Biežāk uzdotie jautājumi

12.05.2022. 12:49

1. Kā pierakstīties uz konsulāro pieņemšanu vēstniecībā?

Aicinām pieteikt apmeklējumu vēstniecības elektroniskajā pierakstu sistēmā šādu pakalpojumu saņemšanai:

  • Pases/ID kartes noformēšana
  • Bērna reģistrācija par Latvijas pilsoni un pirmās pases/ID kartes noformēšana

Pieteikties citiem pakalpojumiem (dzimšanas, laulības un miršanas apliecības saņemšana, izziņu pieprasīšana un citi) varat, rakstot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Ierodoties vēstniecībā, Jums līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam.
Vēstniecības adrese: Koninginnegracht 27, 2514 AB, Den Haag (Hāga).


2. Kā jārīkojas, ja nozaudēts personu apliecinošais dokuments (pase vai ID karte/personas apliecība)?

Jums vispirms ir jāpaziņo par personu apliecinoša(-u) dokumenta(-u) zudumu tuvākajā policijas iecirknī Nīderlandē. Pēc tam Jums ir jāpiesaka jauna(-u) dokumenta(-u) izgatavošana vēstniecībā (skatīt 1. jautājumu), līdzi ņemot policijas izsniegto izrakstu. Jauna(-u) personu apliecinoša(-u) dokumenta(-u) izgatavošana Latvijas vēstniecībā Nīderlandē aizņem 6–8 nedēļas. Vairāk par personu apliecinošu dokumentu izgatavošanas kārtību varat uzzināt vēstniecības mājaslapas sadaļā Latvijas pases un personas apliecības izsniegšana.


3. Kā jārīkojas, lai Nīderlandē dzimušu bērnu reģistrētu par Latvijas pilsoni?

Jums vispirms ir jāpierakstās uz apmeklējumu vēstniecības  elektroniskajā pierakstu sistēmā un  jāierodas vēstniecībā kopā ar bērnu.

Vēstniecībā jāiesniedz vecāka - Latvijas pilsoņa, iesniegums bērna reģistrācijai.

Papildus iesniegumam Jums jāuzrāda šādi dokumenti:
1) bērna dzimšanas apliecība uz starptautiskās formas, jāpieprasa vietējā pašvaldībā (gemeente);
2) vecāku(-a) personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte).

Personas kods bērnam tiek piešķirts viena mēneša laikā. Tikai pēc personas koda saņemšanas bērnam būs iespējams izgatavot personu apliecinošu(-s) dokumentu(-s)!


4. Vai vēstniecība sniedz tulkošanas pakalpojumus?

Nē, Latvijas vēstniecība Nīderlandē nesniedz tulkošanas pakalpojumus. Par oficiālu Nīderlandē veiktu tulkojumu uzskatāms vienīgi pie Nīderlandē sertificēta tulka iztulkots dokuments. Gadījumos, ja Nīderlandē nav pieejams sertificēts latviešu–nīderlandiešu vai latviešu–angļu valodas rakstiskais tulks, dokumentu iespējams nosūtīt tulkošanai uz Latviju. Veicot tulkojumu Latvijā, tulkam dokumenta tulkojums jāapliecina pie Latvijā zvērināta notāra.


5. Vai vēstniecība var uzrakstīt iesniegumu manā vietā?

Nē, vēstniecības darbiniekiem nav tiesību Jūs pārstāvēt Jūsu privāttiesiskajās attiecībās ar valsts iestādēm, uzņēmumiem vai privātpersonām.


6. Vai izziņu par (ne)sodāmību var saņemt ar vēstniecības starpniecību?

Jā, izziņu par (ne)sodāmību sagatavo Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs, un to ir iespējams pieprasīt un saņemt Latvijas vēstniecībā Nīderlandē. Izziņu iespējams pieprasīt latviešu, angļu vai krievu valodā, un to iespējams pieprasīt izgatavot 2 vai 5 darba dienu laikā.

Izmaksas:
1) izziņa par (ne)sodāmību latviešu valodā maksā EUR 52,81 (2 darba dienu laikā) vai EUR 44,27 (5 darba dienu laikā);

2) izziņa par (ne)sodāmību angļu vai krievu valodā maksā EUR 62,83 (2 darba dienas) vai EUR 49,28 (5 darba dienas).

Lai izziņu pieprasītu, Jums pirms ierašanās vēstniecībā ir jāpierakstās uz konsulāro pieņemšanu (skatīt 1. jautājumu).
Papildu informāciju pieejama vēstniecības mājaslapā sadaļā Izziņas.


7. Vai ir iespējams atjaunot vadītāja apliecību, atrodoties Nīderlandē?

Jā, atrodoties Nīderlandē, Jūs varat atjaunot vadītāja apliecību pašvaldībā, kurā esat reģistrējis savu dzīvesvietu. Pašvaldība Jums izsniegs Nīderlandē izdotu vadītāja apliecību, pamatojoties uz iepriekšējās vadītāja apliecības datiem. Ja Jūs uzturaties Nīderlandē ilgāk par 185 dienām, sākot no brīža, kad reģistrējāt savu dzīvesvietu pašvaldībā, un esat paredzējis vadīt transportlīdzekli Nīderlandē, tad Jums ir pienākums mainīt savu Latvijā izdoto vadītāja apliecību uz Nīderlandē izdotu vadītāja apliecību.

1) Ja vēlaties nomainīt savu esošo vadītāja apliecību, Jums tas ir jādara pirms vadītāja apliecības derīguma termiņa beigām, vēršoties pašvaldībā, nododot savu esošo vadītāja apliecību un pieprasot jaunas vadītāja apliecības izgatavošanu. Laikā, kamēr tiks izgatavota Jūsu jaunā vadītāja apliecība, Jūsu rīcībā vairs nebūs iepriekšējās vadītajā apliecības. Par nodevas apmēru, kas jāmaksā par jaunas vadītāja apliecības izdošanu, lūdzam Jūs interesēties pašvaldībā.

2) Ja esat nozaudējis(-usi) savu vadītāja apliecību un vēlaties to atjaunot Nīderlandē, Jums vēstniecībā ir jāpieprasa izziņa no CSDD transportlīdzekļu un to vadītāju reģistra par Jūsu nozaudētās vadītāja apliecības datiem. Izziņa Jums jāiesniedz vietējā Nīderlandes pašvaldībā, lai pieprasītu jaunas vadītāja apliecības izdošanu.

Maksa par izziņas no CSDD valsts reģistra izgatavošanu par vadītāja apliecības datiem 1 darba dienas laikā ir EUR 40,00.


8. Vai vēstniecība sniedz notariālos pakalpojumus?

Notariālās darbības Latvijas vēstniecībā Nīderlandē tiek veiktas tikai Nīderlandē pastāvīgi dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem un vienīgi ierobežotā apjomā. Ar informāciju par notariālajām darbībām, kuras veic vēstniecībā, un to izmaksām varat iepazīties vēstniecības mājas lapā sadaļā Notariālās darbības.
Ar informāciju par iespēju saņemt notariālos pakalpojumus attālināti aicinām iepazīties Latvijas zvērinātu notāru klientu portālā www.latvijasnotars.lv. Kopš 2018. gada 1. jūlija konsultācijas pie notāra pieejamas arī videorežīmā un notariālās darbības iespējams veikt attālināti. Tādējādi Latvijas valstspiederīgajiem, kuri pašlaik atrodas ilgstošā prombūtnē ārvalstīs, nav jāmēro ceļš uz Latviju, lai izdotu pilnvaru rīkoties viņu interesēs.


9. Vai man nepieciešama vīza, lai ceļotu uz X valsti?

Visos jautājumos par ceļošanu uz ārvalstīm no Nīderlandes lūdzam sazināties ar plānotā galamērķa valsts vēstniecību Nīderlandē vai tuvākajā valstī, kurā atrodas attiecīgās valsts vēstniecība. Noteikumus ieceļošanai ārvalstī nosaka valsts, uz kuru ceļojat, tāpēc precīzu informāciju varēsiet iegūt attiecīgās valsts vēstniecībā Nīderlandē. Piemēram, ja dodaties ceļojumā uz Ēģipti un vēlaties noskaidrot visu par šobrīd spēkā esošajiem ieceļošanas nosacījumiem Ēģiptē, aicinām Jūs sazināties ar Ēģiptes vēstniecību Nīderlandē.


Jautājumi par dokumentu izprasīšanu

10. Kā man jārīkojas, lai atkārtoti pieprasītu izdot dzimšanas/laulības apliecību, atrodoties Nīderlandē?

1) Jūs varat pieprasīt dzimšanas/laulības apliecības atkārtotu izdošanu elektroniski (portālā www.latvija.lv pieejams e-pakalpojums). Aizpildot pieprasījumu, lūdzu, norādiet, vai vēlaties dzimšanas/laulības apliecību saņemt Nīderlandē (vēstniecībā) vai sūtījumā pa pastu uz Jūsu iesniegumā norādīto dzīvesvietas adresi.  Lūgums norādīt arī kontaktinformāciju (e-pasta adresi, telefona numuru), lai varam ar Jums sazināties.
2) Jūs varat pieprasīt dzimšanas/laulības apliecības atkārtotu izdošanu vēstniecībā, pierakstoties uz konsulāro pieņemšanu (skatīt 1. jautājumu).

Dzimšanas/laulības apliecības atkārtota izdošana no pieteikuma iesniegšanas un pakalpojuma apmaksas dienas līdz tās saņemšanai vēstniecībā aizņem 1 - 2 nedēļas.

Maksa par atkārtotas dzimšanas/laulības apliecības izsniegšanu kopā ar daudzvalodu veidlapu ir EUR 47,00. Maksa par dokumenta nosūtīšanu ar ierakstītu sūtījumu ir EUR 10,00.


11. Kur man jāvēršas, ja man nepieciešama dzimšanas apliecība no X valsts?

Dzimšanas apliecību personai piedzimstot izdod tā valsts, kurā persona ir dzimusi. Gadījumā, ja esat Latvijas valstspiederīgais, bet esat dzimis citas valsts teritorijā, Jums jāpieprasa atkārtota dzimšanas apliecības izdošana tajā valstī, kurā dzimšanas apliecība izdota piedzimstot. Piemēram, ja Jūs esat Latvijas valstspiederīgais un šobrīd dzīvojat Nīderlandē, bet esat dzimis(-usi) Igaunijā, tad jums jāpieprasa atkārtota dzimšanas apliecības izdošana Igaunijas vēstniecībā Nīderlandē.


Nodarbinātības jautājumi

12. Vai vēstniecība var palīdzēt atrast darbu?

Darba vietas atrašana ir Jūsu privāta atbildība. Vēstniecība nevar palīdzēt Jums sameklēt darba vietu vai nokārtot darba atļauju ārzemēs.

Atrodoties darba meklējumos ārvalstī, aicinām Jūs sākotnēji iepazīties ar Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā pieejamo informāciju par to, kas jāņem vērā, dodoties darba meklējumos uz ārzemēm.

Uzsākot darba meklējumus, Jums jāinteresējas par licencētām darbā iekārtošanas aģentūrām, kas var Jums palīdzēt atrast piemērotu darbu. Ja meklējumus plānojat veikt ar Latvijā reģistrētas darbiekārtošanas aģentūras palīdzību, tad to, vai darba aģentūra ir licencēta, var noskaidrot Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā. Ja licencētas darba aģentūras piedāvātais līgums Jums izraisa šaubas, aicinām sazināties ar Nodarbinātības valsts aģentūru un lūgt padomu šajā situācijā.

Pirms darba attiecību uzsākšanas noteikti noslēdziet darba līgumu. Darba līgums nodrošina Jūsu kā darba ņēmēja tiesības un uzņēmuma kā darba devēja pienākumus pret Jums. Uzmanīgi izlasiet piedāvāto darba līgumu, pirms to parakstāt. Darba līgumam jābūt Jums saprotamā valodā. Pievērsiet īpašu uzmanību gan savām, gan darba devēja tiesībām un pienākumiem. Pārbaudiet, lai pēc abu pušu, t.i., darba devēja un ņēmēja, līguma parakstīšanas, kopija no šī dokumenta tiek izsniegta arī Jums. Apdomājiet, pirms dodat nepazīstamiem vai šaubīgiem starpniekiem savus dokumentus. Īpaši raugieties, lai Jūsu pase un/vai ID karte/personas apliecība vienmēr atrastos pie Jums.

NB! Informējam, ka, uzsākot darba attiecības Nīderlandē, Jums jāsaņem Sociālās apdrošināšanas numurs (Burgerservicenummer – BSN) un jāiegādājas veselības apdrošināšanas polise, kas Nīderlandē ir obligāta.


13. Vai Latvijas valstspiederīgajiem, kuru rīcībā ir nepilsoņu pase, nepieciešama darba vīza, lai strādātu Nīderlandē?

Latvijas nepilsoņa pases turētājs drīkst ieceļot un uzturēties Nīderlandē 90 dienas pusgadā tūrisma vai apciemojuma nolūkos.
Latvijas nepilsoņa pases turētājam, kurš vēlas pastāvīgi uzturēties Nīderlandē mācību vai darba nolūkā, ir nepieciešams vērsties Nīderlandes Imigrācijas un naturalizācijas dienestā (Immigratie en Naturalisatiedienst), lai pieprasītu pastāvīgās uzturēšanās atļauju un darba vīzu.

Imigrācijas un naturalizācijas dienesta (Immigratie en Naturalisatiedienst) kontaktinformācija:
mājaslapa angļu valodā: https://ind.nl/en?pk_campaign=header&pk_kwd=taal-selectie-en;
mājaslapa nīderlandiešu valodā: https://ind.nl/?pk_campaign=header-en&pk_kwd=taal-selectie-nl;
tālrunis: +31 880 430 430.


14. Kur sūdzēties par darba devēju Nīderlandē?

Ja uzskatāt, ka darba apstākļi, kuros strādājat, ir veselībai kaitīgi vai nedroši; ja esat nelegāli nodarbināts un saņemat mazāk par valstī noteikto minimālo algu; ja uzskatāt, ka darba devējs Jūs krāpj un ekspluatē, pazemo un ierobežo Jūsu tiesības, tad Jūs esat aicināts sazināties ar Nīderlandes Sociālo jautājumu un nodarbinātības inspekciju (Inspectie Sociale Zaken en Werkgelegenheid).

Sociālo jautājumu un nodarbinātības inspekcijas (Inspectie Sociale Zaken en Werkgelegenheid) kontaktinformācija:
mājaslapa angļu valodā: https://www.inspectorateszw.nl/;
mājaslapa nīderlandiešu valodā: https://www.inspectieszw.nl/;
tālrunis, zvanot no Nīderlandes: 0800 5151 vai 0800 7000;
tālrunis, zvanot no ārvalstīm: +31(0) 70 333 4444.


Jautājumi ārkārtas situācijās

15. Kā jārīkojas, ja ārvalstīs ir pazudis Latvijas valstspiederīgais?

Ja Jūs atrodaties Latvijā, un Jums ir ziņas par Latvijas valstspiederīgo, kurš pazudis ārvalstīs, Jūs varat vērsties Jums tuvāk esošajā Latvijas Valsts policijas iecirknī ar iesniegumu par cilvēka pazušanu, minot pazušanas apstākļus, laiku un vietu. Papildus Jūs varat vērsties ar iesniegumu Nīderlandes Valsts policijā, izmantojot digitālo iesnieguma nosūtīšanas platformu vai zvanot pa maksas tālruni +31 34 357 8844.


16. Kur Nīderlandē saņemt bezmaksas juridisko palīdzību?

Lai saņemtu bezmaksas juridisko konsultāciju, Jums jāvēršas Nīderlandes bezmaksas juridiskās palīdzības aģentūrā Het Juridisch Loket. Aģentūra sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas jautājumos par dzīvesvietu, darbu, ģimenes attiecībām, lietām saskarsmē ar policiju un tiesām, preču un pakalpojumu apmaksu un garantijām, parādsaistībām un apdrošināšanu.

Bezmaksas juridiskās palīdzības aģentūras (Het Juridisch Loket) kontaktinformācija:
mājaslapa nīderlandiešu valodā: https://www.juridischloket.nl/;
tālrunis, zvanot no Nīderlandes: 0900 8020.


17. Ko darīt, ja, uzturoties Nīderlandē, esat palicis bez pajumtes?

Ja, atrodoties Nīderlandē, esat palicis bez pastāvīgas dzīvesvietas un Jums nav, kur palikt, Jums ir jāinteresējas par tuvāko patversmi, kura var Jūs īslaicīgi izmitināt, līdz pieņemat lēmumu par turpmāko rīcību.

Informācija par patversmēm:
1) Fonds BARKA ir izvietojis diennakts patversmes Nīderlandes lielākajās pilsētās, tas ir, Utrehtā (Utrecht), Hāgā (Den Haag), Roterdamā (Rotterdam), Neimehenā (Nijmegen) un Eindhovenā (Eindhoven). Fonda mērķis ir palīdzēt iebraucējiem pārvarēt grūtības saistībā ar darba un dzīvošanas apstākļiem Nīderlandē, kā arī palīdzēt personām atgriezties savā mītnes valstī.

Fonds BARKA:
- papildinformācija angliski: http://www.barkanl.org/sample-page/;
- kontakttālruņi: http://www.barkanl.org/contact/.

2) Organizācija De Regenboog Groep sniedz pagaidu patvērumu bez dzīvesvietas palikušajiem Amsterdamā: Stadhouderskade 159, 1074 BC, Amsterdam. De Regenboog Groop mājaslapa: www.deregenboog.org.


Noderīga informācija

18. Kur meklēt informāciju, lai atgrieztos Latvijā?

 Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izveidojusi piecu reģionālo reemigrācijas koordinatoru tīklu. Reģionālo koordinatoru galvenais uzdevums ir uzrunāt potenciālos reemigrantus un noskaidrot to vajadzības, sagatavot atbilstošus piedāvājumus par darba un dzīves iespējām Latvijā. Koordinatori sniegs informāciju par:

1) pašvaldību pakalpojumiem ģimenēm ar bērniem, piemēram, bērnudārzu un skolu pieejamību un atbalstu tam;

2) dzīves vietu – pieejamo privāto un pašvaldības dzīvojamo fondu, ko var piedāvāt potenciālajiem reemigrantiem (atbilstoši to specifikai);

3) uzņēmējdarbības iespējām un darba iespējām;

4) jautājumiem pašvaldību pakalpojumu jomā.

Par ģimenēm pieejamiem pašvaldību atbalsta pakalpojumiem iespējams uzzināt interneta vietnē www.paps.lv.

Papildus informāciju par projektu varat atrast arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas mājas lapā, kā arī Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas mājas lapā.


19. Kāda veselības apdrošināšana jāiegādājas, uzturoties Nīderlandē?

Dodoties uz Nīderlandi īstermiņa tūrisma, biznesa darījumu, studiju braucienā vai ar nolūku meklēt darbu, Latvijas vēstniecība Nīderlandē iesaka Jums pārliecināties, vai Jūsu rīcībā ir derīga Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK, angliski European Health Insurance Card). EVAK sedz izmaksas par neatliekamajiem un nepieciešamajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Jāņem vērā, ka EVAK nesedz pacienta iemaksas vai repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, tāpēc papildus aicinām iegādāties privāto ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz šīs izmaksas.

Uzturoties Nīderlandē pastāvīgi, personai ir jāiegādājas obligātā veselības apdrošināšana no privātas apdrošināšanas kompānijas, kas reģistrēta Nīderlandē, kā to paredz Nīderlandes veselības apdrošināšanas sistēma.

Iepazīties ar visaptverošu informāciju par veselības apdrošināšanas sistēmu Nīderlandē varat šādās vietnēs:

1) Nīderlandes valdības mājas lapā, sadaļā Veselības apdrošināšana (angļu valodā – Health insurance);

2) interneta vietnē I am expat, sadaļā Nīderlandes veselības apdrošināšanas sistēma (angļu valodā – The Dutch healthcare system).


20. Kāda ir dzīvnieku ievešanas kārtība Nīderlandē?

Ja Jūs vēlaties ceļot uz Nīderlandi ar savu suni vai kaķi, dzīvniekam jābūt Eiropas Savienības (ES) dzīvnieka pasei, (tas ir vienots dokuments visās ES dalībvalstīs). Pasē ir jābūt apliecinājumam, ka:

  • dzīvniekam ir implantēts mikročips;
  • dzīvniekam ir veikta sekmīga asinsanalīze uz trakumsērgas antivielām vismaz 6 mēnešus pirms ieceļošanas;
  • dzīvnieks ir vakcinēts pret trakumsērgu;
  • dzīvnieks tiek apstrādāts pret ērcēm un lenteņiem; dzīvniekam jāiziet apstrāde no 24 līdz 48 stundām pirms ceļošanas, un apstrādes datumam ir jābūt ierakstītam dzīvnieka pasē.

Dzīvniekam ir jāceļo, izmantojot sertificētu pārvadātāju vai sertificēta maršrutu īpašnieka vai īpašnieka pilnvarotās personas pavadībā. Detalizētāka informācija par dzīvnieku izvešanu un ievešanu Nīderlandē ir pieejama Nīderlandes Pārtikas un preču dienesta mājas lapā.

Informācija par dzīvnieku ievešanu un izvešanu no Latvijas ir atrodama Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārā dienesta mājas lapā.