Latvijas pilsonības un nepilsoņa statusa jautājumi

19.10.2023. 18:14

Detalizēta informācija par Latvijas pilsonību, tai skaitā, dubultpilsonību, iesniedzamie dokumenti, kā arī aizpildāmās veidlapas pieejamas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

ES, Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīs un Šveicē izdotas dzimšanas apliecības un citi publiski dokumenti ir izmantojami Latvijā bez īstuma apliecināšanas.

Dokumentiem, kas izsniegti valstī, kas ir Hāgas konvencijas "Par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu" dalībvalsts, ir jābūt apliecinātiem ar Apostille izdevējvalsts atbildīgajā iestādē.

Dokumentiem, kas izsniegti valstī, kas nav pievienojusies 1961.gada 5.oktobra Hāgas konvencijai, jābūt legalizētiem izdevējvalsts atbildīgajā iestādē un Latvijas Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā vai pārstāvniecībā. Detalizētāka informācija par ārvalstīs izdotu dokumentu atzīšanu Latvijā pieejama šeit.

Ja dokumentu vēlaties legalizēt Latvijas vēstniecībā Zviedrijā, apmeklējuma laiks iepriekš japiesaka, zvanot pa tālruni +46 8 700 63 02 (darba dienās no plkst. 13.00 līdz 15.00) vai rakstot: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Latvijas nepilsoņa statusa zaudēšana

Saskaņā ar likuma “Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” 6.panta pirmo daļu Latvijas nepilsonim, kurš ieguvis citas valsts pilsonību (pavalstniecību), ir pienākums atteikties no nepilsoņa statusa 30 dienu laikā pēc šādas pilsonības (pavalstniecības) iegūšanas.

Savukārt saskaņā ar minētā likuma 6.panta otro daļu Latvijas nepilsonim, kuram tiek garantēta kādas valsts pilsonība (pavalstniecība) vai ir izsniegts kādas ārvalsts ceļošanas dokuments, ir tiesības atteikties no nepilsoņa statusa.

Lai atteiktos no Latvijas nepilsoņa statusa, personai jāiesniedz:

1)  iesniegums:

Iesniegums par atteikšanos no nepilsoņa statusa

Iesniegums par atteikšanos no nepilsoņa statusa bērnam

2)  nepilsoņa personu apliecinošs dokuments (pase, personas apliecība);

3)  dokuments, kas apliecina citas valsts pilsonības iegūšanas vai garantijas faktu, vai arī ārvalsts ceļošanas dokuments.

Nosūtot dokumentus pa pastu, jānosūta TIKAI personu apliecinoša dokumenta KOPIJA.

Dokumentus nepieciešams iesniegt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Papildu informācija pieejama: https://www.pmlp.gov.lv/lv/nepilsona-statusa-zaudesana

* Fiziskas personas datu (vārda, uzvārda, personas koda un citu iesniegumā norādīto personas datu) apstrādes tiesiskais pamats ir Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6.panta 1.punkta c) apakšpunkts. Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs juridiskais pienākums ir apstrādāt personas datus saskaņā ar Ministru Kabineta 24.09.2013. noteikumiem Nr. 974 „Kārtība, kādā personu reģistrē par Latvijas pilsoni”.