Noslēgušās Latvijas un Ķīnas ārlietu dienestu konsultācijas

14.03.2025. 04:57

2025. gada 12. un 13. martā Pekinā notika diplomātiskās konsultācijas ar Ķīnas Tautas Republikas Ārlietu ministriju par ANO darba kārtības jautājumiem, par Krievijas agresijas karu pret Ukrainu un citām aktualitātēm. Latvijas Ārlietu ministrijas delegāciju vadīja speciālo uzdevumu vēstnieks-Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomē sekretariāta vadītājs Andrejs Pildegovičs, kas tikās ar Ķīnas ārlietu viceministri Hua Čuņjinu (Hua Chunying) un Ķīnas Ārlietu ministrijas Starptautisko organizāciju un konferenču departamenta ģenerāldirektoru Šeņu Bo (Shen Bo).

Vēstnieks A. Pildegovičs iepazīstināja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvjus ar Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes prioritātēm – miers un noturība. Amatpersonas apsprieda dalības ANO Drošības padomē sadarbību, kā arī tās praktiskos aspektus un aktualitātes. Tika pārrunāts Latvijas-Ķīnas divpusējo attiecību un Eiropas Savienības–Ķīnas dialoga nozīmīgums gadā, kad atzīmējam Eiropas Savienības un Ķīnas attiecību 50. gadadienu.

Vēstnieks A. Pildegovičs īpaši vērsa Ķīnas amatpersonu uzmanību uz nepieciešamību pēc iespējas ātrāk panākt taisnīgu un ilgstošu mieru Ukrainā, kas balstītos uz ANO Statūtu principiem, ievērotu Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti, uzsverot, ka Ukrainai un Eiropas Savienībai jāpiedalās iespējamo miera sarunu procesā, lai panāktu šo mērķu īstenošanu.

Latvija 2025. gada vēlēšanas ANO Drošības padomē (uz 2026. līdz 2027. gadu periodu) kandidē pirmo reizi. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanā, kas dos iespēju vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu mieram un noturībai visā pasaulē.

Vizītes Ķīnā ietvaros vēstnieks A. Pildegovičs tikās arī ar Eiropas Savienības delegācijas vadītāju Ķīnā – vēstnieku Horhi Toledo (Jorge Toledo), ANO rezidējošo koordinatoru Ķīnā – vēstnieku Sidhārtu Čaterdžī (Siddharth Chatterjee), kā arī ar Ķīnas vadošo domnīcu – Ķīnas un globalizācijas centra (Center for China and Globalization) un Ķīnas Sociālo zinātņu akadēmijas (China Academy of Social Sciences) Eiropas studiju institūta  – vadītājiem un vadošajiem pētniekiem, lai apmainītos ar viedokļiem par reģionālās un starptautiskās drošības jautājumiem. Vēstnieks A. Pildegovičs tikās arī ar Igaunijas vēstnieku Hannesu Hanso (Hannes Hanso) un apmeklēja Latvijas vēstniecību Pekinā.

Plašāk par Latvijas kandidatūru ANO Drošības padomē (2026–2027)

Latvijas Republikas un Ķīnas Tautas Republikas divpusējās attiecības