E. Rinkēvičs Baltijas valstu un Kanādas ārlietu ministru tikšanās uzsver transatlantiskās partnerības nozīmi Eiropas un pasaules drošībai

17.10.2020. 10:23

2020. gada 16. oktobrī Viļņā, Lietuvā, notikušajā Baltijas valstu un Kanādas ārlietu ministru tikšanās laikā Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs uzsvēra transatlantiskās partnerības un vienotības neaizstājamo nozīmi Eiropas un pasaules drošībai. Latvijas ārlietu ministrs atzina, ka Eiropu, Kanādu un ASV vieno kopīgi stratēģiskie mērķi, kas ietver transatlantisko drošību, Covid-19 pandēmijas negatīvo seku novēršanu, kā arī demokrātijas un noteikumos balstītas starptautiskās kārtības veicināšanu pasaulē.

Tikšanās laikā E. Rinkēvičs kopā ar Lietuvas ārlietu ministru Linu Linkēviču (Linas Linkevičius), Igaunijas ārlietu ministru Urmasu Reinsalu (Urmas Reinsalu) un Kanādas ārlietu ministru Fransuā Filipu Šampaņu (François-Philippe Champagne) pārrunāja transatlantisko sadarbību, starptautiskās darbakārtības aktualitātes, tostarp situāciju Krievijā un Baltkrievijā, Kalnu Karabahas konfliktu un citus reģionālās drošības jautājumus.

Latvijas ārlietu ministrs pauda viedokli, ka Kanāda ir nozīmīgs Latvijas un Eiropas Savienības stratēģiskais partneris. E. Rinkēvičs izteica pateicību Kanādai par nozīmīgo ieguldījumu Baltijas reģiona drošības stiprināšanā, vadot NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu Latvijā.  

Ministri bija vienisprātis, ka Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze ir spilgti izgaismojusi transatlantiskās partnerības nozīmi. “ES un Kanāda ir līdzīgi domājoši partneri. Kopīgi mēs varam demonstrēt pārējai pasaulei, ka demokrātiskas sabiedrības spēj visefektīvāk atgūties no pandēmijas un visstraujāk atgriezties pie ekonomiskās izaugsmes,” pauda E. Rinkēvičs.

Pārrunājot situāciju Baltkrievijā, E. Rinkēvičs pozitīvi novērtēja ES apstiprinātas sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kā arī Kanādas lēmumu sankcionēt Baltkrievijas amatpersonas. Vienlaikus Latvijas ārlietu ministrs atzīmēja, ka ES sankciju saraksts pret Baltkrievijas amatpersonām ir jātur atvērts. “Pēc 9. augusta prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanas un miermīlīgo protestu vardarbīgas apspiešanas Latvija neatzīst A. Lukašenko par leģitīmu prezidentu. Uzskatām, ka Rietumu partneriem jāveicina varas dialogs ar tautu un jāpanāk jaunu prezidenta vēlēšanu rīkošana starptautisko novērotāju klātbūtnē,” teica E. Rinkēvičs.

Saistībā ar Krievijas īstenoto politiku reģionā E. Rinkēvičs pauda viedokli, ka Krievija nav ieinteresēta attiecību uzlabošanā ar Rietumvalstīm. Par to liecina tas, ka Krievija ignorē Rietumvalstu bažas par opozīcijas politiķa A. Navaļnija indēšanu, izplata dezinformāciju par “Novičok” izmantošanu un Otrā pasaules kara notikumiem, kā arī ievieš arvien jaunus ierobežojumus demokrātijai un vārda brīvībai Krievijā.

Baltijas valstu un Kanādas ārlietu ministri arī pārrunāja notikumu attīstību Kalnu Karabahā. Ministri uzsvēra, ka konflikts risināms vienīgi ar miermīlīgiem līdzekļiem un balstoties uz vispārēji atzītiem starptautisko tiesību principiem EDSO Minskas grupas formātā.

Ministri Viļņā tikās arī ar Baltkrievijas opozīcijas pārstāvi Svetlanu Tihanovsku, lai uzklausītu viņas redzējumu par situāciju Baltkrievijā.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā

Vēstniecības ziņas

cache/thumbs/images_latvijas_un_lietuvas_arlietu_ministriju_vadibu_neformalais_seminars_jpg_1695037584_crop_665_by_420.jpg
18. septembris, 14:47
Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministriju seminārā diskutē par starptautiskās politikas aktualitātēm

2023. gada 13. septembrī Jelgavas pilī norisinājās septītais Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministriju vadību neformālais seminārs. Ārlietu ministriju pārstāvji diskutēja par abu valstu...

Lasīt vairāk