Atgriešanās apliecību var saņemt Latvijas pilsonis, Latvijas nepilsonis, persona, kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss un kurai ir derīga uzturēšanās atļauja Latvijas Republikā, persona, kurai Latvijas Republikā piešķirts bēgļa statuss, vai persona, kurai piešķirts alternatīvais statuss, ja minētā persona uzturas ārvalstīs un tās rīcībā nav derīga ceļošanas dokumenta.
Atgriešanās apliecība dod tiesības tās saņēmējam vienu reizi šķērsot Latvijas Republikas valsts robežu, atgriezties Latvijā vai dzīvesvietas valstī. Tās derīguma termiņš nepārsniedz 30 dienas.
Atgriešanās apliecība tiek izsniegta, ja persona, uzturoties ārvalstīs, nozaudējusi Latvijas Republikas pasi/personas apliecību, tā tikusi nozagta vai kļuvusi ceļošanai nederīga.
Atgriešanās apliecība ir paredzēta tiešam mājupceļam uz Latviju, šis dokuments nav paredzēts ceļojumam uz citām valstīm. Pēc atgriešanās Latvijā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē nekavējoties ir jāsaņem jauna pase.
Atgriešanās apliecību var izsniegt arī ārvalstīs dzimušam bērnam, Latvijas valsts piederīgajam, pēc personas koda saņemšanas.
Ja persona nav sasniegusi 15 gadu vecumu, dokumentus iesniedz tās likumiskais pārstāvis vai likumiskā pārstāvja pilnvarota persona.
Lai pieprasītu atgriešanās apliecību, persona vēstniecībā iesniedz:
- aizpildītu un parakstītu iesniegumu atgriešanās apliecības izsniegšanai;
- divas fotogrāfijas (35 x 45 mm);
- paskaidrojumu par personu apliecinoša dokumenta nolaupīšanas, nozaudēšanas vai iznīcināšanas apstākļiem;
- lietošanai nederīgo ceļošanas dokumentu vai citu personas identitāti apliecinošu dokumentu vai tā kopiju (ja tāds ir personas rīcībā).
Valsts nodeva par Atgriešanās apliecības noformēšanu - 15 EUR.
Pārstāvniecība atgriešanās apliecību izsniedz darbdienas laikā pēc iesnieguma saņemšanas, ja, pārbaudot iesniegto informāciju Iedzīvotāju reģistrā un Personu apliecinošu dokumentu informācijas sistēmā, ir veikta personas identifikācija un noteikts tās tiesiskais statuss Latvijas Republikā.
Pēc Latvijas Republikas valsts robežas šķērsošanas personai Atgriešanās apliecība iespējami ātrākā laika posmā jānodod Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē un jāiesniedz dokumenti jaunas Latvijas Republikas pases un/vai personas apliecības saņemšanai.
Ja atgriešanās apliecība nav izmantota, lai atgrieztos Latvijas Republikā vai dzīvesvietas valstī, tā ir jānodod izdevējiestādē.