Ģimenes stāvokļa izmaiņas

23.02.2023. 11:18

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumā noteiktajā kārtībā Latvijas valstspiederīgajiem jāsniedz ziņas Fizisko personu reģistram par bērna piedzimšanu un izmaiņām ģimenes stāvoklī ārvalstīs 30 dienu laikā.

Ģimenes stāvokļa izmaiņas un bērna piedzimšana

Ja ir mainījies Latvijas valstspiederīgā ģimenes stāvoklis (laulības noslēgšanas, laulības šķiršanas vai laulātā miršanas gadījumā) vai Apvienotajā Karalistē ir dzimis bērns, kurš netiek reģistrēts kā Latvijas pilsonis, un šis fakts ir reģistrēts Apvienotās Karalistes dzimtsarakstu iestādē, jāveic ziņu aktualizēšana Latvijas Fizisko personu reģistrā.

No 2021. gada 15. oktobra ziņu aktualizēšana par ģimenes stāvokļa izmaiņām un par bērna piedzimšanu netiek veikta ar Latvijas vēstniecības starpniecību. Dokumenti jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē dokumentus iesniedz vienā no sekojošiem veidiem:

  • nosūtot pa pastu uz adresi: Čiekurkalna 1.līnija 1, k-3, Rīga, LV-1026 vai
  • ar drošu elektronisko parakstu, nosūtot uz e pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai
  • izmantojot oficiālo elektronisko e-adresi.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē jāiesniedz šādi dokumenti:

  • iesniegums ziņu aktualizēšanai Fizisko personu reģistrā;
  • personu apliecinoša dokumenta (pases vai eID kartes) kopija: paziņojumiem par noslēgto laulību – abu laulāto pasu/eID kopijas, šķiršanās vai laulātā nāves gadījumā – ziņu sniedzēja pases/eID kopija, bērna dzimšanas gadījumā – vecāku pasu/eID kopijas un bērna personu apliecinoša dokumenta, piemēram, Apvienotās Karalistes pilsoņa pases kopija, ja tāda ir.
  • izmaiņu apliecinoša dokumenta kopija* (laulības apliecība, tiesas spriedums par laulības šķiršanu, vai otra laulātā miršanas apliecība, bērna dzimšanas apliecība (pilnā forma, kur norādīti vecāku vārdi, uzvārdi)). Uz dokumenta kopijas jāuzraksta: KOPIJA PAREIZA, savs vārds, uzvārds, personas kods, datums un paraksts. Ja dokumentus nosūta elektroniski, tas jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu.
  • ja laulātais/ laulātā nav Latvijas pilsonis/ pilsone, uzvārda rakstība iepriekš jāsaskaņo ar Latviešu valodas aģentūru (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.www.valoda.lv). Dokumentiem obligāti jāpievieno izdruka no elektroniskās sarakstes ar Latviešu valodas aģentūru un iesniegumos uzvārds jānorāda latviešu valodā;

Ja laulības noslēgšanas vai šķiršanas rezultātā mainās Latvijas valstspiederīgā uzvārds, pases/ eID kartes maiņa ir OBLIGĀTA! Kad ziņas par jauno uzvārdu ir aktualizētas Fizisko personu reģistrā, aicinām rezervēt apmeklējumu pases/ eID kartes maiņai elektroniskajā pieraksta sistēmā https://pieraksts.mfa.gov.lv/lv/lielbritanija/index

Ja Apvienotajā Karalistē dzimis bērns tiek reģistrēts Latvijas pilsonībā, jāveic bērna reģistrācija par Latvijas pilsoni un papildus ziņu aktualizēšana nav jāveic.

Fiziskas personas datu (vārda, uzvārda, personas koda un citu iesniegumā norādīto personas datu) apstrādes tiesiskais pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6. panta 1. punkta c) apakšpunkts. Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs juridiskais pienākums ir apstrādāt personas datus saskaņā ar Ministru Kabineta 22.06.2021. noteikumiem Nr. 412 „Ziņu iekļaušanas un aktualizēšanas kārtība Fizisko personu reģistrā”.