Ārlietu ministrs Viļņā uzsver nepieciešamību Latvijai un Lietuvai kopīgi strādāt starptautiskā atbalsta turpināšanā Ukrainai

16.10.2023. 16:01
Ārlietu ministrs Viļņā uzsver nepieciešamību Latvijai un Lietuvai kopīgi strādāt starptautiskā atbalsta turpināšanā Ukrainai

2023. gada 16. oktobrī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš darba vizītē apmeklēja Lietuvu un tikās ar Lietuvas premjerministri Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė) un ārlietu ministru Gabrieļu Landsberģi (Gabrielius Landsbergis).

Amatpersonas pārrunāja divpusējo attiecību, kā arī reģionālās sadarbības un starptautiskās dienaskārtības aktuālos jautājumus. Tāpat Latvijas ārlietu ministrs sarunā ar I. Šimonīti un G. Landsberģi uzsvēra nepieciešamību šodienas sarežģītajā ģeopolitiskajā situācijā kopīgi strādāt starptautiskā atbalsta turpināšanā Ukrainai, kas cīnās pret Krievijas militāro agresiju.

Tiekoties ar Lietuvas premjerministri un ārlietu ministru, K. Kariņš apliecināja: “Latvijai un Lietuvai ir kopīgas intereses, šobrīd cieša sadarbība un koordinācija starp kaimiņvalstīm ir īpaši svarīga.” 

Tika pārrunāta turpmākās sadarbības attīstība gan ekonomikā, gan reģionālajos infrastruktūras projektos, kuros prioritāte ir Rail Baltica projekts. Latvija ir gatava paplašināt sadarbību ar Lietuvu enerģētikas, transporta, informāciju komunikāciju tehnoloģiju, pētniecības un inovāciju jomā.

Saistībā ar gāzes vada “Balticconector” un telekomunikāciju kabelim nodarītajiem bojājumiem, ministri runāja par kritiskās infrastruktūras drošību un bija vienisprātis, ka šim jautājumam jābūt Eiropas Savienības (ES) un NATO darbakārtībā. Tāpat tika diskutēts par NATO samita Viļņā rezultātiem un aktuālajiem NATO jautājumiem. Ārlietu ministrs atzinīgi novērtēja arī Latvijas un Lietuvas līdzšinējo veiksmīgo sadarbību starptautiskajās organizācijās.

Gan ar Lietuvas premjerministri, gan ārlietu ministru tika apspriesta drošības situācija uz ES ārējās robežas ar Baltkrieviju, ņemot vērā ievērojamo nelegālo migrantu pieplūdumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. K. Kariņš pateicās par Lietuvas sniegto palīdzību Latvijai, nodrošinot kārtību uz robežas, kā arī uzsvēra reģionāli koordinētas pieejas nozīmīgumu.

Amatpersonas pārrunāja arī Krievijas kara attīstību pret Ukrainu, atbalsta sniegšanu Ukrainai un tās integrāciju ES.

Abu valstu ārlietu ministru klātbūtnē norisinājās arī Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministriju ikgadējās Baltu balvas pasniegšanas ceremonija. Šogad Baltu balvu saņēma Edmunds Trumpa (Edmundas Trumpa), kurš jau vairāk nekā 20 gadu strādā par pasniedzēju Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātē, kā arī ir LU Latviešu valodas institūta vadošais pētnieks un LU Lituānistikas centra direktors. E. Trumpa ir sniedzis izcilu ieguldījumu baltu valodu pētniecībā – pētījis abu valodu dialektus, viņam ir ievērojams skaits zinātnisko rakstu un publikāciju, darbojas arī kā tulkotājs. Ārlietu ministrs K. Kariņš pateicās E. Trumpam par lielo darbu baltu valodu pētniecībā un saiknes uzturēšanā starp abām valstīm.

Informācijai

Baltu balva tiek piešķirta par izciliem sasniegumiem baltu mantojuma pētniecībā, kopšanā un stiprināšanā. Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministriju Baltu balva tiek pasniegta kopš 2018. gada. Iepriekšējos gados šo balvu ir saņēmusi profesore un valodniece Laimute Balode, profesors un ilggadējs Vītauta Dižā universitātes Letonikas centra vadītājs Alvīds Butkus, diplomāts un valodnieks Alberts Sarkanis, Šauļu Universitātes Baltu centra vadītāja, valodniece un pasniedzēja Regīna Kvašīte un tulkotāja Dace Meiere.

 

Foto: Katrīna Laura Tkačenko