Par vēstniecību un tās ēku

24.01.2020. 12:41

Latvijas vēstniecība Zviedrijā kopš 1995.gada atrodas ēkā Odengatan 5, kas celta no 1912. līdz 1914. gadam kā vienas ģimenes dzīvojamais nams. Tās arhitekts bijis Folke Zettervalls, Zviedrijas dzelzceļa pārvaldes galvenais arhitekts un vairāk nekā 260 Zviedrijas dzelzceļa stacijas ēku autors.

No 1919. līdz 1940.gadam Latvijas vēstniecība Zviedrijā darbojusies īrētās telpās. Pirmās vēstniecības telpas atradās Birger Jarlsgatan 24 (tagad tur atrodas viesnīca The Sparrow Hotel), vēlāk tā pārcēlās uz Valhallavägen 74 (tagadējā Lībijas vēstniecības ēka). 1992.gadā vēstniecība atkal tika atklāta un pirmos divus gadus īrēja telpas Storgatan 38, līdz Latvijas valsts nopirka ēku Odengatan 5.

Tā ir trīsstāvu ķieģeļu celtne ar erkeru, kuru vainago balkons. Portālu grezno četras granīta kolonnas ar kaķa un peles cilni kreisajā un suņa ar kaulu cilni labajā pusē. Ēkai ir augstas mūra sienas apskauts iekšpagalms ar zaļiem apstādījumiem.

Sākotnēji nams piederējis tā arhitektam Folkem Zettervallam, bet pēc viņa nāves 1955. gadā tas nodots mantojumā Zviedrijas Arhitektu biedrībai, no kuras 1995. gadā to nopirka Latvijas valsts.

Vēstniecība atrodas Stokholmas centrā Estermalmes rajonā, kas ticis apbūvēts pagājušā gadsimta otrajā gadu desmitā. Apkaimei raksturīgi daudzstāvu nami, kas pēckara laikā mazāk tiek izmantotas kā vienas ģimenes mājokļi, bet vairāk kā iestādes un vēstniecības. Tās dominante ir 1914. gadā jūgenda un nacionālā romantisma stilā celtā Engelbrekta baznīca.