Vestnieka A.Pildegovica komentars par "Rigas sargi" izradem ASV

02.12.2014. 19:09
Latvijas vēstnieka A.Pildegovica 2008.gada 29.maija vēstule Andrejam Ēķim, LNT Ģenerāldirektoram un filmas "Rīgas sargi" veidotājam: komentārs par filmas "Rīgas sargi" izrādēm ASV

Vēlos sirsnīgi sveikt filmas autorus un veidotājus ar tik iespaidīgas kino balādes uzņemšanu par pagrieziena notikumu visā latviešu tautas vēsturē. Latvijas valsts tapšanas ekranizācija, jo sevišķi laikmetīgā, ir mūsu valstiskuma 90.gadadienas priekšvakarā. Jūsu radītais mākslas darbs nespēj atstāt vienaldzīgu nevienu latvieti, neatkarīgi no vecuma, erudīcijas līmeņa vēstures jautājumos vai pastāvīgas dzīves vietas. Tas ir arī interesants un informatīvs Latvijas vēstures iepazīšanas veids Latvijas draugiem citās valstīs.

Šī filma saviļņo, emocionāli uzlādē un spilgti izgaismo mūsu tautas sirdsdegsmi par brīvu un neatkarīgu valsti. Vēlos pateikties filmas veidotājiem Andrejam Ēķim un Aigaram Graubam par iespēju parādīt šo mākslas filmu Ziemeļamerikas kontinentā, tāpat vēlos izteikt pateicību Latvijas goda konsulam Ņujorkā Darim Dēliņam par atbalstu un palīdzību filmas izrādīšanai ASV. Tā ir brīnišķīga dāvana visiem latviešiem mūsu valsts apaļajā jubilejā. „Rīgas sargi” guvuši plašu piekrišanu un augsto novērtējumu vairākās izrādēs Ņujorkā, Vašingtonā, Bostonā, Mineapolē, Filadelfijā, Indianapolē, kur to jau paguvuši noskatīties vairāki simti skatītāju, kuru vidū ir gan latvieši, gan amerikāņi, gan dažādu citu nāciju pārstāvji.

„Rīgas sargi” ir reta iespēja ar modernās kinomākslas formām nepastarpināti uzrunāt plašu starptautisko auditoriju. Kā Latvijas diplomāts jūtos gandarīts, ka šī filma ir pamanīta ārpus Latvijas robežām. Tā turpina rosināt interesi par latviešu tautas likteņgaitām, vairo Latvijas atpazīstamību un vistiešākajā veidā nostiprina Latvijas valsts tēlu pasaulē. Plašākam skatītāju un kino profesionāļu vērtējumam filma „Rīgas sargi” pieteikta arī Eiropas Savienības filmu festivālā Vašingtonā un vairākos citos filmu festivālos visā ASV.

Atļaušos paust cerību, ka ne tik tālā nākotnē mūsu kino māksliniekiem radīsies radoša iedvesma un pietiekams atbalstītāju loks, lai uzņemtu jaunas filmas par Latvijas izcilākām personībām, oriģinālākām domām vai nozīmīgākajiem notikumiem.Andrejs Pildegovičs
Latvijas vēstnieks ASV