Noslēgumam tuvojas izstādes "Latvija tautastērpos" ceļojums
Noslēdzot latviešu tautastērpu izstādes “Latvija tautastērpos” ceļojumu pa Centrāleiropas valstīm, š.g. 23. oktobrī izstāde tika atklāta Lihtenšteinas Firstistes Nacionālajā muzejā (Landesmuseum Liechtenstein). Izstādes atklāšana tika bagātināta ar plašu un izsmeļošu programmu par Latvijas kultūras mantojumu.
Izstādes atklāšanā viesus uzrunāja muzeja direktore Andrea Kauersa-Lēnsa (Andrea Kauer-Loens), Lihtenšteinas ārlietu, izglītības un sporta ministres uzdevumā – Ārlietu biroja vadītāja vietniece Estere Šindlere (Esther Schindler), kā arī Latvijas vēstniece Lihtenšteinā Guna Japiņa. Izstādes atklāšana tika translēta tiešsaistē un ir pieejama platformā youtube.com
Ar izvērstu priekšlasījumu par Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem, to tērpu īpatnībām, latviešu tautas tērpa attīstību no senatnes līdz mūsdienām un Vispārējo Latviešu dziesmu un deju svētku tradīcijas nozīmi latviešu tautas saliedēšanā uzstājās Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte.
"Līdzīgi moto "Vienoti daudzveidībā" arī latviešu un lībiešu tautastērpa spēks un krāšņums ir tā daudzveidībā, ko šodien apzināmies, turpinām pētīt, kopt un saglabāt. No sirds ceram, ka tautastērpu izstāde apmeklētājiem būs neliels, bet nozīmīgs ieskats Latvijas dzīvās kultūras bagātībās un patiess baudījums, simboliski paceļojot pa Latviju caur tautastērpu stāstiem," sacīja direktore.
Pilns Signes Pujātes priekšlasījuma teksts pieejams šeit: latviski un vāciski.
Izstāde no 2023. gada septembra līdz decembrim bija apskatāma Bratislavā, Slovākijā, 2024. gada martā – Karintijas zemes galvaspilsētā Klāgenfurtē Austrijā, bet no aprīļa līdz maijam – Zalcburgas zemes Museum Fronfeste Neimarktā pie Valerzē.
Lihtenšteinas Nacionālajā muzejā izstāde būs apskatāma līdz 2025. gada 23. februārim. Muzeja krāšņajā veikalā iegādājami latviešu tautas daiļamatu meistaru darinājumi.
Izstādes projektu pēc Latvijas vēstniecības Vīnē ierosinājuma un ar vēstniecības atbalstu īstenojis Latvijas Nacionālais kultūras centrs ciešā sadarbībā ar tautas tērpu centru “Senā klēts”, muzeju un pētniecības centru “Latvieši Pasaulē”, Latvijas Nacionālo bibliotēku un kori “Lōja”.