Čerņihivā paraksta līgumu par Latvijas atbalstu Ukrainas rekonstrukcijai 2 miljonu eiro apmērā

07.09.2023. 11:04
Čerņihivā paraksta līgumu par Latvijas atbalstu Ukrainas rekonstrukcijai 2 miljonu eiro apmērā

2023. gada 7. septembrī Čerņihivā Latvijas vēstnieks Ukrainā Ilgvars Kļava Ārlietu ministrijas vārdā un ANO Attīstības programmas Ukrainā pārstāvja vietnieks Kristoforus Politis (Christophoros Politis)  parakstīja līgumu par sociālās infrastruktūras objektu rekonstrukciju Čerņihivas apgabalā. Objektu rekonstrukciju īstenos ANO Attīstības programma Ukrainā. Līguma kopējā summa ir 2 miljoni eiro.

Līgumā paredzēts atjaunot piecus sociālās infrastruktūras objektus: Čerņihivas Reģionālās bērnu slimnīcas ēdināšanas bloku, Čerņihivas pilsētas 19. pirmsskolas izglītības iestādi, Kijinas pirmsskolas izglītības iestādes “Malyatko” fasādi, Novija Bilousa ciema padomes Starija Bilousa liceju, kā arī siltināt Talalaivkas ciema padomes Talalaivkas liceja fasādi.

Vēstnieks Ilgvars  Kļava uzsvēra, ka Latvija turpinās atbalstīt Ukrainu līdz uzvarai: “Mūsu ieguldījums ir apliecinājums mūsu nelokāmajai apņēmībai atbalstīt Ukrainas tautu un palīdzēt tai vitāli svarīgās infrastruktūras atjaunošanā. Apvienojot Latvijas, ANO Attīstības programmas un Ukrainas centienus, projekts būs nozīmīgs atskaites punkts turpmākajā reģiona rekonstrukcijā, solidarizējoties ar Čerņihivas apgabala kopienām.”

Atjaunojamās ēkas izvēlējās Čerņihivas reģiona administrācija, novērtējot reģiona steidzamās vajadzības. Atjaunošanas darbi tiks veikti atbilstoši ES standartiem, un tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā Ukrainas eirointegrācijas procesu.

Reģionālajā vizītē vēstnieks I. Kļava apmeklēja arī sieviešu atbalsta centru Čerņihivā, kura izveidi atbalstījusi Latvija, un tikās ar Čerņihivas apgabala gubernatoru Vjačeslavu Čausu (Viacheslav Chaus).

Informācijai

Čerņihivas apgabals robežojas ar Krieviju un Baltkrieviju, un Krievijas uzbrukumam tas bija pakļauts jau no pirmajām pilna mēroga kara dienām 2022. gada februāra beigās. Ukrainas bruņotie spēki apgabalu no okupantiem atbrīvoja pērn aprīļa sākumā. Krievijas agresijas rezultātā apmēram 150 000 apgabala iedzīvotāju bija spiesti pamest savus mājokļus, tika iznīcinātas ap 9200 māju un infrastruktūras objektu, tajā skaitā slimnīcas un izglītības iestādes.

2022. gada septembrī Latvijas valdība lēma par Čerņihivu kā Latvijas prioritāro rekonstrukcijas reģionu.

Līgums ar ANO Attīstības programmu tiek slēgts, pamatojoties uz 2023. gada 1. jūnija Ministru kabineta lēmumiem par Latvijas iesaisti Čerņihivas rekonstrukcijā. Līguma summa ir daļa no Latvijas kopējā atbalsta Čerņihivas apgabala atjaunošanai, kam valsts budžetā 2023. gadā ir atvēlēti 5,1 milj. eiro.

ANO Attīstības programma ir vadošā ANO aģentūra rekonstrukcijas un atjaunošanas jautājumos.