Atteikšanās no Latvijas pilsonības

16.04.2024. 14:59

Bērna reģistrācija Latvijas pilsonībā

Pasi un ID karti bērniem iespējams noformēt tikai pēc bērna reģistrēšanas Latvijas pilsonībā un apliecinājuma saņemšanas no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes. Bērnu reģistrē Latvijas pilsonībā, ja bērna dzimšanas brīdī vismaz viens no vecākiem ir Latvijas pilsonis. Lēmumu par bērna reģistrēšanu pilsonībā un ziņu iekļaušanu Fizisko personu reģistrā viena mēneša laikā no visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas dienas pieņem Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. 

Dokumentus var iesniegt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē:

 • izmantojot oficiālo elektronisko e-adresi vai;
 • ar drošu elektronisko parakstu parakstītus dokumentus nosūtot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., vai;
 • nosūtot pa pastu uz adresi: Čiekurkalna 1. līnija 1, k-3, Rīga, LV-1026.
    Papildu informācija pieejama PMLP mājaslapā: 

https://www.pmlp.gov.lv/lv/arvalstis-dzimusi-berni-kuru-dzimsanas-bridi-viens-vai-abi-vecaki-ir-latvijas-pilsoni

Lai reģistrētu ārvalstīs dzimušu bērnu Latvijas pilsonībā un saņemtu bērna personas kodu, ir nepieciešami šādi dokumenti:

 • Aizpildīts iesniegums Latvijas pilsonībai bērnam līdz 15 gadu vecumam​ vai iesniegums Latvijas pilsonībai no 15 gadu vecuma. Iesniegumā jānorāda bērna personvārds latviešu valodā, dzimšanas dati, tautība, dzīvesvieta un kontaktinformācija. Nepieciešamības gadījumā par bērna vārda un uzvārda pareizu atveidi latviešu valodā jākonsultējas ar Latviešu valodas aģentūru, rakstot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai izmantojot Latviešu valodas aģentūras izveidoto lietotni Citvalodu personvārdu atveide latviešu valodā
 • Bērna dzimšanas apliecība ar tulkojumu latviešu vai angļu valodā.
 • Vecāku personu apliecinoši dokumenti (pase vai personas apliecība).

Atteikšanās no Latvijas pilsonības

Lai atteiktos no Latvijas pilsonības pēc citas valsts pilsonības iegūšanas:

 1. Jāaizpilda un jāiesniedz iesniegums par atteikšanos no Latvijas pilsonības.
 2. Jāuzrāda citas pilsonības piešķiršanas garantijas raksts ar tam pievienotu tulkojumu vai, ja personai jau ir piešķirta cita pilsonība, jāuzrāda pilsoņa pase vai ID karte.
 3. Jāuzrāda Latvijas pilsoņa pase vai ID karte.

Par bērnu līdz 18 gadu vecumam iesniegumu par atteikšanos no pilsonības pilda viņa vecāks vai likumiskais pārstāvis. 

Dokumentus iespējams iesniegt, nosūtot uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi Latvijā bez vēstniecības starpniecības.  Vairāk informācijas šeit.

Par atteikšanos no pilsonības ar vēstniecības starpniecību jāmaksā valsts nodeva 21,34 euro apmērā un konsulārā nodeva 40,00 euro apmērā.

Atteikšanās no Latvijas nepilsoņa statusa

Lai atteiktos no Latvijas Republikas nepilsoņa statusa:

 1. Jāaizpilda un jāiesniedz iesniegums par atteikšanos no nepilsoņa statusa.
 2. Jāuzrāda citas pilsonības piešķiršanas garantijas raksts vai, ja personai jau ir piešķirta cita pilsonība, jāuzrāda pilsoņa pase.
 3. Jāuzrāda Latvijas nepilsoņa pase.

Par bērnu līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai iesniegumu par atteikšanos no nepilsoņa statusa pilda viņa vecāks vai likumiskais pārstāvis. 

Dokumentus iespējams iesniegt, nosūtot uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi Latvijā pa tiešo bez vēstniecības starpniecības.  Vairāk informācijas šeit

Par atteikšanos no nepilsoņa statusa jāmaksā konsulārā nodeva 40,00 euro apmērā.

Iesniegumu par atteikšanos no Latvijas pilsonības izskata Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, kas pieņem lēmumu 6–8 nedēļu laikā pēc visu nepieciešamo dokumentu uzrādīšanas.

Plašāka informācija par Latvijas pilsonības jautājumiem pieejama Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā.

Vēstniecībā klātienē apmaksu var veikt tikai ar bankas norēķinu kartēm (skaidru naudu nepieņemam).

 Fiziskas personas datu (vārda, uzvārda, personas koda un citu iesniegumā norādīto personas datu) apstrādes tiesiskais pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6. panta 1. punkta c) apakšpunkts. Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs juridiskais pienākums ir apstrādāt personas datus saskaņā ar Ministru Kabineta 22.06.2021. noteikumiem Nr. 412 „Ziņu iekļaušanas un aktualizēšanas kārtība Fizisko personu reģistrā”.