Cilvēku tirdzniecība

19.10.2023. 22:28

Kritiski izvērtē vilinošus darba piedāvājumus!

Cilvēku tirdzniecība ir viens no smagākajiem iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem, rupjš cilvēka cieņas un fiziskās neaizskaramības pārkāpums, kas cilvēku ievainojamības, bezpalīdzības, nezināšanas un daudzu citu faktoru rezultātā skar ļoti daudzus cilvēkus, tostarp pašas neaizsargātākās cilvēku grupas – bērnus, sievietes, vecāka gada gājuma cilvēkus, invalīdus un sociāli neaizsargātus cilvēkus. Cilvēku tirdzniecības fenomens to dažādo formu dēļ ik gadu attīstās un kļūst arvien grūtāk izsekojams, tādēļ ļoti svarīga ir cilvēku tirdzniecības upuru vai potenciālo upuru agrīna identificēšana, lai varētu sniegt viņiem palīdzību un efektīvu aizsardzību. 

Par cilvēku tirdzniecības upuri var kļūt jebkurš.

Cilvēku tirdzniecībai ir dažādas formas, piemēram, piespiedu darbs, prostitūcija, verdzība, orgānu izņemšana. Tās mērķis ir personas ekspluatācija.

Par cilvēku tirdzniecības upuri var kļūt visdažādākajos veidos: ar nelegālo darbā iekārtošanas firmu starpniecību, ar draugu, paziņu, pat radu starpniecību, atsaucoties uz sludinājumiem internetā un “čatu lapās”, ar modeļu aģentūru, jauniešu apmaiņas programmu,  iepazīšanās aģentūru starpniecību, atsaucoties ārzemju viltus līgavaiņu bildinājumiem u.c.

Svarīgi vienmēr rūpīgi pārbaudīt visu informāciju – gan par darba devēju, gan par potenciālo darba vietu. Svarīgi laicīgi iepazīties un saprast darba līgumu un tajā ietvertos nosacījumus, parakstīt to tikai tad, kad tas ir saprotams. Nevienam neatdot savu pasi, ID un bankas karti. Nepiekrist piespiedu darbam vai fiktīvajām laulībām, kuras noslēdzot tiek solīts labi nopelnīt! Neļauj sevi izmantot! Meklē palīdzību!   

Cilvēku tirdzniecības gadījumos pēc palīdzības var vērsties:

  1. attiecīgās valsts policijā (Eiropas Savienībā vienotais tālruņa numurs - 112) vai Valsts policijā Latvijā ( +371 67075344 vai 112),
  2. Latvijas pārstāvniecībā vai zvanot uz Ārlietu ministrijas Konsulārā dienesta diennakts tālruni ārkārtējām situācijām (+371 26337711) vai rakstot uz palidziba@mfa.gov.lv,
  3. biedrībā “Patvērums “Drošā māja”” (+371 67898343, +371 28612120, drosa.maja@gmail.com),
  4. centrā “Marta” (+371 67378539, centrs@marta.lv).

Vairāk par cilvēku tirdzniecības novēršanu var uzzināt, apmeklējot valsts informatīvo resursu par cilvēku tirdzniecības mazināšanas tēmu un aktualitātēm Latvijā www.cilvektirdznieciba.lv.