Džeza koncerti

02.12.2014. 19:09

"Balticness" ietvaros notiekošie džeza koncerti ir unikāli ar to, ka Latvijas mūziķi katrā koncertā muzicē kopā ar attiecīgās Baltijas jūras valsts džeza izpildītājiem. Koncertos tiek atskaņotas arī konkrētās valsts tautas dziesmas džeza aranžējumā un projekta noslēgumā tos plānots izdot albumā.

Latviju koncertos pārstāv Riga Groove Electro - Latvijā populāru džeza mūziķu apvienība. Tās dalībnieki ir profesionāli pasniedzēji Latvijas mūzikas koledžās un skolās, un katru gadu viņi veido un piedalās dažādās mūzikas improvizācijas meistarklasēs gan Latvijā, gan ārvalstīs.

"Šis ir viens no unikālākajiem pēdējā piecgadē īstenotajiem projektiem – īpaši sadarbība starp Ārlietu ministriju un šķietami alternatīvu muzikālu grupējumu, mūsdienu mūzikas jomā - Riga Groove Electro. Interesanti, cik pasaule ir tuva un vienota mūzikā, kad nacionalitātei nav nozīmes. Nozīme ir cilvēka pārliecībai, skaidrībai  domās, mērķos. Mums ir īpaši pacilāts noskaņojums, koncertos aranžējot vietējās tautas dziesmas. Katra uzstāšanās ir pārdzīvojums, neparasta multikulturāla tikšanās. Baltijas jūra un Balticness ir sapratnes, savstarpējās intereses un gaismas simbols - dzīvības simbols," saka grupas līderis Deniss Paškēvics.

Projekta viens no mērķiem ir parādīt mūzikas, mākslas jeb skaņas un bildes varu. Koncertos stilistiski tiek apvienoti etniskie motīvi, drum & bass, funk elementi, pilsētas skaņas.

Grupas pamatsastāvu papildina 3 mākslinieki, kuri ceļo kopā ar Riga Groove electro – puertorikāņu izcelsmes ģitārists no Somijas Nefs Irizarijs (Neff Irizarrey), latviešu dziedātāja Jolanta Gulbe un DJ Monsta, kurš veiksmīgi miksē audio ierakstus, atdarina sarunas un pilsētas gaisotni.

Koncertu paspilgtina vīdžeja Konstantīna Smirnova (Hypnosis Group) veidots vizuāls noformējums, kas radīts no Balticness  foto konkursā iesūtītām bildēm.


Viesmākslinieki

DĀNIJA

Džianni Bardaro (Gianni Bardaro) -   izcils mūziķis, solists, komponists un aranžētājs. Viņa mūzika ir spirgta, aizraujoša un arī samtaina un baudāma. Piedalījies daudzos starptautiskos džeza mūzikas festivālos. Viņš ir atvērta, ceļojoša, moderna džeza projekta "Sinestetic Jazz" līderis, kura mājvieta ir Kopenhāgena. Džianni Bordaro galvenokārt izpilda oriģinālās kompozīcijas.  

IGAUNIJA 

Villu Veski - viens no slavenākajiem igauņu džeza izpildītājiem, kurš ir ieguvis daudz balvu dažādos konkursos pūšamo instrumentu klasē jau PSRS laikā. Viņš ir saksofona un improvizāciju pasniedzējs Igaunijas mūzikas skolās, pasniedzis meistarklases Vācijā un Norvēģijā. Kā solists muzicējis kopā ar Igaunijas Valsts simfonisko orķestri, Pērnavas pilsētas orķestri un Tallinas kamerorķestri.

Sofia Rubina - jaunā, uzlecošā Igaunijas džeza zvaigzne jau ir ieguvusi Grand Prix balvas džeza solistu konkursā Lady Summertime Somijā un starptautiskā džeza solistu konkursā Nomme Jazz Igaunijā, kā arī otro vietu Sony Jazz Stage konkursā Latvijā. Džeza vokālu apguvusi arī Krievijā un Vācijā. 

ĪSLANDE

Sets Šarps aktieris, dziedātājs, vokālais pasniedzējs, kas uzstājies tādām slavenībām kā ASV prezidentam Bilam Klintonam un viņa ģimenei Baltajā namā, mātei Terēzei Kalkutā. Sets ir amerikānis, bet šobrīd dzīvo Islandē, Reikjavikā, un pārvalda islandiešu valodu. Viņš ir viens no kandidātiem, kas varētu pārstāvēt Islandi 2008. gada Eirovīzijas dziesmu konkursā. Sets ir beidzis Jēlas universitāti un saņēmis vairākus apbalvojumus par viņa muzikālajiem sasniegumiem.

LIETUVA 

Liudas Mockūnas lietuviešu saksofonists, klarnetists un komponists ir viens no ievērojamākiem lietuviešu jaunās paaudzes džeza mūziķiem, kas apvieno moderno džezu ar avangardu, nojaucot robežas starp džezu un mūsdienu akadēmisko mūziku. Kā saksofonists viņš ir slavens ar savu ievērojamo artistisko pieredzi. Liudas Mockūnas tiek dēvēts par lietuviešu džeza vēstnieku – viņš bieži muzicē kopā ar starptautiskām grupām un uzsāk dažādus starptautiskus projektus. Viņa starptautiskā karjera strauji gāja uz augšu pēc studiju uzsākšanas Kopenhāgenā 1999. gadā. Kopā ar dāņu bundzinieku Stefanu Pasborgu (Stefan Pasborg) viņš nodibināja grupu "Toxikum", kuras albums Toxikum ieguva Dānijas Grammy balvu.  

KRIEVIJA

Dāvids Gološekins – slavens, talantīgs un entuziasma pilns Sanktpēterburgas džeza izpildītājs, ap kuru  pulcējas lielākā daļa šīs Krievijas metropoles džezistu. Viņš tiek uzskatīts par kamermūzikas izpildītāju, tajā pašā laikā viņa koncertos skan gan estrādes, gan neakadēmiskā mūzika.  

NORVĒĢIJA

Erlings Viklunds – trombonists, komponists, aranžētājs un  žurnālists. Labi pazīstams ar savu iknedēļas džeza programmu Norvēģijas nacionālajā radio stacijā. Studējis mūziku Oslo universitātē un Losandželosā, ASV. Viņš ir viens no vadošajiem trombonistiem džeza mūzikā Norvēģijā. Viņš vada savu bigbendu Big Boss Band, un muzicē kopā ar tādiem slaveniem norvēģu džeza māksliniekiem kā Jans Bergers, Ēirks Amundsens, Atle Hammers, Haralds Bergersens, Stafans Viljams-Olsons, Stigs Hvalrigs and Lars Ēriks Norums.

POLIJA

Jans Freizers – vibrofonists, pianists, komponists un aranžētājs. Viņš ir beidzis Katovices Mūzikas akadēmiju Polijā, kur studēja pie Bernarda Maseli un Andrzeja Zubeka. Kopš 2004 gada viņš mācās pie komponista Bila Molenhofa Nurembergas Mūzikas augstskolā Vācijā. Viņš ir Gdaņskas džeza-roka grupas "Flaming" līderis. Kā solists uzvarējis Vibrofonu konkursā 14.starptautiskajā perkusionistu festivālā OPOLE'2003. Viņš komponē džeza un klasisko kamermūzu, kā arī solo skaņdarbus vibrofonam.  

SOMIJA

Neff Irizarry - augstas klases ģitārspēles meistars un pedagogs. Galvenokārt darbojas grupā Nepenthe, kas izpilda mūsdienu džezu un Afro-Kubas, brazīļu un puertorikāņu stila mūziku. 

Jukka Eskola - jauns somu trompetists, kurš ir vairāku džeza grupu dalībnieks, bet ārpus Somijas vairāk pazīstams kā somu džeza kvinteta The Five Corners Quintet dalībnieks. 

VĀCIJA

Sebastians Studinskijs (Sebastian Studnitzky) - vācu trompetists un pianists, kurš plašāk pazīstams kā grupas Triband dalībnieks. Viņš ir viens no pieprasītākajiem Vācijas džeza mūziķiem. Viņa skaņa un frāzējums uz trompetes un klavierēm ir silts un balansēts arī bez efektu izmantošanas. Tas ir viens no kritērijiem, kas viņu padara par internacionālu mūziķi. Viņš ir spēlējis kopā ar tādām slavenībām kā ar Nilu Langrēnu (Nils Landgren), Rebeku Baken (Rebekka Bakken), grupu Mezzoforte un Wolfgangu Hafneru (Wolfgang Haffner).

ZVIEDRIJA

Karls-Martins Almkvists – saksofonists un komponists, ar vienu no unikālākajām balsīm uz šī brīža zviedru džeza skatuves. Muzikālu izglītību ieguvis gan Zviedrijā, gan ASV, kur studējis kopā ar tādiem mūziķiem kā Džordžs Garzone, Bobs Mantzers, Ričijs Beirahs, Regijs Vorkamns. Muzicējis visā Eiropā, devies tūrēs uz Meksiku, Latīņameriku, Āziju un ASV.

Ulfs Adekers – trompetists, komponists, aranžētājs, komponists, kurš ir aktīvs uz Zviedrijas džeza skatuves jau vairāk kā 30 gadus. Kā grupas Egba līderis, viņš ir spēlējis lielākajā daļā Skandināvijas džeza klubu un festivālu, muzicējis daudzās valstīs. Āfrikas ritmi, džeza harmonijas, roka pulss ir tikai daļa muzikālajiem lego klucīšiem, kas raksturo Ulfu Adekeru. 


Fotogalerija

Džeza koncerts un video performance "Baltic Sea Region" Helsinkos 2007. gada 23. novembrī, piedaloties:  Riga Groove Electro, Denisam Paškevičam, Jukka Eskola, Neff Irizary

 

Foto: Sandra Martinsone

Džeza koncerts Sanktpēterburgā 2007. gada  13. decembrī, piedaloties: Riga Groove Electro, Denisam Paškevičam, Dāvidam Gološekinam

 

 

 

 

Foto: Sandra Martinsone