Latvijas pilsonības un nepilsoņa statusa jautājumi

03.12.2023. 09:25

Bērna reģistrācija Latvijas pilsonībā

Sagatavošanās dokumentu iesniegšanai

Ķīnā izsniegtā dzimšanas apliecība legalizējama un tulkojama.

Bērna dzimšanu apliecinošam dokumentam ir jābūt tulkotam latviešu valodā (izņemot, ja dokuments ir angļu, vācu, franču vai krievu valodā un tas tiek nosūtīts pa pastu no ārvalstīm) un legalizētam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, bet sākot ar 2023. gada 7. novembri apliecinātam ar Apostille.

Dokumentu iesniegšana bērna reģistrācijai LV pilsonībā

Bērna reģistrācijai par Latvijas pilsoni dokumenti jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē dokumentus iesniedz vienā no sekojošiem veidiem:

 • nosūtot pa pastu uz adresi: Čiekurkalna 1. līnija 1, k-3, Rīga, LV-1026 vai
 • ar drošu elektronisko parakstu, nosūtot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai
 • izmantojot oficiālo elektronisko e-adresi.

Lai reģistrētu bērnu par Latvijas pilsoni vienam no vecākiem (Latvijas valstspiederīgajam) Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei jāiesniedz šādi dokumenti:

 • iesniegums;
 • abu vecāku pasu vai eID karšu kopijas;
 • bērna pilnās dzimšanas apliecības kopija ar vecāku vārdiem un uzvārdiem (Ķīnā izsniegtam dokumentam jābūt legalizētam (vai apliecinātam ar Apostille) un tulkotam).
 • bērna citas valsts pilsonību apliecinoša dokumenta kopija (pase), ja tāda ir;
 • atzinums no Latviešu valodas aģentūras (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.) par bērna vārda vai uzvārda atveidi latviešu valodā, ja viņa vārds, uzvārds dzimšanas apliecībā nav rakstīts latviešu valodā.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde lēmumu par reģistrāciju pilsonībā nosūta bērna vecākiem uz iesniegumā norādīto e-pastu.

Jautājumu gadījumā nepieciešams sazināties ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi.

Fiziskas personas datu (vārda, uzvārda, personas koda un citu iesniegumā norādīto personas datu) apstrādes tiesiskais pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6.panta 1.punkta c) apakšpunkts. Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs juridiskais pienākums ir apstrādāt personas datus saskaņā ar Ministru Kabineta 24.09.2013. noteikumiem Nr. 974 „Kārtība, kādā personu reģistrē par Latvijas pilsoni”.

Atteikšanās no Latvijas pilsonības

Lai atteiktos no Latvijas pilsonības pēc citas valsts pilsonības iegūšanas:

 1. Jāaizpilda un jāiesniedz iesniegums par atteikšanos no Latvijas pilsonības.
 2. Jāuzrāda citas pilsonības piešķiršanas garantijas raksts ar tam pievienotu tulkojumu vai, ja personai jau ir piešķirta cita pilsonība, jāuzrāda pilsoņa pase vai ID karte.
 3. Jāuzrāda Latvijas pilsoņa pase vai ID karte.

Par bērnu līdz 18 gadu vecumam iesniegumu par atteikšanos no pilsonības pilda viņa vecāks vai likumiskais pārstāvis. 

Dokumentus iespējams iesniegt, nosūtot uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi Latvijā bez vēstniecības starpniecības. Vairāk informācijas: www.pmlp.gov.lv.

Par atteikšanos no pilsonības ar vēstniecības starpniecību jāmaksā valsts nodeva 21,34 euro apmērā un konsulārā nodeva 40,00 euro apmērā.

Fiziskas personas datu (vārda, uzvārda, personas koda un citu iesniegumā norādīto personas datu) apstrādes tiesiskais pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6.panta 1.punkta c) apakšpunkts. Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs juridiskais pienākums ir apstrādāt personas datus saskaņā ar Ministru kabineta 24.09.2013. noteikumiem Nr. 975 "Latvijas pilsonības zaudēšanas un atjaunošanas kārtība".

Atteikšanās no Latvijas nepilsoņa statusa

Lai atteiktos no Latvijas Republikas nepilsoņa statusa:

 1. Jāaizpilda un jāiesniedz iesniegums par atteikšanos no nepilsoņa statusa.
 2. Jāuzrāda citas pilsonības piešķiršanas garantijas raksts vai, ja personai jau ir piešķirta cita pilsonība, jāuzrāda pilsoņa pase.
 3. Jāuzrāda Latvijas nepilsoņa pase.

Par bērnu līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai iesniegumu par atteikšanos no nepilsoņa statusa pilda viņa vecāks vai likumiskais pārstāvis. 

Dokumentus iespējams iesniegt, nosūtot uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi Latvijā pa tiešo bez vēstniecības starpniecības.  Vairāk informācijas: www.pmlp.gov.lv.

Par atteikšanos no nepilsoņa statusa jāmaksā konsulārā nodeva 40,00 euro apmērā.

Iesniegumu par atteikšanos no Latvijas pilsonības izskata Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, kas pieņem lēmumu 6–8 nedēļu laikā pēc visu nepieciešamo dokumentu uzrādīšanas.

Plašāka informācija par Latvijas pilsonības jautājumiem pieejama Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā.

 Fiziskas personas datu (vārda, uzvārda, personas koda un citu iesniegumā norādīto personas datu) apstrādes tiesiskais pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6.panta 1.punkta c) apakšpunkts. Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs juridiskais pienākums ir apstrādāt personas datus saskaņā ar Ministru kabineta 24.09.2013. noteikumiem Nr. 975 "Latvijas pilsonības zaudēšanas un atjaunošanas kārtība".