Breksits

11.06.2021. 22:07

Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības un nākotnes attiecības

2020. gada 31. janvārī notika Apvienotās Karalistes (turpmāk – AK) izstāšanās no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) jeb breksits. 

Lai nodrošinātu sakārtotu izstāšanās procesu, ir noslēgts Izstāšanās līgums, kas regulē tādus būtiskus jautājumus kā pilsoņu tiesības, AK finanšu saistības, kā arī noteica pārejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim. Šajā laikā būtisku izmaiņu pilsoņiem un uzņēmējiem nebija. Paralēli norisinājās ES-AK sarunas par nākotnes attiecībām.

2020. gada 30. decembrī EK prezidente un Eiropadomes priekšsēdētājs no vienas puses un AK premjerministrs no otras puses parakstīja nākotnes attiecību vienošanos, kas ietver trīs līgumus: ES un AK Tirdzniecības un sadarbības līgumu; ES un AK Līgumu par drošības procedūrām klasificētās informācijas apmaiņai un aizsardzībai; AK valdības un EURATOM Līgumu par sadarbību kodolenerģijas drošā izmantošanā miermīlīgiem mērķiem.  

Līgumi tiek provizoriski piemēroti no 2021. gada 1. janvāra, taču tos vēl ir jāratificē Eiropas Parlamentā. Vienlaikus jāatzīmē, ka spēkā esošs ir arī Izstāšanās līgums.

Eiropas Komisijas informatīvais materiāls, izskiadrojot ES un AK Tirdzniecības un sadarbības līgumu.

Eiropas Komisijas informatīvais materiāls jautājumu un atbilžu formā par ES un AK Tirdzniecības un sadarbības līgumu.

Kā mainīsies ES un AK attiecības no 2021. gada 1. janvāra.

Eiropas Komisijas paziņojums par pārmaiņām sadarbībā ar AK no 2021. gada 1. janvāra, ņemot vērā tās izstāšanos no ES vienotā tirgus un muitas ūnijas.

Latvijas pilsoņi AK 

Lai pēc 2021. gada 1. janvāra turpinātu likumīgi uzturēties AK, Eiropas Savienības pilsoņiem  līdz 2021. gada 30. jūnijam jāpiesakās settled status vai pre-settled status. Lasīt vairāk

Informācija par reģistrācijas sistēmu settled status un pre-settled status ir pieejama AK valdības mājas lapā angļu un latviešu valodā.

Tā kā pieteikšanos settled un pre-settled statusam administrē AK kompetentās iestādes, jautājumu un neskaidrību gadījumā iesakām sazināties ar AK Iekšlietu ministriju (Home Office):

  • Zvanot pa tālruni 0300 123 7379 (No pirmdienas līdz piektdienai (izņemot banku brīvdienas) no plkst. 8.00 līdz 20.00; sestdienās un svētdienās no plkst. 9.30 līdz 16.30 pēc AK laika). Ja šobrīd atrodaties ārpus AK, ar pilnu kontaktinformāciju varat iepazīties Home Office mājaslapā;
  • Uzdodot jautājumu tiešsaistē (online).

Skotijas teritorijā darbojas papildu programma ES pilsoņu atbalstam, ko finansē Skotijas valdība. Visi Skotijā dzīvojošie ES pilsoņi var saņemt praktisko palīdzību ar pieteikšanos settled un pre-settled statusam, zvanot uz tālruni 0800 916 9847, vai apmeklējot tuvāko Citizens Advice biroju.

AK izstājoties no ES, dubultpilsonības izveidošanās un pastāvēšanas nosacījumi, kas ir noteikti Latvijas Republikas Pilsonības likumā, nemainīsies. Tā kā AK ir Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts, tad Latvijas pilsonim arī turpmāk varēs izveidoties dubultpilsonība ar AK. Papildu informāciju par dubutpilsonību iespējams iegūt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājas lapā.

Vēršam uzmanību, ka no 2021. gada beigusies brīva personu kustība starp ES un AK un ES pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt AK. Latvijas pilsoņiem, kuri šobrīd nedzīvo AK vai kuru tiesības negarantē Izstāšanās līgums, un kuri, sākot no 2021. gada, vēlās studēt, strādāt vai uzturēties ilgtermiņā AK, jāpiesakās vīzai jaunās imigrācijas sistēmas ietvaros. Tāpat no 2021. gada 1. jūlija Latvijas pilsoņiem, kuri plāno noslēgt laulību vai reģistrēt civilās partnerattiecības AK, pirms došanās uz AK ir jāsaņem laulību vīza.

Plašāka informācija pieejama AK valdības mājas lapā.

Arī turpmāk Latvijas pilsoņiem īstermiņa ceļošana (līdz 6 mēnešiem) uz AK būs iespējama bez vīzas, piemēram, lai apmeklētu AK kā tūristam, apciemotu ģimeni un draugus, piedalītos īstermiņa mācību vai ar uzņēmējdarbību saistītās darbībās, piemēram, pasākumos un konferencēs.

 

Informācija AK pilsoņiem Latvijā

Līdz 2021. gada 30. jūnijam AK pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kas līdz 2020.  gada 31.decembrim ir ieceļojuši un vēlēsies turpināt uzturēties Latvijā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) jāiesniedz pieteikums un jāsaņem jauna uzturēšanās atļauja. Lasīt vairāk 

Information for UK citizens in Latvia

The citizens of the United Kingdom and their family members who have entered the Republic of Latvia until 31 December 2020 and who wish to continue residing in the Republic of Latvia must submit, before 30 June 2021, an application to the Office of Citizenship and Migration Affairs (OCMA) and obtain a new residence permit.  More information in English

 

Kas jāņem vērā ceļotājiem?

Ieteikumi, kas jāņem vērā ceļotājiem uz AK. Lasīt vairāk

 

Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Europe Direct informatīvais tālrunis visās ES oficiālajās valodās 00 800 6789 1011