Latvija turpina stiprināt noteikumos balstītu starptautisko kārtību, iesaistoties globālu starptautisko tiesību jautājumu risināšanā ANO Starptautiskajā tiesā
2024. gada 6. decembrī Latvija sniedza mutvārdu apsvērumus Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskās tiesas konsultatīvā atzinuma lietā par valstu pienākumiem attiecībā uz klimata pārmaiņām, kas ierosināta saskaņā ar 132 valstu vienbalsīgi pieņemto ANO Ģenerālās asamblejas 2023. gada 29. marta rezolūciju A/RES/77/276.
Iesaistoties šajā lietā un paužot savu nostāju globāli nozīmīgos jautājumos par valstu pienākumiem klimata pārmaiņu jomā, Latvija demonstrē gatavību sniegt ieguldījumu sarežģītu un aktuālu starptautisko tiesību jautājumu risināšanā, stiprinot noteikumos balstītu starptautisko kārtību.
Atbildot uz jautājumiem, kas Starptautiskajai tiesai uzdoti rezolūcijā, Latvija savā uzrunā pievērsās ANO Vispārējā konvencijā par klimata pārmaiņām un Parīzes nolīgumā, ANO Jūras tiesību konvencijā noteiktajiem valstu pienākumiem, kā arī pienācīgas rūpības (due dilligence) pienākumam, norādot uz dažādo režīmu savstarpēji papildinošo raksturu un sazobi. Latvija atsaucās uz būtiska kaitējuma videi novēršanas principu, paužot uzskatu, ka līdzšinējo Starptautiskās tiesas secinājumi būtu izmantojami, skaidrojot valstu pienākumu tvērumu un saturu. Tāpat Latvija uzsvēra nepieciešamību klimata pārmaiņu novēršanas kontekstā ņemt vērā cilvēktiesības, savukārt noslēgumā komentēja valstu atbildības jautājumu.
Latviju konsultatīvā atzinuma lietā, kuras izskatīšana norisinās no 2024. gada 2. decembra līdz 2024. gada 13. decembrim, pārstāvēja Latvijas vēstniece Nīderlandē Solvita Āboltiņa un Starptautisko tiesību komisijas loceklis un profesors starptautiskajās publiskajās tiesībās Londonas Universitātes koledžā Mārtiņš Paparinskis. Pārstāvim atbalstu sniedza Ārlietu ministrijas Juridiskā departamenta Starptautisko tiesību nodaļa un Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās birojs, kā arī Latvijas un ārvalstu starptautisko publisko tiesību eksperti.
Informācijai
ANO Starptautiskās tiesas konsultatīvā atzinuma lietas Valstu pienākumi attiecībā uz klimata pārmaiņām mutvārdu daļā kopumā piedalās 98 valstis un 12 starptautiskās un reģionālās organizācijas, kas ir līdz šim lielākais lietā iesaistīto dalībnieku skaits Starptautiskās tiesas vēsturē.
Viena no ANO Starptautiskās tiesas funkcijām ir sniegt konsultatīvos atzinumus, ja to pieprasa kāda no tās Statūtos minētajām ANO institūcijām un iestādēm. Lai arī Starptautiskās tiesas sniegtais konsultatīvais atzinums, atšķirībā no tās spriedumiem, nav juridiski saistošs, tam ir autoritatīvs ieteikuma raksturs.