Atgriešanās Latvijā – Repatriācija

30.11.2023. 09:48

1995. gada 21. septembrī Latvijas Republikas Saeimā tika pieņemts Repatriācijas likums, kurš nosaka repatriācijas procesa galvenos principus. "Repatriants ir persona, kura ir Latvijas pilsonis vai kurai viens no vecākiem vai vecvecākiem ir latvietis vai lībietis (līvs) un kura brīvprātīgi pārceļas uz pastāvīgu dzīvi Latvijā".

Persona, kura vēlas repatriēties un iebraukšanas brīdī nav Latvijas pilsonis, kā arī tās ģimenes locekļi noteiktas formas iesniegumam par repatriāciju pievieno šādus dokumentus:

 1. Pases kopiju;
 2. Dzimšanas apliecības kopiju;
 3. Dokumentu, kas apliecina personas latvisko vai lībisko izcelsmi;
 4. Divas fotokartītes;
 5. Rakstveida apliecinājumu par to, ka persona neslimo ar sabiedrībai bīstamām infekcijas slimībām;
 6. Izziņa no policijas par nesodāmību - personām, kuras ir vecākas par 14 gadiem;
 7. Rakstveida apliecinājumu, kurā norādīta personas paredzamā dzīves vieta Latvijā;
 8. Laulības vai laulības šķiršanas apliecinošu dokumentu kopiju;

Iesniedzamās izziņas un apliecinājumi ir derīgi 3 mēnešus no to izdošanas brīža. Iesniedzot dokumentu kopijas, ir jāuzrāda oriģināli. Gruzijā izdotiem dokumentiem ir jābūt ar apliecinājumu "Apostille".

Minētos dokumentus personīgi jāiesniedz Repatriācijas nodaļā, ja persona likumīgi uzturas Latvijā, vai arī tos var iesniegt ar Vēstniecības starpniecību.

Tuvāka informācija: Repatriācijas nodaļa

Pēc pieteikuma saņemšanas Repatriācijas nodaļā Jūsu dokumenti 90 dienu laikā tiks izskatīti un tiks izlemts jautājums par repatrianta statusa piešķiršanu. Vienlaicīgi tiks lemts par bezmaksas pastāvīgās uzturēšanās atļaujas piešķiršanu personai, kura nav Latvijas pilsonis, kas ļaus uzturēties Latvijā neierobežotu laiku. Pēc repatrianta statusa piešķiršanas Repatriācijas nodaļa izsniedz dokumentu, kas apliecina repatrianta statusu.

Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Repatriācijas nodaļas adrese ir: Rīgā, Čiekurkalna 1. līnija 1, k-3, LV-1026, Latvija, tālr.: 371 6721-9259,6721-9586, vai 6721-9307 Fakss: +371 67219448.

Latvijas pilsoņi, kuri repatriējas uz dzīvi Latvijā, repatrianta izziņu var saņemt personīgi Repatriācijas nodaļā, iesniedzot:

 1. Noteiktas formas iesniegumu;
 2. Latvijas pilsoņa pasi;
 3. Divas fotokartītes;
 4. Rakstveida apliecinājumu, kurā norādīta paredzētā dzīves vieta Latvijā.

Repatrianta tiesības:

 1. Ievest Latvijā savu iedzīvi bez ievedmuitas nodevām;
 2. Saņemt bezmaksas uzturēšanās atļauju (ja Latvijas pilsonība nav atjaunota vai piešķirta);
 3. Saņemt pensiju saskaņā ar Latvijas Republikas likumu “Par valsts pensijām”;
 4. Iegūt savā īpašumā dzīvokli vai māju, kā arī citu kustamo un nekustamo mantu, iegūt dzīvojamās telpas īres tiesības valsts vai pašvaldības mājā.

Tiesības uz Repatriācijas likumā noteikto materiālo palīdzību ir repatriantiem, kuri izbraukuši no Latvijas līdz 1990.gada 4.maijam, turklāt pirmām kārtām tiem repatriantiem, kuri, glābdamies no komunistiskā un nacistiskā režīma terora, ir atstājuši Latviju kā bēgļi vai tikuši nepamatoti represēti vai deportēti.

!!! Repatriācijas nodaļa lūdz pēc atgriešanās uz pastāvīgu dzīvi Latvijā jebkurā gadījumā sazināties ar Repatriācijas nodaļu statistiskās informācijas sniegšanai.

Jautājumu gadījumā lūdzam nosūtīt savu jautājumu elektroniski uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .