Palīdzība ārkārtas situācijās

27.09.2024. 18:34

Daudzu problēmsituāciju ārvalstīs pozitīvu atrisināšanu var veicināt vienkāršu drošības pasākumu veikšana pirms došanās uz ārvalstīm.

Ceļotājiem iesakām:

  •  nodrošināties ar vēstniecības koordinātēm (adrese: 23 avenue des Arts, 1000 Brussels; +32 (0) 2 2383 236; e-pasta adrese: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.);
  • ceļojuma laikā pasi un personas apliecību glabāt atsevišķi, nodrošināties ar pases, personas apliecības vai cita personu apliecinoša dokumenta kopiju.

ATGRIEŠANĀS APLIECĪBAS IZSNIEGŠANA

Atgriešanās apliecība tiek izsniegta tad, ja, atrodoties kā tūristam ceļojumā Beļģijā un/vai Luksemburgā, pase vai personas apliecība ir nozagta vai bojāta. Atgriešanās apliecība ir pagaidu ceļošanas dokuments, kas aizstāj pasi vai personas apliecību un dod tiesības atgriezties pastāvīgās dzīvesvietas valstī vai Latvijā.

Ja jūsu reģistrētā dzīvesvieta ir Beļģijā vai Luksemburgā, vēstniecībā jākārto jauna pase vai personas apliecība. Tāpat, ja Beļģijā vai Luksemburgā jums ir dzimis bērns, viņam/viņai vēstniecībā ir jānoformē pase vai personas apliecība.

Atgriešanās apliecība tiek izsniegta Latvijas vēstniecībā Beļģijā vai pie Latvijas goda konsula Luksemburgā. Noformējot atgriešanās apliecību, pieprasītāja klātbūtne identitātes pārbaudei ir obligāta. Apliecība netiek sūtīta pa pastu.

Apliecība tiek izdota tajā pašā dienā, kad persona ir ieradusies vēstniecībā vai pie goda konsula un iesniegusi visus nepieciešamos dokumentus, kā arī samaksājusi valsts nodevu.

Atgriešanās apliecības pieprasītājs personīgi vēstniecībā iesniedz:

1.     aizpildītu iesniegumu atgriešanās apliecības saņemšanai;

2.     divas fotogrāfijas (3x4 cm);

3.     Nederīgo Latvijas pilsoņa/nepilsoņa pasi vai personas apliecību (ja tāda ir personas rīcībā) vai aizpildītu paskaidrojumu par  dokumenta zudumu.

Valsts nodeva par apliecības izsniegšanu ir 15 EUR. Maksāt var tikai ar maksājumu karti.

Ja atgriešanās apliecība nepieciešama bērnam, jāuzrāda vecāka (Latvijas pilsoņa/nepilsoņa) pase vai personas apliecība.

Latvijā atgriešanās apliecība jānodod jebkurā Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā, iesniedzot dokumentus jaunas pases vai personas apliecības saņemšanai.

 MATERIĀLĀ PALĪDZĪBA

Ja ceļojuma laikā ārvalstīs Latvijas valstspiederīgais ir palicis bez finanšu līdzekļiem, aicinām vērsties pēc palīdzības tuvākajā Latvijas pārstāvniecībā vai Konsulārajā departamentā Latvijā.

Ar pārstāvniecības starpniecību pastāv iespēja sazināties ar tuviniekiem, lai viņi nepieciešamo naudas summu pārsūtītu ar starptautisko naudas pārskaitījumu starpniecību.

Western Union pakalpojumus Latvijā piedāvā Latvijas pasts (pakalpojuma apraksts)

MoneyGram pakalpojumus Latvijā piedāvā Eurex (pakalpojuma apraksts) un MoneyExpress (pakalpojuma apraksts)

 

Saskaņā ar Ministru kabineta 2018. gada 9. oktobra noteikumiem Nr. 630 „Materiālās palīdzības piešķiršanas un atmaksāšanas kārtību” Latvijas valstspiederīgajam pastāv iespēja saņemt valsts aizdevumu, lai segtu ceļa izdevumus uz Latviju vai pastāvīgās dzīvesvietas valsti. Valsts aizdevums ir jāatmaksā noteiktā laikā. Neatmaksāšanas gadījumā pret personas kustamo un nekustamo mantu tiek vērsta piespiedu piedziņa.

 

PALĪDZĪBA CITOS GADĪJUMOS BEĻĢIJĀ

Pirmās nepieciešamības tālruņi  un tiešsaistes vietnes dažādās ārkārtas situācijās:

112 -  Eiropas vienotais palīdzības tālrunis  www.112.be

101 -  Federālā policija  www.polfed.be

100 - Ugunsdzēsēji un ātrā palīdzība

1307 - Ārsts steidzamiem gadījumiem

1722  - Glābšanas dienests vētras un plūdu gadījumiem, kas nav steidzami 1722

105 - Sarkanais Krusts (palīdzībai katastrofās un lielos negadījumos)  www.croix-rouge.be

+32 (0)70 245 245 - Diennakts palīdzība saindēšanās gadījumā www.centreantipoisons.be

116 000 - Bērna pazušanas vai seksuālas izmantošanas gadījumā www.childfocus.be

1813 -  Atbalsta tālrunis Pašnāvības mēģinājumu novēršanai  (flāmu valodā) Zelfmoord1813  

0800 32123 - Atbalsta tālrunis Pašnāvības mēģinājumu novēršanai (franču valodā) www.preventionsuicide.be

Gadījumā, ja esat palikuši bez dzīvesvietas un iztikas līdzekļiem, ārkārtas izmitināšanas vietu varat atrast:

Centre d’Accueil d’urgence ”Ariane” 24h/24 https://www.ama.be/

Adrese: Avenue du Pont de Luttre 132, 1190 Brisele

Tel:+32(0) 2 346 66 60

Centre d’Action Sociale d’urgence ”Samusocial” 24h/24 https://samusocial.be/en/

Adrese: Rue du petit Rempart 5, 1000 Brisele

Tel: +32(0)800 99 340 vai +32(0)2 537 82 70

Gadījumā, ja Jūs vai Jūsu paziņas ir kļuvušas par vardarbības vai cilvēktirdzniecības upuriem, pēc palīdzības var vērsties:

”Pag-Asa” https://pag-asa.be/

Tel: +32 (0)2 511 64 64

PALĪDZĪBA SMAGAS SASLIMŠANAS UN NELAIMES GADĪJUMĀ

Ja, atrodoties Beļģijā vai Luksemburgā, ar Jums vai Jūsu radiem, draugiem, paziņām notiek nelaimes gadījums, sazinieties ar vietējiem palīdzības dienestiem (policiju, ātro palīdzību) un Latvijas vēstniecību Beļģijā (adrese: 23 avenue des Arts, 1000 Brussels; +32 (0) 2 2383 236; e-pasta adrese: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.) . Ārlietu ministrijas diennakts dežūrtālrunis (+371) 26 337 711

PALĪDZĪBA NĀVES GADĪJUMĀ

Ja atrodaties Beļģijā vai Luksemburgā kopā ar radiem, draugiem vai paziņām, un kāds no tiem iet bojā, nekavējoties par to informējiet vietējo policiju un Latvijas vēstniecību Beļģijā (adrese: 23 avenue des Arts, 1000 Brussels; +32 (0) 2 2383 236; e-pasta adrese: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.). Ārlietu ministrijas diennakts dežūrtālrunis (+371) 26 337 711