Otrā pasaules kara atceres pasākumi un Eiropas diena Latvijā

09.05.2015. 13:25
Otrā pasaules kara atceres pasākumi un Eiropas diena Latvijā

8 9 maijs infografika LV labots dz
Ko pasaulē atzīmē 8. un ko 9. maijā?

8. maijs ir nozīmīga diena Latvijas un pasaules vēsturē. Tā ir nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena. Tā ir diena, kad atceramies un izvērtējam Latvijas – zemes pasaules krustcelēs, skaudro vēsturi. 8. maijā, atceroties šo pasaules lielāko traģēdiju, pieminot šī milzīgā nozieguma – Otrā pasaules kara neizmērojamos upurus, noliecam galvas visu aizgājušo, visu kritušo un traģiskā nāvē svešumā aizrauto priekšā. 8. maijā domājam par zudušo paaudzi - postošie kari un nedabisku ideju kundzība Latvijas tautai ir maksājusi dārgi. Miers un saticība ir tie veidojošie balsti, lai uz neatgriezeniskiem laikiem Latvija kļūtu par ziedošu un drošu zemi.

1945. gada 8. maijā Eiropā beidzās karš un iestājās miers. Atšķirībā no Rietumeiropas, kur tautas atguva neatkarību, Latvijā un Baltijā tā nenotika. Latvija neatkarību atjaunoja tikai 1990. gada 4. maijā, ko ar Konstitucionālo likumu nostiprināja 1991. gada 21. augustā.

1950. gada 9. maijā Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans, apzinoties trešā pasaules kara draudus, aicināja apvienot valstu ogļu un tērauda ražošanu, lai nodrošinātu mieru, kā arī, lai uzlabotu dzīves līmeni. Tā bija pārliecība, ka kontinenta valstu attīstību var nodrošināt tikai miers, un nevis savstarpēji kari. Tika sperts pirmais solis Eiropas Savienības izveidē.

1985. gadā tika pieņemts lēmums 9. maiju svinēt kā "Eiropas dienu". Tā simbolizē vienotību dažādu valstu starpā, arī to valstu starpā, kas kādreiz ir karojušas viena ar otru. Kopš 2004. gada 9. maiju arī Latvijā atzīmē kā Eiropas dienu.

2015. gadā paredzēti šādi pasākumi:

7. maijā

Plkst. 11:00 starptautiska ekspertu diskusija Latvijas Kara muzejā „9. maijs – vēsture, politika, propaganda? Kāpēc vēsture ir arī šodiena?”.

8. maijā

Plkst. 11:00 Otrā pasaules kara upuru piemiņas pasākums Brāļu kapos.

Plkst. 12:30 Atceres pasākums Salaspils memoriālā.

Plkst. 14:00 Svētā Jāņa baznīcā Karla Dženkinsa mesa „The Armed Man: A Mass for Peace”, izpilda profesionālais pūtēju orķestris „Rīga” un akadēmiskais koris „Latvija”. Pirms priekšnesuma ekumēniskais svētbrīdis.

9. maijā

Plkst. 11:00-15:00 Eiropas diena ar atvērto durvju dienu Ārlietu ministrijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecībā, Eiropas Parlamenta Informācijas birojā, atsevišķās ES valstu vēstniecībās.

lielais half small

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā