Pieņemšana par godu Latvijas Republikas 106. proklamēšanas dienai
2024.gada 12.novembrī Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Amerikas Savienotajās Valstīs Elita Kuzma kopā ar Latvijas Aizsardzības atašeju ASV ģenerālmajoru Ivo Mogiļniju rīkoja pieņemšanu par godu 106. Latvijas Republikas proklamēšanas dienai.
Vēstniece Elita Kuzma atzīmēja, ka Proklamēšanas dienas svinības notika par godu “tiem cilvēkiem, kuri palīdzēja sapnim par neatkarīgu un demokrātisku Latviju kļūt par realitāti – valstsvīriem, diplomātiem un drosmīgiem bruņoto spēku pārstāvjiem”. Vēstniece atgādināja Latvijas diplomātiskā dienesta lomu okupācijas laikā, un atzina ASV būtisko lomu, neatzīstot Latvijas aneksiju un nelikumīgo inkorporāciju Padomju Savienībā, pieņemot Velsa deklarāciju, tādējādi radot priekšnoteikumus, lai Latvija un Baltijas valstis veiksmīgi atgrieztos starptautiskajā vidē un transatlantiskajā ģimenē.
“Latvija un ASV kā stratēģiskie sabiedrotie ik dienas stiprina savas saites, lai nodrošinātu, ka drošība un aizsardzība, ekonomiskā drošība, savstarpējā tirdzniecība, investīcijas un inovācijas nāk par labu mūsu abām valstīm un veicina transatlantisko ilgtspēju un labklājību, ” atzīmēja vēstniece Kuzma. Vēstniekce Kuzma informēja, ka Latvija vēlas kļūt par ANO Drošības padomes locekli 2026.-2027.gadā, sakot: “Latvija plāno sniegt savu unikālo perspektīvu starptautiskās sistēmas noturības stiprināšanai – no miera veidošanas un konfliktu mazināšanas, līdz kolektīvo spēju risināt esošās un topošās problēmas. Mēs uzskatām, ka ir svarīgi to darīt kopā ar ANO dalībvalstīm, reģionālajām organizācijām, pilsonisko sabiedrību un jaunatni.”
Vēstniece Elita Kuzma uzsvēra Amerikas latviešu lomu latviešu valodas un kultūras saglabāšanā: “Latviešiem ir sena un vērienīga vēsture, parādot savu mantojumu un mākslinieciskās spējas Amerikas Savienotajās Valstīs. No Marka Rotko un Mihaila Barišņikova līdz pasaulslavenai komponistei Lolitai Ritmanei. Māksla šobrīd kalpo kā kuģis, ar kuru mēs vedam savu kultūru pāri “Lielajam dīķim”. Šodien topošā Eiropas kultūras galvaspilsēta – NATO ostas pilsēta Liepāja un tās simfoniskais orķestris būvē transatlantiskus kultūras tiltus ar Holivudu. Latvieši vienmēr ir spīdējuši savu spožāko gaismu visā Amerikā, godinot savas latviskās saknes. Mūsu latviešu kopiena Amerikas Savienotajās Valstīs vienmēr ir palīdzējusi, kopjot mūsu kultūru, valodu un kopjot mūsu tradīcijas, un, to darot, viņi ir palīdzējuši veidot labāku nākotni Latvijai.”
Valsts departamenta Eiropas un Eirāzijas lietu biroja sekretāra vietniece Šarona Hadsone-Dīna (Sharon Hudson-Dean) atzīmēja Latvijas un ASV ciešās divpusējās attiecības, atgādinot par neseno Latvijas Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča vizīti Kalifornijā, lai stiprinātu ekonomiskās saites. Viņa atzīmēja Latvijas saišu ar ASV ilgstošo vēsturi, norādot, ka ASV ir tuvs un stratēģisks sabiedrotais Latvijai.
Ģenerālmajors Ivo Mogiļnijs atzīmēja, ka ir pagājuši 106 gadi, kopš Latvija sāka veidot savus nacionālos bruņotos spēkus, kas cīnījās un sekmīgi aizstāvēja Latvijas neatkarību, norādot, ka “tas bija iespējams, pateicoties latviešu karavīru drosmei un varonībai, kā arī pateicoties mūsu sabiedroto atbalstam”.
Ģenerālmajors Mogiļnijs uzsvēra: “Latvijas 31 gadu ilgā sadarbība un draudzība ar Mičiganas Nacionālo gvardi valsts partnerības programmas ietvaros ir kļuvusi patiesi visaptveroša un abpusēji izdevīga.” Ģenerālmajors Mogiļnijs izteica pateicību ģenerāladjutanta palīgam brigādes ģenerālim Ravindrai Vagai (Ravindra Wagh) no Mičiganas Nacionālās gvardes par dalību pasākumā.
Pieņemšana par godu Latvijas Republikas 106. proklamēšanas dienai notika pēc augsta līmeņa paneļdiskusijas “Sieviešu loma tehnoloģiju nākotnē: drošība, ētika un kultūra”. Pasākums īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomē lobija kampaņas atbalstam. Tās mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētās dalībvalsts vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Kampaņas moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.