Specializētās aģentūras

10.03.2015. 16:52

ANO specializētās aģentūras ir neatkarīgas starpvaldību organizācijas, kuru sadarbību ar ANO sistēmas struktūrām nosaka ANO Statūtu 63.pants.

 

Starptautiskā Darba organizācija (International Labour Organization – ILO)

http://www.ilo.org/

Starptautiskās Darba organizācijas galvenā mītne – Ženēvā

Dibināta 1919.gadā, šobrīd tajā ir 183 dalībvalstis. Tās galvenais mērķis ir veicināt sociālo taisnīgumu un starptautisku darba un cilvēka tiesību atzīšanu. Organizācijas uzdevums ir formulēt starptautiskos darba standartus konvenciju un rekomendāciju formā, nosakot minimālos darba tiesību standartus: biedrošanās brīvību, tiesības rīkoties, kolektīvās priekšrocības, piespiedu darbu aizliegšanu, iespēju un izturēšanās vienlīdzību u.tml. Tāpat tiek sniegta konsultatīva un tehniska palīdzība valstīm nacionālo politiku izstrādē un īstenošanā, kā arī apmācības un izglītības iespējas (Starptautiskais apmācību centrs Turīnā, Itālijā).

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (Food and Agriculture Organization of the United Nations - FAO)

http://www.fao.org/

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas galvenā mītne – Romā

Dibināta 1945. gadā, šobrīd tajā ir 191 dalībvalsts. Tās mērķis ir mazināt nabadzību pasaulē, veicinot lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības attīstību, veselīgas un drošas pārtikas ražošanu attīstības valstīs un dzīves kvalitātes uzlabošanos nabadzīgajos lauku apvidos.

ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UN Educational, Scientific and Cultural Organization – UNESCO)

http://www.unesco.org/

UNESCO galvenā mītne – Parīzē

Dibināta 1945.gadā, šobrīd tajā ir 193 dalībvalstis. UNESCO mērķis ir attīstīt sadarbību starp cilvēkiem un nācijām izglītības, sociālo zinātņu, dabaszinātņu, kultūras, komunikāciju un informācijas jomā, tādējādi sniedzot ieguldījumu starptautiskā miera un drošības veicināšanā. UNESCO fokusējas uz izglītības nodrošināšanu visiem, vides pētniecību, atbalstu kultūras identitāšu brīvai pašizpausmei, pasaules dabas un kultūras mantojuma saglabāšanu un aizsardzību, informācijas plūsmas un preses brīvības nodrošināšanu un attīstības valstu komunikācijas iespēju uzlabošanu. Sava mandāta ietvaros UNESCO aktīvi piedalās arī Tūkstošgades attīstības mērķu īstenošanā.

1992.gadā tika izveidota UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, kuras mērķis ir sniegt ieguldījumu Latvijas sabiedrības un visas cilvēces attīstībā, sekmējot pasaules valstu intelektuālo sadarbību izglītībā, zinātnē un kultūrā, kā arī popularizēt Latvijas izglītības, zinātnes un kultūras sasniegumus, pozitīvo pieredzi un tradīcijas, tādējādi veidojot pozitīvu Latvijas tēlu pasaulē. Plašāka informācija par UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju pieejama tās mājas lapā: www.unesco.lv

Pasaules Veselības organizācija (World Health Organization – WHO)

http://www.who.int/

Pasaules Veselības organizācijas galvenā mītne – Ženēvā

Dibināta 1948.gadā, šobrīd tajā ir 193 dalībvalstis. Tās mērķis ir veicināt sadarbību un informācijas apmaiņu veselības aprūpes jautājumos, lai uzlabotu vispārējo veselības stāvokli pasaulē, mazinātu mirstības līmeni, popularizētu veselīgu dzīvesveidu un attīstītu veselības politikas sistēmas.

No 1992.gada Latvijā darbojas Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecība.

Pasaules Bankas grupa (World Bank group)

http://www.worldbank.org/

Pasaules Bankas galvenā mītne – Vašingtonā

Dibināta 1944.gadā. Pasaules Bankas mērķis ir, izmantojot tās finanšu resursus, ekspertus un pieredzi, palīdzēt attīstības valstīm novērst nabadzību, veicināt ekonomisko izaugsmi un uzlabot dzīves kvalitāti.

Pasaules Bankas grupu veido piecas institūcijas:

Starptautiskā Rekonstrukcijas un attīstības banka (IBRD);

Starptautiskā attīstības asociācija (IDA);

Starptautiskā finanšu korporācija (IFC);

Starptautiskā garantiju aģentūra (MIGA);

Starptautiskais investīciju strīdu izšķiršanas centrs (ICSID).

Starptautiskais Valūtas fonds (International Monetary Fund – IMF)

http://www.imf.org/

Starptautiskā Valūtas fonda galvenā mītne – Vašingtonā

Dibināts 1944.gadā, šobrīd tajā ir 186 dalībvalstis. Tā mērķis ir veicināt starptautisko monetāro sadarbību, valūtu stabilitāti, ekonomisko izaugsmi, nodarbinātību un sniegt īslaicīgu finansiālo palīdzību valstīm, līdzsvarojot maksājumu bilanci.

Starptautiskā Civilās aviācijas organizācija (International Civil Aviation Organization – ICAO)

http://www.icao.int/

Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas galvenā mītne – Monreālā

Dibināta 1944.gadā, šobrīd tajā ir 190 dalībvalstis. Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas mērķis ir starptautiskās aeronavigācijas principu un metožu izstrāde un atbalsts starptautiskajai gaisa transporta attīstībai, lai nodrošinātu gaisa transportu drošību, efektivitāti un regularitāti.

Starptautiskā Jūrniecības organizācija (International Maritime Organization – IMO)

http://www.imo.org/

Starptautiskās Jūrniecības organizācijas galvenā mītne – Londonā

Dibināta 1959.gadā, šobrīd tajā ir 167 dalībvalstis. Tās mērķis ir uzlabot starptautiskās kuģošanas drošību, novērst kuģošanas piesārņojumu, nodrošināt starptautisko jūras satiksmi un pilnveidot juridisko regulējumu.

Starptautiskā Telekomunikāciju savienība (International Telecommunication Union - ITU)

http://www.itu.int/

Starptautiskās Telekomunikāciju savienības galvenā mītne – Ženēvā

Dibināta 1934.gadā, pārveidojot 1865.gadā dibināto Starptautisko Telegrāfa savienību; šobrīd tajā ir 191 dalībvalsts. Tās mērķis ir sekmēt telekomunikāciju attīstību, veidot saskaņotas nacionālās programmas telekomunikāciju jomā, kā arī veicināt publisko un privāto sektoru sadarbību. Starptautiskās Telekomunikāciju savienības pārziņā ir visi uz sauszemes un gaisa telpā esošie frekvenču spektri, kas nepieciešami ģeostacionārajiem orbītas satelītiem.

Pasaules Pasta savienība (Universal Postal Union - UPU)

http://www.upu.int/

Pasaules Pasta savienības galvenā mītne – Bernē

Dibināta 1874.gadā, šobrīd tajā ir 191 dalībvalsts. Tās mērķis ir pasta pakalpojumu drošības nodrošināšana un kvalitātes paaugstināšana, pasta nozares tehnisko jauninājumu attīstīšana un ieviešana, kā arī starptautiskās sadarbības veicināšana pasta nozares jomā.

Pasaules Meteoroloģijas organizācija (World Meteorological Organization – WMO)

http://www.wmo.int/

Pasaules Meteoroloģijas organizācijas galvenā mītne – Ženēvā

Dibināta 1950.gadā kā 1873.gadā dibinātās Starptautiskās Meteoroloģijas organizācijas pēctece, šobrīd tajā ir 182 dalībvalstis. Tās mērķis ir veicināt starptautisko sadarbību, sinhronizēt meteoroloģiskos un hidroloģiskos novērojumus un šiem mērķiem lietotās metodes un tehnoloģijas, kas ir vitāli svarīgi, izstrādājot laika prognozes, brīdinājumus par stihiskām un bīstamām dabas parādībām, kā arī sekojot klimata pārmaiņām.

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija (World Intellectual Property Organization – WIPO)

http://www.wipo.int/

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas galvenā mītne – Ženēvā

Dibināta 1970.gadā, šobrīd tajā ir 184 dalībvalstis. Tās mērķis ir veicināt intelektuālā īpašuma, tas ir rūpnieciskā īpašuma, piemēram, izgudrojumu, preču zīmju un rūpniecisku dizainparaugu, un autortiesību un blakustiesību, piemēram, literāru, mūzikas, mākslas, fotogrāfisku un audiovizuālu darbu autoru, izpildītāju un producentu tiesību aizsardzību.

Starptautiskais Lauksaimniecības attīstības fonds (International Fund for Agricultural Development - IFAD)

http://www.ifad.org/

Starptautiskā Lauksaimniecības attīstības fonda galvenā mītne – Romā

Dibināts 1977.gadā, šobrīd tajā ir 165 dalībvalstis. Tā mērķis ir mazināt nabadzību attīstības valstu lauku apvidos, attīstot un finansējot programmas un projektus nabadzīgo cilvēku vajadzību un prioritāšu nodrošināšanai.

ANO Industriālās attīstības organizācija (United Nations Industrial Development Organization - UNIDO)

http://www.unido.org/

ANO Industriālās attīstības organizācijas galvenā mītne – Vīnē

Dibināta 1966.gadā, šobrīd tajā ir 173 dalībvalstis. Tās mērķis ir veicināt vispārēju dzīves apstākļu uzlabošanos, sniedzot risinājumus attīstības un pārejas ekonomikas valstu ilgtspējīgas industriālās attīstības veicināšanai.

Pasaules Tūrisma organizācija (World Tourism Organization – WTO)

http://www.world-tourism.org/

Pasaules Tūrisma organizācijas galvenā mītne – Madridē

Dibināta 1975.gadā, šobrīd tajā ir 154 dalībvalstis. Tās mērķis ir veicināt atbildīga, ilgtspējīga un globāli pieejama tūrisma attīstību, kas vienlaikus dotu ieguldījumu ekonomikas attīstībā, starptautiskās sapratnes, miera un labklājības vairošanā.