Vēstniecībā notiek 11. ikgadējā diasporas organizāciju un skolu pārstāvju tikšanās

21.10.2023. 19:14
Vēstniecībā notiek 11. ikgadējā diasporas organizāciju un skolu pārstāvju tikšanās

2023. gada 21. oktobrī Latvijas vēstniecībā Apvienotajā Karalistē (AK) jau 11. reizi notika ikgadējā diasporas organizāciju un skolu pārstāvju tikšanās, lai pārrunātu iepriekšējā gadā paveikto un iezīmētu nākotnes ieceres. Šī gada sanāksmes tematiskie uzsvari bija remigrācija un darba iespējas Latvijā, kā arī Latvijas valsts pārvaldes iestāžu atbalsta iespējas diasporai.

Sanāksmes ievadā Latvijas vēstniece AK Ivita Burmistre sirsnīgi pateicās dalībniekiem par  nenogurstošo entuziasmu latvietības uzturēšanā, īpaši izceļot tautiešu ieguldījumu, veicinot latviešu valodas skoliņu darbību, rīkojot teātru izrādes, informatīvus tiešsaistes raidījumus, sporta sacensības, novusa turnīrus, koru un deju koncertus, sadarbības konferences, valsts svētku svinības, saulgriežu svētkus un daudzas citas aktivitātes. Vēstniece pauda gandarījumu par vēstniecības un diasporas organizāciju ciešo sadarbību un apstiprināja vēstniecības atbalstu diasporas organizāciju aktivitātēm arī turpmāk.

Sanāksmes pirmajā daļā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone informēja tautiešus par NVA prioritātēm sadarbībai ar diasporu, tautiešiem pieejamajiem NVA atbalsta resursiem un EURES tīkla pakalpojumiem Latvijā, savukārt Latvijas plānošanas reģionu – Rīgas, Kurzemes, Latgales, Vidzemes, Zemgales remigrācijas koordinatores prezentēja pieejamos rīkus, lai tautiešu atgriešanās Latvijā būtu iespējami sekmīga un iekļaujoša. Sanāksmes dalībnieki novērtēja tautiešu atgriešanās pieredzes stāstus, kas ir unikāli katrā Latvijas novadā.

Sanāksmes otrajā daļā tautieši tika informēti par Latvijas institūciju atbalsta instrumentiem Latvijas diasporai – dažādiem projektu konkursu veidiem, noteikumiem, termiņiem u.c. Sesiju atklāja Latvijas Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece Elita Gavele, iepazīstinot sanāksmes dalībniekus ar jauno Plānu darbam ar diasporu 2024.-2026. gadam. Diasporas vēstnieces stāstījumu papildināja Ārlietu ministrijas Plānošanas grupas projektu koordinators Toms Pāvils, informējot par plānotajām Diasporas atbalsta projektu konkursa nolikuma izmaiņām.

Sesijas turpinājumā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Diasporas koordinatore ekonomikas jautājumos Ilze Mičule prezentēja LIAA prioritāros sadarbības virzienus darbam ar diasporu, informējot tautiešus par kopīgu pasākumu rīkošanas iespējām, savukārt Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) Saliedētības pasākumu koordinācijas departamenta direktore Kristīne Kļukoviča pastāstīja par tādiem SIF diasporas atbalsta instrumentiem kā pilsoniskās līdzdalības veicināšanas programma diasporas NVO darbības atbalstam un atbalsts diasporas un Latvijas bērnu kopējām nometnēm. Sesijas noslēgumā biedrības “Eiropas Latviešu apvienība” (ELA) prezidija locekle Vita Kalniņa informēja par ELA administrēto finansējuma konkursu latviešu diasporas skolu atbalstam.

Sanāksmes noslēgumā Latviešu pārstāvniecības Apvienotajā Karalistē Valdes priekšsēde Vera Antipova iepazīstināja klātesošos ar jaunizveidoto pārstāvniecību, kas pārņem Latviešu Nacionālās Padomes Lielbritānijā (LNPL) līdzšinējās funkcijas. Sanāksmes dalībnieki no sirds pateicās LNPL priekšsēdim Paulam Zivtiņam un organizācijas pārstāvjiem par mūža ieguldījumu LNPL izveidē un Latvijas brīvības atgūšanā un nostiprināšanā. Tāpat diasporas organizācijas un skolas informēja par tām nozīmīgiem notikumiem, veiksmes stāstiem un nākotnes iecerēm, uzsverot, cik būtiska ir sadarbība un savstarpējais atbalsts. Tāpat sanāksmē tika runāts par diasporas mediju nozīmi un neatsveramo ieguldījumu, veidojot noderīgus un vērtīgus raidījumus tautiešiem.

Ikgadējā sanāksmē vēstniecībā piedalījās pārstāvji no Latviešu Nacionālās Padomes Lielbritānijā (LNPL), Lielbritānijas Latviešu dokumentācijas centra un arhīva (LDCA), Latviešu izglītības fonda Lielbritānijā (LifL), Latviešu pārstāvniecības Apvienotajā Karalistē, Apvienotās Londonas latviešu evaņģēliski luteriskās un Miera draudzes, Daugavas Vanagu Fonda (DVF), Lielbritānijas Latvijas Biznesa Kluba, biedrības “Bērzes Strazdi”,  Bristoles latviešu biedrības, Birmingemas latviešu kopienas "Sakta", Latviešu biedrības Pīterboro, Latviešu biedrības Skotijā, sabiedriskās organizācijas “Evolūcija”, skolas Mansfīldā “Mazie pūcēni”, Londonas latviešu skolas, Pīterboro latviešu skolas “Pūcītes akadēmija”, Dārbijas latviešu skolas, kopienas skolas Londonā “Ritumi”, latviešu skolas “Burtnieki”, sociālā medija “Laiva”, sociālā medija “TAUTA”, Bristoles latviešu kora “Tilts”, Vidusanglijas latviešu kora “Nora”, domu grupas Apvienotajā Karalistē "Barikādes 91", radio “Tauta”, nodibinājuma “Anastasia’s Art of Life”, pirmsskolas un sākumskolas gadu bērnu grupas “POGAS”, organizācijas “esiLV”, Kembridžas Universitātes Latviešu biedrības, Pūcītes skolas Edinburgā, biedrības “Latvian Community Association  in the UK”, bērnu ansambļa “Zvirbuļpops”, folkloras kopas “Žeperi”, radošās apvienības “Vāveres”, biedrības “Latvians in the UK”.