Latvijai un Kanādai ir lielisks sadarbības potenciāls būvniecības jomā

09.12.2024. 21:24

Ar šādu secinājumu noslēdzās pirmais Latvijas un Kanādas biznesa forums būvniecības industrijas jomā. Forumu 5.decembrī atklāja Latvijas vēstnieks Kaspars Ozoliņš, un tas  pulcēja plašu interesentu loku. Forumā piedalījās Kanādas Ontārio provinces valdības un Ontārio inovāciju centra pārstāvji, Kanādas uzņēmēji, kā arī vairāki Latvijas būvniecības uzņēmumi. Forums notika Ziemeļamerikā lielākā celtniecības izstādes “The Buildings Show” laikā. Latvija šajā izstādē piedalījās nacionālo stendu, un tajā bija pārstāvēti vairāki nozīmīgi uzņēmumi: Adventum Tech, AM Energy, KUPRAVA INDUSTRY, LATVIJAS FINIERIS, STIKLA SERVISS, TENAX PANEL, Volko Engineering, WINDOWS FACTORY un WWL HUS.

Atklājot Latvijas un Kanādas biznesa forumu būvniecības industrijas jomā, vēstnieks Kaspars Ozoliņš atzīmēja daudzu Latvijas būvniecības sektora uzņēmumu ilgstošo veiksmīgo pieredzi darbā ārvalstīs, īpaši Skandināvijas tirgū, kas ir pazīstams ar savām augstajām prasībām. Vēstnieks minēja, ka Latvijas uzņēmējdarbība ir virzīta uz eksportu, kas veido vairāk par 60% no valsts IKP. Viņš aicināja foruma dalībniekus pilnībā izmantot Latvijas un Kanādas sadarbības iespējas būvniecības sektora un inovāciju jomā. Vēstnieks norādīja uz Kanādas pozitīvo tēlu Latvijā, ko rada tās militārā klātbūtne, vadot NATO daudznacionālo kaujas grupu.

Ontārio provinces Ekonomiskās attīstības, darbavietu radīšanas un tirdzniecības ministrijas pārstāvis Adrians Bredfords (Adrian Bradford) un Ontārio provinces Dabas resursu ministrijas pārstāvis Vinsents Čamberlends (Vincent Chamberland) atzīmēja  Ontārio provinces būtisko lomu Kanādas ekonomikā un aicināja Latvijas uzņēmumus izmantot šo potenciālu. Ontārio dod vislielāko pienesumu valsts IKP, Ontārio eksports uz Latviju veido 29 mlj. CAD gadā, kamēr imports no Latvijas – 83 mlj. CAD gadā. Turklāt 56% no Latvijas eksporta uz Kanādu ir tieši uz Ontārio provinci. Abas amatpersonas aicināja izmantot sadarbības potenciālu ar Ontārio provinci arī kokapstrādes jomā, norādot, ka Ontārio provincē atrodas 20% Kanādas mežu.

Pasākuma apmeklētāji tika iepazīstināti ar Latvijas būvniecības nozares inovācijām. Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Kanādā vadītāja Ilze Lācgalve uzsvēra priekšrocības, kuras Latvijas un Kanādas uzņēmumu sadarbībai sniedz Eiropas Savienības un Kanādas tirdzniecības nolīgums (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA): vairumam būvniecības preču un pakalpojumu netiek piemēroti tarifi un tiek tuvināti standarti būvniecības jomā. Viņa arī norādīja, ka Latvijas uzņēmumi ir starp vadošajiem Eiropā modulāro ēku celtniecībā, tie piedāvā modernus izolācijas materiālus, energoefektīvus būvniecības risinājumus un nodrošina atbilstību ES standartiem.

Latvijas Finiera valdes loceklis Māris Būmanis klātesošos uzrunāja par kokapstrādes nozari Latvijā ilgstpējīgu inovāciju kontekstā. Viņš uzsvēra, ka 20% no Latvijas eksporta veido kokapstrādes produkti un ka līdz 2050.gadam Latvija plāno palielināt produktivitāti kokapstrādes jomā par 25%. M.Būmanis aicināja Kanādu īpaši investēt celulozes jomā. Savukārt runājot par inovācijām Ontārio provincē, Inovāciju centra pārstāvis celtniecības sektora vadītājs Džeims Borsts (James Borst) atzīmēja mākslīgo intelektu, robotiku, dronus un inovatīvas drošības tehnoloģijas izmantošanai darbavietās.

Lai veicinātu uzņēmēju savstarpējos kontaktus uz biznesa sakarus foruma noslēgumā notika Latvijas un Kanādas uzņēmēju tīklošanās pasākums.