oficiāli neatzina Padomju Savienības veikto Igaunijas, Latvijas un Lietuvas okupāciju un aneksiju.

Samnera Velsa deklarācija deva starptautisku satvaru trīs Baltijas valstu pastāvēšanai de iure visā padomju okupācijas laikā un, galu galā, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas valstiskuma atjaunošanai. Igaunijas, Latvijas un Lietuvas tauta augstu vērtē un glabā atmiņā šo deklarāciju tās doto cerību dēļ smagajos totalitārā režīma gados.

Mēs stingri iestājamies pret jebkuriem Krievijas mēģinājumiem pārrakstīt vēsturi, lai attaisnotu Padomju Savienības 1940. gadā veikto triju Baltijas valstu okupāciju un aneksiju. Samnera Velsa deklarācija parāda, ka jau 1940. gadā brīvā pasaule apzinājās Padomju Savienības rīcības patieso būtību – tā bija pretlikumīgs vardarbīgas aneksijas akts. Diemžēl pēc dažiem gadiem pat Otrā pasaules kara beigas nenesa Baltijas valstīm un citām Centrālās un Austrumeiropas tautām atbrīvošanu – tieši pretēji, tās nesa apspiestību un vajāšanu.

Samnera Velsa deklarācijas mantojums un Amerikas Savienoto Valstu nelokāmais atbalsts Baltijas valstu suverenitātei un teritoriālajai integritātei rosināja mūsu valstu attiecību uzplaukumu pēc Padomju Savienības sabrukuma. Dalība Ziemeļatlantijas līguma organizācijā ir veidojusi mūs par spēcīgiem sabiedrotajiem, kas sadarbojas, sargājot mieru un stabilitāti.

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas pilnvērtīga loma transatlantiskajā aliansē nav apšaubāma. Baltijas valstis augstu vērtē Amerikas Savienoto Valstu ieguldījumu Eiropas drošībā, jo īpaši spēku klātbūtnes uzturēšanu Baltijas valstīs, kas ir būtiski svarīga jebkura iespējamā pretinieka atturēšanai.

Samnera Velsa deklarācijas vēsturiskā nozīmība nav zaudējusi aktualitāti arī 21. gadsimtā, kad dažas valstis apšauba noteikumos balstītas starptautiskās kārtības pamatprincipus un normas, proti, suverenitāti un teritoriālo integritāti. Uz Samnera Velsa deklarācijas principiem atkal pamatoti atsaucās 2018. gada 25. jūlijā, kad Amerikas Savienotās Valstis apliecināja savu atteikšanos samierināties ar Krievijas īstenoto Krimas aneksijas mēģinājumu.

Mēs – Igaunija, Latvija, Lietuva un Amerikas Savienotās Valstis – kopā atbalstām noteikumos balstītu starptautisko kārtību, kas nodrošina ikvienas valsts drošību un labklājību.

Lai skatītu citus video, apmeklē Ārlietu ministrijas Youtube kanālu 


Preses kontaktiem:
Preses un informācijas nodaļa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb