Ekonomisko un sociālo lietu padome (ECOSOC) ir viena no ANO sistēmas pamatinstitūcijām, kas koordinē starptautisko ekonomisko un sociālo sadarbību, un ar ANO specializēto aģentūru, fondu un programmu, funkcionālo komisiju un reģionālo komisiju darbību saistītos jautājumus. ECOSOC kalpo kā galvenais starptautiskais forums, lai
- veicinātu dalībvalstu sociālo un ekonomisko attīstību;
- identificētu starptautisko ekonomisko, sociālo un ar veselību saistīto problēmu risinājumus;
- veicinātu starptautisko sadarbību kultūras un izglītības jomā;
- veicinātu cilvēktiesību un pamatbrīvību universālu ievērošanu.
ECOSOC ir pilnvarota veikt vai uzsākt pētījumus un sagatavot ziņojumus par starptautiskiem ekonomikas, sociāliem, kultūras, izglītības, veselības aizsardzības un citiem jautājumiem, kā arī par jebkuru no tiem sniegt rekomendācijas ANO Ģenerālajai asamblejai, ANO dalībvalstīm un ieinteresētajām specializētajām aģentūrām. Tāpat ECOSOC ir pilnvarota sasaukt starptautiskas konferences par tās kompetencē esošiem jautājumiem.
Lai veicinātu ANO Tūkstošgades attīstības mērķu un citu starptautisko vienošanos īstenošanu, no 2007.gada tiek sasaukta Ikgadējā ministru pārskata konference (Annual Ministerial Review), katru gadu pievēršot uzmanību konkrētam jautājumam. 2011.gada pārskata konferences tēma būs saistīta ar izglītības jautājumiem. Savukārt no 2008.gada katru otro gadu tiek sasaukts Attīstības sadarbības forums (Development Cooperation Forum), pievēršot uzmanību tādiem jautājumiem kā finansējums attīstības sadarbībai un palīdzības atklātība un efektivitāte. ECOSOC sastāvā ir 54 valstis, kuras uz trīs gadu termiņu ievēl ANO Ģenerālā asambleja, ievērojot noteiktu reģionālo sadalījumu - 14 vietas Āfrikas valstu grupai, 11 - Āzijas valstu grupai, 6 - Austrumeiropas valstu grupai, 10 - Latīņamerikas un Karību jūras valstu grupai un 13 - Rietumeiropas un citu valstu grupai. Latvija pieder Austrumeiropas valstu grupai un ECOSOC locekle bijusi 1997.-1999.gadā. 2010.gadā Latviju ievēlēja ECOSOC uz 2011.-2013.gada termiņu.
Katru gadu jūlijā, pārmaiņus Ņujorkā un Ženēvā, notiek četru nedēļu gara ECOSOC pastāvīgā sesija, kurā piedalās valstu augsta līmeņa pārstāvji – ministri un citi ierēdņi.
ECOSOC padotībā darbojas deviņas funkcionālās komisijas, piecas reģionālās komisijas, trīs pastāvīgās komitejas un vairākas citas institūcijas, kuru darbība saistīta ar attīstības mērķu īstenošanu, ilgtspējīgu attīstību, tehnoloģiju attīstību, ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām, veselības aizsardzību, sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām un citiem jautājumiem. Informācija par ECOSOC padotībā esošajām institūcijām pieejama ECOSOC mājas lapā: http://www.un.org/en/ecosoc/about/subsidiary.shtml.
Latvija šobrīd ir sekojošu ECOSOC funkcionālās komisijas - Zinātnes un tehnoloģiju attīstības komisijas – dalībvalsts. 2017 un 2018 gadā Latvija vada ANO Eiropas Ekonomiskās Komisijas Izpildpadomi.
Vairāk par ECOSOC - https://www.un.org/ecosoc/en/