14. Saeimas vēlēšanas

10.05.2022. 12:10

14 Saeimas velesanas

 

2022. gada 1. oktobrī notiks 14. Saeimas vēlēšanas. Vēlētāji ārpus Latvijas varēs balsot, izvēloties vienu no diviem veidiem:

  •  pa pastu (pieteikšanās no 23. jūlija līdz 9. septembrim) vai
  •  ārvalstī izveidotā iecirknī (izveidoto iecirkņu saraksts būs zināms laikā līdz 23. jūlijam) vēlēšanu dienā laikā no plkst. 7.00-20.00 pēc vietējā laika.

Detalizēta informācija vienkopus par vēlēšanām iegūstama Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā

 

Jaunumi

10.05.2022. Aicinām uz tiešsaites semināru 2022. gada 17. maijā plkst. 14.00 (AK laiks) par balsošanu pa pastu no ārvalstīm. Tiešraide būs skatāma Centrālās vēlēšanu komisijas Facebook lapā.

16.02.2022.  Aicinām pieteikties semināram par 14. Saeimas vēlēšanu iecirkņu veidošanu ārvalstīs

Gatavojoties šā gada 1. oktobrī gaidāmajām 14. Saeimas vēlēšanām, Centrālā vēlēšanu komisija sadarbībā ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu aicina uz semināru “Saeimas vēlēšanu iecirkņu veidošana ārvalstīs”, kas norisināsies 23. februārī. Seminārs notiks tiešsaistē Webex platformā divos laikos - plkst.11.00 un plkst. 18.00 pēc Latvijas laika (plkst. 9.00 un 16.00 pēc AK laika), un interesenti var izvēlēties sev ērtāko dalības laiku. Saite uz semināru tiks nosūtīta e-pastā dienu pirms semināra. Mērķauditorija ir Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību un diasporas pārstāvji, kuri ir ieinteresēti 14.Saeimas vēlēšanu iecirkņa izveidē savā mītnes valstī un plāno iesaistīties vēlēšanu iecirkņa komisijas darbā. Lai iegūtu pilnu informāciju un uzzinātu par iespēju reģistrēties semināram, aicinām sekot saitei uz CVK mājaslapu šeit.

 

***

Arī ārvalstīs esošajiem balsstiesīgajiem vēlētājiem būs iespēja balsot klātienē kādā no ārvalstīs izveidotajiem vēlēšanu iecirkņiem vai balsot pa pastu. Vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs var tikt izveidoti Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās un citās šim nolūkam piemērotās telpās. Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sadarbībā ar Ārlietu ministriju ir uzsākusi darbu pie vēlēšanu iecirkņu ārvalstīs plānošanas. Latvijas diasporas Apvienotajā Karalistē iesaiste vēlēšanu organizēšanā ir ļoti būtiska, lai ikvienam balsstiesīgajam šajā mītnes valstī būtu iespēja balsot. Īpaši svarīgi ir izveidot vēlēšanu iecirkņus vietās, kurās dzīvo liels skaits Latvijas pilsoņu.

Aicinām Jūs, Latvijas diasporas pārstāvjus Apvienotajā Karalistē, izvērtēt iespējas uzņemties vēlēšanu iecirkņa izveidošanu savā apdzīvotajā vietā Apvienotajā Karalistē.

Izvērtējot iespēju izveidot vēlēšanu iecirkni ārpus pārstāvniecības telpām, jāņem vērā vairākas prasības:

  • lai formāli izveidotu vēlēšanu iecirkni, būs nepieciešams savākt vismaz 36 vēlētāju parakstus;
  • telpu piemērotība (telpas platībai jāatbilst potenciālajam vēlētāju skaitam un tām jābūt pieejamām vēlēšanu nedēļā, vēlēšanu dienā, vēlēšanu naktī un dienu pēc vēlēšanām, kā arī vēlēšanu tehnikas izmēģinājuma laikā);
  • tehniskais nodrošinājums (interneta pieslēgums, datori, printeri, vēlēšanu kabīnes vai nodalījumi, mēbeles, kancelejas preces u.c.);
  • vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļu atbilstība (vēlēšanu iecirkņa komisijās var būt tikai Latvijas pilsoņi, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, pārvalda latviešu valodu un kuriem ir vismaz vispārējā vidējā izglītība);
  • komisijas priekšsēdētājam un sekretāram jābūt e-pasta adresei un tālruņa numuram;
  • lai tehniski nodrošinātu vēlēšanu norisi, vismaz vienam komisijas loceklim jābūt labām zināšanām IT jomā (jāprot pieslēgt biroja tehniku un  pievienot internetu datoram u.c.). Detalizētas prasības skat. informatīvajā materiālā pielikumā;
  • iespēja atrasties vēlēšanu iecirknī vēlēšanu dienā no plkst. 6.30 no rīta līdz visu balsu saskaitīšanai un balsu skaitīšanas protokola sagatavošanai. Vēlēšanu norise notiek no plkst. 07.00 rītā līdz plkst. 20.00 vakarā pēc vietējā laika. Balsu skaitīšanas ilgums atkarīgs no iecirkņa lieluma, bet jārēķinās ar darbu naktī;
  • 2022. gada augustā un septembrī jāvelta laiks mācībām, savukārt vēlēšanu nedēļā – dežūrām.

Lai iegūtu papildu informāciju par iecirkņa izveidošanas kārtību un tehniskajām prasībām un lai sniegtu informāciju vēstniecībai par Jūsu gatavību uzņemties vēlēšanu iecirkņa izveidošanu 14. Saeimas vēlēšanām (norādot apdzīvotās vietas nosaukumu un provizorisko vēlētāju skaitu), lūdzam līdz 2022. gada 18. janvāra plkst. 17.00 rakstīt uz vēstniecības Konsulārās nodaļas e-pasta adresi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Ja Jums pašiem nav iespēju veidot iecirkni, aicinām uzrunāt citus Jūsu pilsētā un tās apkaimē dzīvojošos tautiešus par iespēju piedalīties vēlēšanu iecirkņa izveidošanā. Tuvojoties vēlēšanām, vēstniecība sadarbībā ar CVK nodrošinās Jūs ar detalizētiem informatīviem materiāliem un instrukcijām par tālāko rīcību.