Bērna reģistrācija Latvijas pilsonībā

19.05.2023. 16:36

Beļģijā vai Luksemburgā dzimušais bērns ir atzīstams par Latvijas pilsoni, ja viņa dzimšanas brīdī viens vai abi vecāki ir Latvijas pilsoņi. 

Iepriekš iegūta Beļģijas vai Luksemburgas pilsonība nav šķērslis bērna reģistrācijai arī par Latvijas pilsoni.

Lai reģistrētu bērnam Latvijas pilsonību, jums pastāv šādas iespējas:

  •  Reģistrēšanai nepieciešamos dokumentus vēstniecībai var nosūtīt pa pastu vai
  •  dokumentus sūtīt  pa pastu uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP) Rīgā – tad nebūs jāmaksā konsulārā nodeva 40 EUR apmērā, vai
  •  ja jums ir Latvijas ID kartei piesaistīts elektroniskais paraksts, tad dokumentus bērna reģistrācijai pilsonībā bez maksas un elektroniski var nosūtīt tieši uz PMLP. Dokumenti jāparaksta ar  elektronisko parakstu.

Bērna reģistrācijai par Latvijas pilsoni nepieciešamie dokumenti, ja tos sūtiet pa pastu vēstniecībai (Embassy of Latvia, 122, rue de Commerce, Bruxelles 1000) , PMLP (Čiekurkalna 1. līnija 1, k-3, Rīga, LV-1026)  vai elektroniski parakstītus e-pastā Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. :

  • jāaizpilda iesniegums bērna reģistrācijai pilsonībā (iesnieguma forma pieejama PMLP interneta vietnē)
  • bērna dzimšanas apliecība (franču, angļu, vācu valodā vai dzimšanas apliecības starptautiskā forma);
  • ja bērns ir arī citas valsts pilsonis, attiecīgās valsts pilsoņa personas apliecības vai pases kopija;
  • Ja bērna vārda un/vai uzvārda izcelsme nav latviešu, jāsazinās ar Latviešu valodas aģentūru Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , kā arī jāpievieno aģentūras atbilde par vārda un/vai uzvārda pareizu atveidošanu latviešu valodā. Vārda un uzvārda pareizrakstību latviešu valodā variet pārbaudīt arī LVA izveidotajā vietnē: https://www.personvarduatveide.lv/?locale=lv ;
  • Abu vecāku pases(ID) kopijas (uz kopijas ar parakstu apliecināt, ka Jūs piekrītat datu izmantošanai pakalpojuma saņemšanas procesā)  Ja dokumentus sūtiet caur vēstniecību - bankas kvīts vai izdruka no internetbankas par konsulārās nodevas – 40 EUR samaksu
  • Ja dokumentus sūtiet tieši uz PMLP, tad uz dzimšanas apliecības un personu apliecinošu dokumentu kopijām ir jāizveido apliecinājums "KOPIJA PAREIZA", jānorāda jūsu vārds, uzvārds, personas kods, datums, paraksts.
  • Ja dokumentus sūtīsiet ar vēstniecības starpniecību, lūdzu rakstiet e-pastu uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. un vēstniecība jums nosūtīs rēķinu apmaksai.

Lēmumu par pilsonības piešķiršanu, ziņu aktualizēšanu Iedzīvotāju reģistrā un personas koda piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pilsonību pieņem un izsūta PMLP uz Jūsu iesniegumā norādīto korespondences vai e-pasta adresi viena mēneša laikā pēc visu nepieciešamo dokumentu iesniegšanas. Lēmumu saņemsiet elektroniski un ātrāk, ja iesniegumā zem kontaktinformācijas  atzīmēsiet rūtiņu, ka  vēlaties “saņemt lēmumu tikai uz elektronisko pasta adresi, neizmantojot drošu elektronisko parakstu”. 

Tikai pēc personas koda saņemšanas bērnam ir iespējams pieteikt pases vai personas apliecības izgatavošanu!

Detalizētāka informācija par ārvalstīs dzimušu bērnu, kuru dzimšanas brīdī viens vai abi vecāki ir Latvijas pilsoņi, reģistrēšanu Latvijas pilsonībā pieejama PMLP mājaslapā.

* Fiziskas personas datu (vārda, uzvārda, personas koda un citu iesniegumā norādīto personas datu) apstrādes tiesiskais pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6.panta 1.punkta c) apakšpunkts. Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs juridiskais pienākums ir apstrādāt personas datus saskaņā ar Ministru Kabineta 24.09.2013. noteikumiem Nr. 974 „Kārtība, kādā personu reģistrē par Latvijas pilsoni”.