Civilstāvokļa aktu reģistrācija un dokumentu atkārtota izsniegšana

21.09.2023. 16:02

Civilstāvokļa aktu reģistrācija pārstāvniecībā

Civilstāvokļa aktu reģistrācija* ietver laulībasdzimšanas un miršanas fakta reģistrāciju, kuru Latvijas valstspiederīgajiem ārvalstīs izņēmuma gadījumos veic Latvijas pārstāvniecībās saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem. Katra civilstāvokļa akta reģistrācija tiek veikta vienu reizi: ja attiecīgā ārvalsts iestāde to jau ir veikusi, Latvijas vēstniecībai nav tiesības reģistrēt civilstāvokļa aktu atkārtoti.

Laulību noslēgšana pārstāvniecībā

Pārstāvniecībā ārvalstīs dzīvojošo Latvijas pilsoņu un nepilsoņu laulību reģistrē tikai izņēmuma gadījumā ārkārtas situācijā, t.i., ja līgavaiņa vai līgavas dzīvību apdraud slimība vai citos steidzamos gadījumos, ja laulības noslēgšana dzimtsarakstu nodaļā Latvijā vai attiecīgajā ārvalstī nav iespējama.

Plašāka informācija par laulību noslēgšanu pieejama Tieslietu ministrijas mājas lapā – www.tm.gov.lv

Miršanas reģistrācija

Ja personas nāves faktu ārvalsts kompetentajās iestādēs kādu apsvērumu dēļ nav iespējams reģistrēt, miršanu reģistrē pārstāvniecībā. Paziņojot par miršanas faktu, paziņotājs uzrāda savu personu apliecinošu dokumentu un dokumentu, kas apliecina miršanas faktu (Izziņu no medicīnas iestādes - Dodsbevis, un Zviedrijas nodokļu pārvaldes - Skatteverket izdotu apliecinājumu). Mirušās personas pase eID ir jānodod Latvijas pārstāvniecībā. Ja personai ir Zviedrijas piešķirts personas nummurs, tad miršanas reģistrāciju veic Skatteverket. 

Atkārtota civilstāvokļa reģistrācijas aktu izsniegšana

Atkārtotus civilstāvokļa reģistrācijas aktus (dzimšanas, laulības un miršanas apliecības) var pieprasīt:

Lai portālā Latvija.lv iesniegtu pieteikumu par dokumentu izprasīšanu ar Latvijas pārstāvniecības ārvalstīs starpniecību, izmantojiet e-pakalpojumu “Elektroniska iesnieguma pieņemšana dokumentu izprasīšanai” šeit .

Pakalpojums sniedz iespēju veikt dzimšanas apliecības, laulības apliecības vai miršanas apliecības izprasīšanu sev, savam nepilngadīgajam bērnam vai arī par mirušu radinieku, kā arī, pēc nepieciešamības, pasūtīt izprasāmā dokumenta legalizāciju (informācija par dokumenta apliecināšanu pieejama šeit).

  • vēršoties Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā;

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: https://www.tm.gov.lv/lv/cits/lv-ministrija-struktura-dd-html

  • Ar Latvijas diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecību starpniecību.

Lai pārstāvniecībā saņemtu atkārtotu dzimšanas, laulības vai miršanas apliecību vai civilstāvokļa reģistrācijas faktu apliecinošu izziņu, personai jāaizpilda un pārstāvniecībā jāiesniedz iesniegums par atkārtotas dzimšanas, laulības vai miršanas apliecības dokumenta saņemšanai un jāveic 7 EUR valsts nodevas par dokumenta izsniegšanu apmaksa.

Vēršam uzmanību, ka pārstāvniecības izdotu dokumentu nav iespējams apliecināt ar Apostille. Ja dokumentam ir nepieciešama Apostille, tas ir jāpieprasa Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā.

Pārstāvniecībā ir iespējams saņemt arī daudzvalodu veidlapu dzimšanas, laulības vai miršanas apliecībai. 

Pakalpojumu saņemšanai vēstniecībā nepieciešams sazināties, zvanot uz vēstniecības Zviedrijā konsulāro tālruni: +46 8 700 63 02 (darba dienās no plkst. 13.00 līdz 15.00) vai rakstot: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 

* Fiziskas personas datu (vārda, uzvārda, personas koda un citu iesniegumā norādīto personas datu) apstrādes tiesiskais pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6.panta 1.punkta c) apakšpunkts. Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs juridiskais pienākums ir apstrādāt personas datus saskaņā ar Ministru kabineta 03.09.2013. noteikumiem Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem”.