Latvijas vēstniece Igaunijā Kristīne Našeniece apmeklē Igaunijas un Latvijas kooperatīva E-PIIM jaunuzcelto ražotni Paidē
10.septembrī Latvijas vēstniece Igaunijā Kristīne Našeniece apmeklēja Igaunijas un Latvijas kooperatīva E-PIIM jaunuzcelto ražotni Paidē. Tas ir pirmais un lielākais pārrobežu Eiropas piena kooperatīvs (SCE) Baltijā, kurā ietilpst 150 Igaunijas un 50 Latvijas piena ražotāji. Paides piena pārstrādes rūpnīca uzcelta ar stratēģisko investoru – Nīderlandes uzņēmumu Interfood BV un Royal A-Ware BV kopuzņēmuma Meierei BV palīdzību, kam pieder 25%, bet kooperatīvam – 73% rūpnīcas akciju. Paides rūpnīca ir ieguvusi visus nepieciešamos kvalitātes sertifikātus produktu eksportam pasaules tirgū - BRC globālo pārtikas nekaitīguma sertifikātu, kā arī Halal and Kosher sertifikātus. Paides rūpnīca ik dienas saražo 100 t siera, 70 t demineralizētu sūkalu pulveri, kā arī 25 t saldā krējuma.
Kooperatīva valdes loceklis Jānuss Murakas sarunā ar vēstnieci apsprieda kooperatīvās uzņēmējdarbības priekšrocības – vislabāk iespējams aizstāvēt piena ražotāju – zemnieku intereses sarunās ar tirdzniecības uzņēmumiem, kā arī nodrošināt stabilu iepirkumu un godīgu samaksu par pienu. Kooperatīva uzdevums ir kopīgas piena savākšanas sistēmas izveide un piena pārstrāde uzņēmumos – AS “Jaunpils pienotava” ražotnē un “E-piim” rūpnīcās Igaunijā Peltsamā, Järva-Jaani un Paidē.
Kooperatīvs lepojas ar soļiem, ko spēris ilgtspējīgas attīstības jomā – rūpnīcas ir energoefektīvas, tiek izmantoti atjaunojamie energoresursi – vēja enerģija un biogāze, lielākie piena ražotāji izveidojuši savas biogāzes ražotnes. Tāpat kooperatīvs sadarbojas ar Tartu Universitāti un atbalsta pētniecību. Tās rezultātā patentēta TENSIA baktērija (Lactobacillus plantarum), kura tiek izmantota cilvēka veselībai labvēlīga siera ražošanā.
Kopā ar Paides rūpnīcas direktoru Randelu Vēritu vēstniecei bija iespēja apmeklēt rūpnīcas ražošanas telpas un iepazīties ar moderno un augsti tehnoloģisko piena pārstrādi, kas norit bez pārtraukuma cauru diennakti – darbinieki strādā 4 maiņās. Neskatoties uz lielo ražošanas apjomu, modernā tehnika ļauj nodarbināt mazāk darbinieku – kopā ar administrāciju rūpnīcā strādā 110 darbinieki.