Bērnu un ģimenes tiesību aizsardzība

11.11.2021. 10:52

Izvērtējot iespēju pārcelties uz dzīvi citā valstī kopā ar nepilngadīgiem bērniem, vecāku pienākums ir rūpīgi pārdomāt bērnu aprūpes, izglītības un socializēšanās iespējas ārvalstī. Tā kā citā valstī vispārpieņemtās uzvedības un bērnu audzināšanas normas un tradīcijas var būtiski atšķirties no Latvijā pierastajām, aicinām Latvijas valstspiederīgos, pirms pārcelties uz dzīvi citā valstī, iepazīties ar šīs valsts kultūru, tradīcijām un paražām, kā arī ievērot mītnes zemes likumus.

Vēstniecība sadarbībā ar zvērinātu advokāti Ievu Ž. Rīsi ir apkopojusi galvenos ieteikumus ģimenēm par bērnu aprūpi Norvēģijā. Vienlaikus vēlamies informēt, ka minētā informācija balstīta pēc pieredzes bērnu aprūpes tiesību lietu risināšanā, kā arī saziņā ar Bērnu inspekciju (Barnevernet) un nevar tikt uzskatīta par obligātiem nosacījumiem.

  • Bērnu veselība.
    • Veselības aprūpe – bērnam jābūt reģistrētam pie ģimenes ārsta atbilstoši vecāku dzīvesvietai. Ja vēlaties, varat vest bērnu pie ārsta Latvijā, bet, ja jums ir ģimenes ārsts Norvēģijā, jums jūsu bērna ārstam Norvēģijā tas jādara zināms.
    • Zobu higiēna – Norvēģijā tiek sekots līdz tam, lai bērni, ar vecāku palīdzību, tīrītu zobus jau no pirmā piena zoba. Zobārsts bērniem līdz 18 gadu vecumam ir bezmaksas un ir obligāti vienu reizi gadā apmeklēt zobārstu. Bērnu pie zobārsta varat vest arī Latvijā, tas nav obligāti jādara Norvēģijā, bet tam jānotiek regulāri.
    • Zobu tīrīšana – jātīra vienreiz dienā ar vecāku palīdzību.
    • Vakcinācija – ir brīvprātīga, bet vienlaikus vēlams regulāri konsultēties ar ģimenes ārstu.
    • Saldumu ēšana – Norvēģijā pieņemts saldumus ēst vienu reizi nedēļā, parasti sestdienās. Nav vēlams bieži bērnam uz bērnudārzu vai skolu dot līdz saldumus vai limonādes un sulas.
  • Bērnu izglītība.
    • Sapulces bērnudārzā vai skolās – vēlams vienmēr apmeklēt. Ja netiekat, jāinformē bērnudārzs vai skola, kāpēc nevarat ierasties, un būtu ieteicams bērnudārzu vai skolu apmeklēt citā laikā.
    • Vecākiem jāinteresējas par bērna skolas gaitām, tāpat jāvelta bērnam laiks kopā, pat ja vecāki daudz strādā.
  • Vecāku pienākumi.
    • Alkohola lietošana bērna klātbūtnē nav aizliegta, taču ir jāizvērtē katra individuāla situācija, un noteikti nav pieļaujams bieži īpaši, ja alkohols tiek patērēts lielos daudzumos.
    • Smēķēšana bērna klātbūtnē nav aizliegta, bet ir ļoti stingri ieteicams to nedarīt.
    • Vecākiem savus strīdus nevajadzētu risināt bērnu klātbūtnē (piemēram, skaļa klaigāšana, bļaustīšanās).
    • Svarīgi ir apmierināt bērna emocionālās vajadzības – samīļot, ieklausīties, veltīt pietiekami daudz laika. Ja ģimenē ir vairāki bērni, tad vecākajam bērnam neuzlikt pārāk daudz atbildības pār mazākajiem.
    • Vecāku šķiršanās gadījumā vēlams vienoties par saskarsmes tiesībām, nekonfliktēt un nerunāt sliktu par otru vecāku bērna klātbūtnē, arī, neliedzot tikšanās iespējas. Obligāti ir jāpameklē mediācija (vairāk informācijas)
  • Ja bērns no ģimenes tiek izņemts.
    • Sazinieties ar advokātu. Jums ir tiecības izvēlēties citu advokātu, nevis to, kas nozīmēts Jūsu lietā, kuru arī apmaksās valsts.
    • Vēlams sekot līdz, lai advokāts aktīvi iesaistās lietas risināšanā, jo tikai tiesas sēdes apmeklēšana var nedot pozitīvu rezultātu. Advokātam sadarbībā ar vecākiem jāmeklē iespējas bērnu atgūt pēc iespējas ātrāk.
    • Apziniet savus radiniekus Latvijā, kas varētu uzņemties rūpes par Jūsu bērnu, un informējiet par to Bērnu inspekciju.
    • Ja bērns tiek atņemts īslaicīgi, Jums ir tiesības satikties ar viņu un runāt dzimtajā valodā, kā to paredz ANO konvencija par bērnu tiesībām. Atbildīgajam dienestam tādā gadījumā ir pienākums nodrošināt tulku. 

Ja ir nepieciešama konsultācija ģimenes un bērnu tiesību jautājumos, iesakām vērsties Norvēģijas atbildīgajā institūcijā. Norvēģijā šāda veida jautājumus var uzdot iestādē, kuru bērns apmeklē - bērnudārzā vai skolā. Tāpat ģimenes jautājumos var arī sazināties ar Familievernkontoret (Ģimenes lietu direktorāts) pēc dzīvesvietas.

Bezmaksas konsultāciju un/vai maksas juridisku palīdzību latviešu un krievu valodā iespējams saņemt arī pie zvērinātas advokātes Ievas Ž. Rīses (tel. 938 66 900 vai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.).

Norvēģijā ir pieejama arī bezmaksas juridiskā palīdzība, piemēram, http://www.jussbuss.no/.

Ja, atrodoties ārvalstī kopā ar bērniem, Jūsu ģimene nonāk sociālo dienestu redzeslokā, aicinām:

  • informējiet Latvijas vēstniecību, tiklīdz ģimene nonāk sociālo dienestu redzeslokā. Vēstniecībai ir nepieciešama atbildīgo sociālo darbinieku kontaktinformācija, lai varētu sazināties un skaidrot lietas apstākļus.
  • meklējiet juridisko palīdzību pēc iespējas agrākā lietas stadijā.  Noskaidrojiet vai ir iespēja saņemt valsts apmaksātu juridisko palīdzību (lai nebūtu jāmaksā par advokāta pakalpojumiem) vai arī meklējiet privātu advokātu. Vēstniecība nesniedz juridiskas konsultācijas.
  • neparakstiet nekādus dokumentus/vienošanās, ja tām nepiekrītat vai tās nesaprotat. Nekavējoties konsultējieties ar juristu vai advokātu. 
  • ja svešvalodas zināšanas nav pietiekamas, pieprasiet, lai tiktu nodrošināts tulks.
  • saņemot jebkādus dokumentus saistībā ar lietu, īpaši, ja tas ir brīdinājums par tiesas procesa uzsākšanu, tie nekavējoties jāparāda juristam vai advokātam.

Vēršam uzmanību, ka vēstniecība sniedz tikai vispārīga rakstura informāciju. Lai saņemtu juridisku konsultāciju, ir jāvēršas pie profesionāliem juristiem vai advokātiem. Vēstniecība nevar iejaukties ārvalsts tiesībsargājošo iestāžu darbībā, ietekmēt tiesnešu lēmumus, kā arī panākt pieņemamāku tiesas procesuālo kārtību.

Informējam, ka sākot ar 2017.gada 1.aprīli stājas spēkā grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, kas paredz finansiālā atbalsta piešķiršanu un nodrošināšanu Latvijas valstspiederīgajiem aizskarto vai apstrīdēto personu tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzībai, kas saistītas ar bērna aizgādības tiešību pārtraukšanu vai atņemšanu atvalstīs. Plašāku informāciju iespejams saņemt Juridiskās palīdzības administrācijā http://www.jpa.gov.lv/finansiala-atbalsta-nodrosinasana-latvijas-valstspiederigajiem-jautajuma-par-berna-aizgadibas-tiesibu-partrauksanu-vai-atnemsanu-risinasanai-arvalsti vai rakstot e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Informējam, ka 2017.gada 10.augustā Latvijas Republikas Tieslietu ministrija ir vienojusies ar 6 zvērinātiem advokātiem par bezmaksas juridiskās palīdzības sniegšanu lietās, kas saistītas ar bērna civiltiesisko nolaupīšanu - lietas, kas saistītas ar bērna prettiesisku aizvešanu uz Latviju un prasībām par atgriešanu iepriekšējās dzīvesvietas valstī, kā arī par saskarsmes tiesību nodrošināšanu ar bērnu, kurš pašlaik dzīvo Latvijā. Plašāka informācija pieejama Tieslietu ministrijas mājas lapā: https://www.tm.gov.lv/lv/aktualitates/tm-informacija-presei/tieslietu-ministrija-sadarbiba-ar-latvijas-zverinatu-advokatu-padomi-un-zverinatiem-advokatiem-uzlab Nepieciešamības gadījumā personām ir jāsazinās ar Tieslietu ministrijas Starptautiskās sadarbības departamentu, rakstot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Izzini vairāk!

   
  Aicinām Norvēģijā dzīvojošos iepazīties ar Latvijas Republikas tiesībsarga sagatavoto informāciju 4 lietas, kas jāzina vecākiem Norvēģijā 

Aicinām iepazīties ar Tieslietu ministrijas sagatavotajām vadlīnijām vecākiem par bērnu aprūpes nodrošināšanu Norvēģijā 

Vadlinijas N