Latvija Apvienoto Nāciju Organizācijā

09.12.2024. 16:00

ANO bija pirmā globālā starptautiskā organizācija, kurā Latvija iestājās 1991. gada 17. septembrī īsi pēc neatkarības atgūšanas. ANO izveidota 1945.gadā un šobrīd tās sastāvā ir 193 dalībvalstis.

ANO galvenās mītnes atrodas Ņujorkā, Ženēvā, Vīnē un Nairobi,  kā arī vairāki reģionālie biroji un misijas citviet pasaulē. ANO mītne Vīnē saucas ANO Narkotiku kontroles un noziegumu novēršanas birojs (UNODC, United Nations Office on Drugs and Crime), kura galvenie jautājumu bloki ir narkotiku problemātika, organizētās noziedzības, pretkorupcija, pretterorisma apkarošana, raugoties uz šiem jautājumiem no veselības, drošības un taisnīguma prizmām. Latvija ANO un citās starptautiskajās organizācijās līdz šim ir konsekventi iestājusies par starptautisko tiesību un teritoriālās integritātes ievērošanu, un darbojusies jautājumos, kas veicina ilgtspējību un attīstību. Latvija bijusi aktīva tādos tematiskajos jautājumos, kā sieviešu tiesību un iespēju veicināšana, likuma vara un tiesiskums, mediju brīvība un žurnālistu aizsardzība, informāciju tehnoloģiju izmantošanas veicināšana. Sekojot aktualitātēm ANO ietvaros, Latvijai ir svarīgi jautājumi par digitālajiem risinājumiem un mākslīgo intelektu, t.sk., ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai, kā arī rīcība klimata jomā.

Apliecinot Latvijas spēju uzņemties atbildību un dot aktīvu pienesumu pasaules mēroga procesiem, Latvija kandidē ANO Drošības padomes vēlēšanās 2025. gadā uz nepastāvīgā locekļa vietu 2026.-2027.gadam.

Latvijas cilvēktiesību eksperti pēdējo gadu laikā ievēlēti vairākās ANO komitejās – ANO Cilvēktiesību komitejā, ANO Spīdzināšanas novēršanas komitejā, ANO Cilvēktiesību padomes darba grupā par patvaļīgu aizturēšanu. Kopš 2018. gada Latvijā ir izveidota Latvijas jauniešu delegāta ANO programma.

Latvija ir bijusi ievēlēta ANO Cilvēktiesību padomē uz 2015. - 2017. gada termiņu un ANO Dzimumu līdztiesības un sieviešu iespēju veicināšanas Izpildpadomē uz 2013. - 2015. gada termiņu. No 2020.-2022. gada Latvija trešo reizi bijaievēlēta kā ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomes dalībvalsts. Kopš 2007. gada Latvija ir ANO Zinātnes, tehnoloģiju un attīstības komitejas dalībvalsts. Tāpat Latvija ir ievēlēta ANO Sieviešu statusa komisijā uz 2021.-2025.gada termiņu.

Latvija piedalās militārajās un civilajās misijās visā pasaulē. Latvija ir piedalījusies ANO daudzpusējā integrētajā stabilizācijas misijā Mali (MINUSMA), ANO Pamiera uzraudzības organizācijas misijā (UNTSO) un ANO miera uzturēšanas operācijā Libānā (UNIFIL). Pēdējos gados Latvija arvien vairāk iesaistās ANO miera veidošanas centienos un ieroču neizplatīšanas, kontroles un eksporta kontroles režīma stiprināšanā.

Gadu gaitā Latvija ir sniegusi brīvprātīgu finansiālu atbalstu dažādām ANO aģentūrām un fondiem, tostarp ANO Drošības padomei, UN OCHA, UNHCR, OHCHR, PBF, ANO Sievietes, UNICEF, UNESCO, ANO Palīdzības un darba aģentūrai Palestīnas bēgļiem UNRWA, OSRSG-SVC, SIDS4 un ICC Trasta fondam cietušajiem.

Šobrīd aktuālie jautājumi : Krievijas īstenotā plaša mēroga agresija pret Ukraina, konflikts Tuvajos Austrumos, masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas ierobežošana.

No 2025.-2027. gada Latvija būs ANO Noziedzības novēršanas un krimināltiesību komisijas (CCPCJ) biedra amatā. Komisijas ir balstīta Vīnē.