Vēstniecībā Apvienotajā Karalistē notiek ekspertu diskusija par dezinformācijas radītajiem izaicinājumiem

16.05.2024. 10:50
  • #LatviaUNSC
Vēstniecībā Apvienotajā Karalistē notiek ekspertu diskusija par dezinformācijas radītajiem izaicinājumiem

2024. gada 15. maijā Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē organizēja ekspertu diskusiju “Daudzi dezinformācijas leņķi – izaicinājumi un atbildes”. Diskusijā piedalījās Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta konsultante Monta Zaumane, bezpeļņas sociālā uzņēmuma “Centre for Information Resilience” pētniece Frančeska Džentile (Francesca Gentile) un Oksfordas Interneta institūta pētniece Kasidija Bereskina (Cassidy Bereskin). Diskusiju moderēja Eiropas Savienības delegācijas Apvienotajā Karalistē Preses un Publiskās diplomātijas nodaļas vadītājs Federiko Bjanki (Federico Bianchi).

Uzrunājot dalībniekus un viesus, Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē Ivita Burmistre uzsvēra, ka “hibrīduzbrukumi un plānotas dezinformācijas kampaņas, kas tiek īstenotas ar mērķi sēt bažas un uztraukumu sabiedrībā, kā arī strauji attīstošās mākslīgā intelekta spējas ir mūsu kopējie izaicinājumi un draudi, tādēļ līdzīgi domājošām valstīm ir kopīgi jāmeklē iespējamie risinājumi cīņā pret dezinformāciju”.

Diskusijas laikā tika pārrunāta mākslīgā intelekta (MI) ietekme uz dezinformāciju, īpaši izceļot arvien pieaugošo MI radīto vizuālo dezinformāciju. Tāpat tika detalizēti aplūkota identitātē balstīta dezinformācija, kas ir maz pētīts fenomens. Diskusijas laikā atklājās, ka pret sabiedriski un politiski aktīviem viedokļu paudējiem vērstas dezinformācijas kampaņas nereti noved pie fiziskiem uzbrukumiem. Pasākuma dalībnieki īpaši novērtēja Latvijas valsts pārvaldes stratēģiskās komunikācijas virzienus un ieteikumus dezinformācijas atspēkošanai valsts līmenī.

Dalībnieki bija vienisprātis, ka, ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, nākotnē radīsies arvien jauni dezinformācijas izplatīšanas rīki un metodes. Lai veicinātu sabiedrības noturību pret dezinformāciju, valsts iestāžu pārstāvjiem nepieciešams būt atklātiem pret sabiedrību un atvērtiem komunikācijai plašsaziņas līdzekļos, skaidrojot pieņemtos lēmumus un citus iedzīvotājiem svarīgus jautājumus.

Vēstniecības organizētais pasākums bija plaši apmeklēts – viesu vidū bija Londonā akreditētā diplomātiskā korpusa pārstāvji, kā arī Apvienotās Karalistes valdības institūciju pārstāvji.

Diskusija “Daudzi dezinformācijas leņķi – izaicinājumi un atbildes” tika īstenota publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.